Mobilemenu
Profile

Trekking Nasıl Yapılır?

Doğa yürüyüşü yapan kişi attığı her adımında ayak kitleme tekniğini kullanmalıdır. Bunun için birinci adım atılır, ayak yere sağlam basılır sonra diğer ayak sürüklenircesine çekilir, yukarı kaldırılır; bu sırada öndeki üzerinde tamamen yükselerek bacak dik hale getirilir. İlk bakışta uygulaması zor gözüken bu yöntemde ısrar ettiğiniz takdirde yürüyüşlerinizde büyük oranda enerji tasarrufu ve güven kazanacaksınız.

Tekniğin dışında yürüyüşlerde dikkat edilmesi gereken başka unsurlar da var. Yürüyüşün belli bir temposunun olması önemli zira ani hızlanmalar ve yavaşlamalar vücudu yorar, erken yorulmaya sebep olur. Yürüyüşün başlarında yavaş hareket ederek aktiviteye uyum sağlamasına imkan tanımak da oldukça önemli. Bu sayede enerji kaybını azaltırsınız. Büyük çaba gerektiren bir adımdan sonra 10 saniye kadar dinlenmek, kendi temponuzda yürümek, kimseye yetişmeye çalışmamak, dik tırmanışlarda kaygan zeminlerde fazla beklemeden ikinci adımı atmak, denge korumayı kolaylaştıran ve yükün bir kısmını kaldıran batonları kullanmak da yürüyüşçünün yararına.

Trekking yaparken ne kadar yol kat edildiğini bilmek için ortalama hızınızı tespit etmelisiniz. Eğer sırt çantası taşımıyorsanız düzgün bir arazide saatte beş kilometrelik bir tempo gayet normaldir. Çanta olduğu takdirde bu hız saatte üç buçuk kilometreye kadar düşer. Sert olmayan kumlu arazi ortalama hız saatte iki buçuk kilometre inerken, sık orman içinde iki kilometre normal kabul edilir. Dağlık arazide yokuş tırmanırken saatte bir buçuk kilometreden daha hızlı yürüyebileceğinizi hayal etmeyin!