Mobilemenu
Profile

Trekking Malzemeleri

Sürekli yürüyeceğinizi ve malzemenizi sırtınızda taşıyacağınızı düşünerek en efektif malzeme seçimini yapmalısınız. Arazinin ve hava durumunun gerektirdiği malzeme dışındaki yanınıza almayın.

İç giyim: Bedenin ısınan üst bölümünü saran katmanlar kolaylıkla çıkarılabilmeli ve giyilebilmeli. İç katman kolay kuruyan sentetik malzemelerden seçilmeli, kışın pamuklu giymeyin. Termal içlik en iyisi.

Orta katman: İnce olmasına rağmen sıcak tutan polarlardan vazgeçmeyin.

Rüzgârlık & Yağmurluk: Yüksek rakımda, orman içinde hava her an dönebilir, sert rüzgâr ya da yağmur başlayabilir. Molalarda terliyken üşümemek için normal havada bile işinize yarayacaktır.

Pantolon: Kolay kuruyan kumaşlardan yapılanları seçin.

Yürüyüş botu: Yazlık botlar çok iyi havalandırma sağlayan, hafif ve yumuşak olmalı. Cordura kumaş ve süet deri en uygunları. Kış içinse suya dayanıklı, tabanları sağlam ve dişli Gore-Tex botlar tercih edilmeli.

Matara: Matara sahibi olmak, pet şişe ile su taşımaktan her daim daha iyidir. Çok değişken hava sıcaklıklarına uyumlu lexan plastikten üretilen geniş ağızlıları edinin.

Düdük: Grubu kaybedebilir, bir kaza geçirip bir yerde kalabilirsiniz. Emin olun düdüğün sesi sizinkinden daha kolay duyulur!

Çakı: Konserve açmaktan, gerektiğinde avlanmaya kadar işe yarayacaktır.

Pusula: Mercekli askeri tip pusulalar en iyileri. Pusulasız doğaya çıkmayın.

Şapka: Yaz güneşi altında gölge yaratması, kış soğuğunda başınızı sıcak tutması onu yanınıza almak için yeterli sebep.

Ateş başlatıcı malzeme: Kibrit, çakmak ya da magnezyum çubuğu kaybolduğunuzda, ıslandığınızda, yemek pişireceğinizde en büyük yardımcınız olacak.

Sırt çantası: Yazın 35 litrelik, kışın asgari 40 litrelik çanta ideal.

İlk yardım kiti: En ufak sıyrığın bir enfeksiyon kapıp daha büyük bir soruna dönüşmesi mümkün. 

Baton: Hem denge hem de ağırlığı taşıyabilmek için gerekli.