Mobilemenu
Profile

Trekking Çantasının Olmazsa Olmazları

Çakı: Her çantaya lazım

En iyisi çok fonksiyonlu İsviçre çakısı modellerinden birini çantaya atmaktır. Standart kesme işleri için ihtiyacınız olacak. Nedir? Ekmek, peynir kesersiniz; konserve açarsanız; bir şeyleri tamir ederseniz. İşler kötü giderse iyi bir çakıyla kendinize bir barınak yapabilir, bir geyik bile avlayıp yenecek hale bile getirebilirsiniz!

Pusula/Harita: Onlar olmadan asla

Cep telefonunuzu ve navigasyon cihazlarınızı unutun! Zira bir yerden sonra onlar sizi unutabilirler. Bozulabilirler, kaybolabilirler, suya düşebilirler, şarjları bitebilir. Tabii ki onları yanınızda bulundurun ama siz siz olun pusula ve harita edinmeden yola çıkmayın.

Kafa Feneri: Eller havaya!

Kamp ateşi iyidir, güzeldir, hoştur, romantiktir ama bir yere kadardır. Gecenin karanlığı çöküp de çatırda bir şeyler aramaya başladığınızda “Neden yanıma bir fener almadım?” diye hayıflanacağınız garantidir. El feneri de olur ama ellerinizi serbest bırakmak için bir kafa feneri çok daha hayırlıdır.

Matara: Su hayattır

Cam şişeler ağır ve kırılgan, plastikler doğa sporcusunun fıtratına ters! Alüminyum veya lexan plastiğinden geniş ağızlı mataralar edinmelisiniz. Her rotada temiz bir dere ya da çeşme bulmak mümkün olmayabilir.

Termos: Bir kahve için krallık!

Doğa aktivitelerinde kolay yoldan çorba yapabilmek, çay demleyebilmek ya da kahve içebilmek için sıcak su şart. Her seferinde kamp ateşi yakmak ya da ocak çalıştırmak mümkün olmaz. İlki zaman, ikinci gaz kaybıdır. Su kaynattığınızda bir kısmını termosunuza koyun, molalarınız daha keyifli ve güçlendirici geçsin.

Düdük: Kulakları dört açın

Hayır, futbol maçı yapmayacak ve hakem olmayacaksınız! Ormanlık arazilerde, ani sis baskınlarında, sağanak yağışlı fırtınalarda bir anda ekipten biri kaybolabilir, yolunu şaşırtabilir. Böyle anlarda gözler yerini kulaklara bırakır ve tiz bir düdükten daha kolay geri getirici bir şey yoktur.

Şapka: Onsuz çıkmayın

Bahar ve yaz mevsimlerinde güneşin tepede olduğu vakitlerde kafayı ve enseyi güneşten korumanız gerekir. Bu yüzden geniş kenarlıklı ve enseyi de koruyan arkalıklı bir şapkayı çantanıza tıkıştırın. Ortam ısınınca kıymetini anlarsınız.

Ateş Başlatıcı: Tabii ki sigara içmek için değil!

Bu bir kibrit de olabilir, çakmak da, magnezyum çubuğu da. Yemek yapmak, ısınmak ya da meraklısıysanız “marshmallow” pişirmek için kamp ateşi yakacağınız zaman bir buçuk saat uğraşmanıza gerek yok. Kibrit çöpleriyle bulaşıkları kimin yıkayacağını da tespit etmek mümkün.

Rüzgarlık/Yağmurluk: Sonra dondum demeyesiniz!

Doğa yürüyüşleri ve kamplar genelde yüksek rakımlarda, ormanlık alanlarda, yaylalarda yapılır. Haliyle evinizin şehriyle buralardaki hava şartları biraz farklıdır. Havanın değişkenliği de cabası. Günlük güneşlik hava bir anda dönebilir, yağmur, fırtına, doluyla yüz yüze gelebilirsiniz. Rüzgarın üşütücü, yağmurun da ıslatıcı etkisini düşünerek hafif ama iş görür rüzgarlık ve yağmurluk edinmeye bakın.

Yara Bandı/Sargı bezi

Küçük bir yara iyi temizlenmez ve temiz kalamazsa kocaman bir baş belasına dönüşebilir. Bu yüzden yanınızda ilk yardım kiti taşımalısınız. Hiç olmadı yara bandı ve sargı bezi bulundurun.

Güneş/Dudak kremi

Kamp yapıyorsanız erken kalkacaksınız demektir. Gündoğumunu izlemek güzeldir ama bulunduğunuz yerde ayaz varsa en çok o saatlerde canınızı yakacaktır. Dudaklarınız, kulaklarınız, burnunuz ayazda çok acı verecek şekilde yanabilir. Ayrıca öğlen saatlerinde güneş de acımasızdır. Bu ikiliyi mutlaka çantaya atın. Küçücük şeyler zaten.

Yürüyeceğiniz ve konaklayacağınız coğrafyada, taze ürünler bulup yemek en doğrusu. Ama her an, her şey olabilir ve taze yiyecek bulamayabilirsiniz. Bu yüzden yanınızda mutlaka konserve bulundurun. Çiğ kuru yemişler de alın; saf enerji kaynaklarıdır ve küçük molalarda hızlıca karnınızı doyurmanızı sağlarla.

Güneş Gözlüğü: İhtiyacınız olacak

Özellikle yükseklerde yapılan yürüyüşlerde güneş ışınları gözleri çok daha fazla rahatsız eder. Bu yüzden dağcıların kullandığı güneş gözlüklerinden, hiç olmadı şehirdeki emektarınızdan faydalanmalısınız. Gözlükler ayrıca rüzgarla uçuşan toz, kül, haşere gibi unsurların gözünüze kaçmasını da engeller.

Tupper: Yemek zamanı

Aslen Tupperware adlı bir markanın ürünleridir ama halk arasında iç içe geçebilen, sızdırmaz kapaklı, plastik tabaklar, saklama kapları dendiği isimle tupper’lar kamplarda yemek yemek ve saklamak için ideal. Hem hafif, hem güvenliler. Annenizin porselen takımı dağlarda işinize yaramaz!