Mobilemenu
Profile

Trekking Ekipmanları Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

İki kişi için iki kişilik çadır yeterlidir

Bu ancak çadırda beraber konaklayacağınız kişiyle fazlasıyla samimiyseniz doğrudur. Sadece uyku tulumlarına sarılıp uyuyacaksanız tamam ama bunun bir de gece tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkarken eşinizin/arkadaşınızın üzerine basma hali var! Çanta, ayakkabı gibi malzemelerin de çadırda yer kaplayacağını düşünürseniz üç kişilik bir çadır çok daha rahat etmenizi sağlar.

Uyku tulumunda çıplak uyunur

Aslında hayır! Bunun temelinde uyku tulumundaki havanın vücut ısınıza yaklaşacağı ve sizi terleteceği düşüncesi yatar. İşte çıplakken terlemek ve o tere maruz kalmak çok daha kolaydır. Yapmanız gereken ince, uzun, doğru kumaşlarla üretilmiş iç çamaşırlarıyla ve bir bereyle uyumaktır. Bedeninizi ne kadar örterseniz, o kadar ısı yalıtımı sağlarsanız.

Trekking için yürüyüş botları giyilir

Yanlış. Çoğu uzun mesafe yürüyüşçüsü artık yürüyüş botları giymiyor. Sıcak havalarda çok daha serin tutan, ıslandıklarından daha hızlı kuruyan, yürüyüş botlarına kıyasla çok daha yumuşak olan koşu ayakkabıları artık daha fazla tercih ediliyor. Üstelik koşu ayakkabıları ayakların su toplamasına daha çok engel olabiliyor.

Yağmurda sırt çantası yağmurluğuna ihtiyacınız olacak

Sırt çantası yağmurlukları başa beladır. Parçalanır, yırtılır, kaybolur ve hiçbir zaman çantayı kuru tutmayı başaramazlar. En tecrübeli doğa yürüyüşçüleri sırt çantasının iç kısmını daha etkili ve ucuz bir çözüm sunan çöp sıkıştırıcı çantasıyla sıraya dizerler. İçerideki eşyaları kullanım amaçlarına göre torbalamak da çanta ıslansa da eşyaları korumak adına mantıklı.

Çadır tabanını korumak için zemin örtüsü gerekir

Aslında gerekmez. Zemin örtüleri çadır üreticilerinin doğa yürüyüşçülerinden biraz daha fazla para istemek için kolay bir yoldur. Geçtiğimiz 40 yılda çadır kumaşları çok gelişti ve hemen her çadır, tam zamanlı yaşamadığınız sürece suya karşı son derece dayanıklı halde.

Suya dayanıklı nefes alabilen yağmurluklar nefes alır

Gore- Tex ve eVent gibi nefes alabilen kumaşlar, nefes alma iddialarının altının boş olduğuna dair eleştirilerle sıklıkla karşılaşır oldu. Bir yağmur ceketinde kuru kalmak istiyorsanız, eski moda ceketleri hatırlayıp fermuarınızı parmağınızla çimdikleyip çukur bir hale getirin. Çok daha rahat edeceğinize emin olabilirsiniz.

Kış kampı için dört mevsim çadıra ihtiyacınız var

Çoğu üç mevsim çadır, kışın geri kalanında iş yapar. Ağır bir kar yağışı ihtimali varsa dik duvarlı bir çadır en iyisidir. Soğuk havalar için sizi sıcak tutacağından emin olduğunuz bir uyku tulumunuz varsa mevcut çadırınızla kamp yapmamanız için bir neden yok.

Biyolojik olarak parçalanabilen sabunlar akarsu ve göletlerde kullanılabilir

Hayııııır! Doğadaki hiçbir su kaynağında sabun ve sabun kalıntısı kabul edilemez. Sabunun azot artıkları suda yaşayan canlılara ve o bölgede yaşayan insanlara zarar verebilir. Hiç kimse kendinizi, elbisenizi veya tencerenizi yıkadığını suyu içmek istemez. Suyu bir kabın içinde kullanın ve su kaynağından en az 70 metre uzağa, çevreye yayarak dökmeye bakın.

Su geçirmez botlar ayakların ıslanmasını engeller

Ne yazık ki hayır! Su geçirmez yürüyüş botları, dış yüzeylerine uygulanan kaplamanın sık kullanılmasıyla bozulur veya Gore-Tex astar tamamen aşınarak sızdırmaya başlar. Ayakkabı dışarıdan su geçirmese bile içerideki terlemeyle çoraplar nemli hale gelir, ayaklarda su toplanması başlar.

Yön bulmak için telefonlardaki aplikasyonlar yeterlidir

Sakın bu aptal düşünceye kapılmayın! Doğada yürüyüş yapacaksanız yanınızda mutlaka haritayla pusula taşımalı ve bunları nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz. GPS cihazları ve telefonlar bir haritayı tamamlayabilirler ama yerini alamazlar. Sinyal alamama, pil bitmesi, bozulma gibi teknik sorunlarla karşı karşıya kaldığınızda elinizdeki o cihaz doğada hiçbir işinize yaramaz. Her zaman o kadar da teknolojik olmaya gerek yok değil mi!