Mobilemenu
Profile

Trekking Menüsü Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saatlerce sürmüş bir yürüyüşün sonunda acıktığınızda, en yakın lokantanın ya da marketin belki de kilometrelerce uzakta olduğunu hayal edin. Adrenalin ve serotonin dolu yürüyüşlerinizi planlarken yiyeceklerinizi belirlemek, en az nerede trekking yapacağınızı seçmek kadar önemlidir. İşte menünüzü planlarken size yardımcı olacak küçük ipuçları…

1. Gıda çeşitliliği

Eğer yürüyüşünüz birkaç gün sürecekse dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri besinlerde çeşitliliği sağlamak. Yiyecek ve içecek seçeneklerinin de, miktarlarının da kısıtlı olduğu bu yürüyüşlerde, kaç kalori aldığınız değil; o kaloriyi hangi çeşit yiyeceklerden aldığınız her zamankinden daha önemli. Bu yüzden, trekking menünüzü yürüyüşe başlamadan önce belirleyin. Menünüzdeki kalori, protein, karbonhidrat ve yağ oranlarını hesaplayın. Menünüzü planlarken, yürüyüşünüz boyunca ihtiyacınız olan enerji için %50-65 karbonhidrat; uzun sürede yakıldığı için %20-35 yağ; kas sağlığı için %10-15 protein dengesini sağlamaya çalışın. Eğer yürüyüşünüzü dağ veya yayla gibi deniz seviyesinden çok yüksek yerlerde yapacaksanız proteinlerle ilgili son bir uyarı daha: Düşük oksijen seviyeleri yüzünden vücudun proteinlerden faydalanma süresi yükseklerde daha uzundur.

Gıda çeşitliliğin artırırken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer noktaysa  ihtiyacınız olacak ekstra ekipman. Fazladan her ekipmanı yol boyunca çantanızda siz taşıyacağınız için, ilk amacınız, ihtiyaç duyacağınız ekstra ekipman sayısını azaltarak gıda çeşitliliğini artırmak olsun. Ancak  minik bir kamp ocağına çantanızda mutlaka yer açın, çünkü bu ocak sayesinde doğada kendinize hazırlayabileceğiniz ziyafetlere ihtiyacınız olacak.

2. Tatlı Seçimi

Uzun yürüyüşlerde, size kısa sürede çok fazla enerji verecek olsa bile, içerisinde glikoz şurubu bulunan işlenmiş çikolata ya da enerji barlarından uzak durun. Öğünlerinizi tatlı bir şekilde noktalamayı seviyorsanız trekking menünüze vitamin bakımından da zengin olan kurutulmuş meyveleri eklemeyi unutmayın. Kurutulmuş meyveler, işlenmiş tatlı ve atıştırmalıkların aksine hem sağlığınız için faydalıdır, hem de enerjinizi daha uzun süre dengeli ve yüksek tutar.

3. Sıvı Tüketimi

Yalnızca trekking yaparken değil, günlük yaşamınızda da yeterli miktarda sıvı almak vücudunuz ve sağlığınız için hayati önem taşıyor. Yürüyüşe başlamadan önce en az 1 litre/4 bardak su içerek vücudunuzun su ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Böylece yürüyüşe başlarken sırtınızda taşımanız gereken sıvı miktarını azaltmış olursunuz. Uzun süreli yürüyüşlerde günde 4-5 litre su içmeniz tavsiye ediliyor. Siz vücudunuzun su ihtiyacını, yürüdüğünüz her saat için en az yarım litre / 2 bardak su içerek de karşılayabilirsiniz. 

4. Günlük Menü

Yanınıza ne kadar yemek alacağınızı planlarken; yürüyüşünüzün uzunluğu, gıda çeşitliliği ve mutfak ekipmanlarını göz önünde bulundurarak günlük menülerinizi belirlemeniz size yardımcı olacaktır.  Çok uzun süreli bir yürüyüş planladıysanız, bütün yiyeceklerinizi bir kerede alıp yürüyüş boyunca sırtınızda taşıyarak ekstra yük taşımak yerine, rotanızdaki alışveriş yapabileceğiniz yerleri belirleyebilirsiniz.

Günlük menülerinizi belirledikten sonra, öğünlerinizi porsiyonlar halinde yeniden paketleyerek çantanızda taşımak, menünüze sadık kalmanızı kolaylaştıracak. Örneğin; sabah kahvaltınızdaki, bütün yemekleri bir arada yeniden paketleyerek üzerlerine yenilmesi gereken tarihleri yazabilirsiniz.