Mobilemenu
Profile

Torino’daki Ağaç Evin Sıra Dışı Hikayesi

Herkesin bir doğaya kaçış hayali vardır. Birçok filmde ya da dizide özellikle çocukların ormanın içinde kurmaya çalıştıkları ağaç evlere yerleşme hayallerine şahit olmuşuzdur. Çocuklar için yetişkin dünyasının çetinliğinden huzurlu doğaya kaçışı, yetişkinlerde ise şehir ve iş hayatının yarattığı buhrandan kaçışı simgeleyen bu ağaç evler hep kaçış yeri olarak akıllarda yer etti.

Tüm bu hayalleri tersine çeviren ve tam da bu bahsettiğimiz film ya da dizilerden fırlamış gibi duran bir yer gerçekten de var. İtalya, Torino’da hem de şehrin göbeğinde yükselen devasa ağaç ev, gören herkesi hayret ve hayranlık arası duygulara sürüklüyor.

Aslında bu tam olarak, bildiğimiz anlamda bir ev değil. Müstakil dairelerden oluşan koca bir apartman/ağaç evden bahsediyoruz. Biraz karışık oldu değil mi? Aydınlatalım hemen.

Mimar Luciano Pia’nın tam 20 yıla yayarak yaptırdığı bu mimarlık harikası tam beş kattan oluşuyor. 150 ağaç desteği ile yapılan evlerde kullanılan ağaçlar ise Luciano Pia’nın kendi bahçesinden sökülüp getirilmiş. Luciano, bu konuyla ilgili şüphelere ise hemen “Merak etmeyin onlar yerine 1500 ağaç diktim ve söktüklerimi de kesinlikle amacı dışında bir şey için kullanmadım” diyor. Doğaseverlerin de huzurla izleyebilecekleri bu binadaki ağaçlar inanılmaz ama saatte yaklaşık 200.000 litre karbondioksit emiyor ve komşu sokaklardan ya da kentteki araç egzozu ya da diğer kirliliklere karşı bir nevi tampon işlevi görüyor.

63 apartman dairesinden oluşan binanın ağaçların mevsime göre geçirdikleri değişimlere göre açık ve kapalı terasları bulunuyor. Ayrıca tüm bu bitki örtüsü ve doğal ortam yaz ve kış sıcaklık dengesini de sağlayarak adeta bir tropikal iklim sunuyor. Bahar çiçekleri ya da kış bitkileri mevsimine göre balkonlarda bitiyor.

Tüm bu çevresel avantajlarının dışında bina ile ilgili en önemli özellik ise elbette görünüşü. Adeta sanat ile doğayı buluşturan eşsiz bir estetiğe sahip olan bina Torino kentinin de en önemli turistik noktalarından biri. Binlerce turisti ağırlayan ve yine binlerce selfie’ye mazhar olan bina yakın zamanda UNESCO’nun da koruma listelerinde kendine yer bulacak.

Peki, bu 63 dairelik binada kimler yaşıyor? Bir proje aşamasındayken yatırım yapıp daireleri satın alan insanlar aslında Torino halkından başkası değil. Fakat projenin ördüğü inanılmaz ilgi doğal olarak rağbeti de artırmış ve halk su fiyatına aldığı evleri inanılmaz kârlarla turistlere satmış.

Bu popülerlik için binanın mimarı ve sahibi Luciano, “Ben binayı yaparken sadece doğa ile iç içe ve kentin göbeğinde, doğanın tüm güzelliklerinden faydalanabileceğiniz bir ortam yaratmak istedim. Tek amacım tüm dengeyi sağlamak 63 daireyi de doğanın güzelliklerinden aynı oranda faydalanmak için tasarlamaktıç Ama zamanla iş benim umduğumdan da fazla büyüdü” diyor.

Elbette bu proje sonrası hem Torino hem de İtalya’nın çeşitli noktalarında benzer ağaç apartman projeleri yapılmaya başlandı. Ama Luciano bu konuda pek alçakgönüllü değil. “Yapmaları biraz zor!” diyor.  “Bu binadaki tüm bitki türleri en yüksek renk, yaprak ve çiçeklenme çeşitliliğini sağlamak amacıyla Torino’daki iklime uygun olanlar arasından özel olarak seçildi. Ve bunları sadece hem mimari hem de botanikten anlayan kişiler başarabilir. Bazen 1 kilometrelik oynama ya da tek bir ağaç seçimi bile her şeyi mahvedebilir.”

Evet, Luciano kısaca “bu iş o kadar kolay değil” diyor. Eh, en azından şimdilik yapabileceğimiz tek şey bu binayı ziyaret etmek. Hem kim bilir, belki bir kapıyı çalarız ve iyi niyetli bir ev sahibi bizi evin içinde ağırlamayı kabul edip bu güzelliğe bir de içeriden bakmanıza izin verir.