Mobilemenu
Profile

Tırmanışçıların Gözdesi 5 Ağaç

Tırmanış dünyasının en sıra dışı deneyimlerinden bazıları ağaç tırmanışı sırasında yaşanır. Dağ tırmanışında, hele ki popüler bir lokasyondaysanız sizden önce tımananlrın da tecrübesiyle ne yapacağınızı az çok bilirsiniz. Dağlar granit mi, kumtaşı mı gibi sorular dışında çok fazla seçenek de yoktur.

Ama bir ağaç tırmanıcısının da söylediği gibi: Her ağaç farklıdır. Hatta iklime göre bazen bir  ay önce tırmandığınız ağacı bile tanıyamayabilirsiniz. Her seferinde yeni ve farklı bir deneyim sunan ağaç tırmanışı için en çok tercih edilen beş noktayı listeledik.

Cloud Forest Oak

En sık rastlanan yer: Talamanca Aralığı, Kosta Rika

Maksimum Yükseklik: 70 metre

Zorluk: 8/10

Ağaç tırmanıcılarının favori bitkilerinden biriyle başlayalım. “Tırmanmak için çok eğlenceli” olarak tanımlanan Cloud Forest Oak, oldukça uzun dalları ile biliniyor. Bu dallar o kadar sağlam ki üstünde iki insan yürüyebiliyor.

Dağ yamaçlarındaki yemyeşil ormanlarda bulunan bu ağaç türüne en sık Kosta Rika’da rastlanıyor. Bölgede çok nemli bir hava olduğu için ağaçlar bazen aşırı kaygan olabiliyor, o yüzden çivili ayakkabı şart. Boyu 70 metreye kadar uzanan bu ağaçlar meydan okuma arayan tırmanışçıları bekliyor.

Giant Sequoia

En sık rastlanan yer: Kaliforniya, ABD

Maksimum Yükseklik: 95 metre

Zorluk: 9/10

Biraz daha epik bir ağaç türü ile listemizi sürdürelim. Uzunlukları ile de adından sıkça söz ettiren giant sequoia türü aynı zamanda dünyanın en yaşlı bazı ağaçlarına ev sahipliği yapıyor. 3,000 yaşına kadar yaşayan bu ağaçlara tırmanmak inanılmaz zor olarak derecelendiriliyor.

Ortalama 70-80 metre yüksekliği olan bu ağaçlar, rastgele çökebilecek çok sayıda ölü dala da sahip. Ancak son derece estetikler ve genellikle üstlerine doğru çıkıp aşağıdaki ormana bakınca tüm bu çabaya değdiğini fark edersiniz.

Ceiba

En sık rastlanan yer: Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika, Karayipler, Batı Afrika ve Güneydoğu Asya dahil olmak üzere tropikal bölgeler.

Maksimum Yükseklik: 70 metre

Zorluk: 8/10

Ceiba'nın, yükseldikçe şişen bir gövdesi var. Ancak, onlara tırmanma konusunda ilginç olan şey, dalların yukarı çıkmaması, bunun yerine 20-30 metre diklemesine gidip, bir başka ağacın içine kadar girmesi.

Tırmanıcının kendini sabtlemesinin oldukça güç olduğu bu ağaç türü kendi içinde sürprizlere de sahip. Örneğin yanlışlıkla bir karınca yuvasını yıkarsanız milyonlarca karınca ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Ya da bir eşek arısı yuvası ile karşı karşıya kalırsanız sonuç daha da acı verici olabilir. O yüzden dikkatli olmakta fayda var.

American Beech

En sık rastlanan yer: Kanada ve Doğu ABD

Maksimum Yükseklik: 35 metre

Zorluk: 5/10

Tırmanmanın biraz daha kolay olduğu bir ağaç ile devam edelim. American Beech türündeki ağaçlara tırmanmak neredeyse tarihi bir binaya tırmanmak gibidir. Pürüzsüz kabuğu, yumuşak dokusu ve gölgeleriyle bu ağaçlar bir mimarın elinden çıkmış gibi görünüyor. Bu ağaçlara tırmanmak için en güzel mevsim ise sapsarı bir renge kavuştuğu sonbahar ayları.

Tulip Poplar

En sık rastlanan yer: Doğu ABD

Maksimum yükseklik: 58 metre

Zorluk: 6/10

Bu ağaç gerçekten kırılgan bir yapıya sahiptir ve dalları da oldukça keskindir. O yüzden onlara tutunurken çok dikkatli olmalısınız.

Sütun benzeri gövdeleri olan bu ağaçların üzerinde bulunan küçük çatlaklar ona sıra dışı bir estetik görünüm kazandırıyor. Bu küçük çatlaklar tırmanışa yardım etse de yine de sağlam bir halat ile önleminizi almanız çok önemli. Zira beklenmedik anda oldukça kaygan bir hale gelen bu ağaçlar amatör tırmanışçılara zor anlar yaşatabilir.