Mobilemenu
Profile

Tuncay Koçal: Kaykaycının Âlâ'sı!

Merhaba Tuncay. Öncelikle bize biraz kendinden ve kaykayla tanışma hikayenden bahsedebilir misin?

1983 yılında doğdum. 1988 yılından bu yana kaykay kaymaktayım. Bunun yanında 1996 yılından bu yana da tiyatro eğitimim ile birlikte oyunculuk da yapmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Tiyatro (Oyunculuk) bölümü mezunuyum. Kendi halinde takılan, sevdiğim bu iki mesleği de layığıyla yerine getirmeye çalışan biriyim. 1988 yılında amcamın hediye ettiği kaykayla başladı hikaye. Önce evin içi sonra sokaklar, mahalle derken bir baktım ülke ülke gezip kaykay kayıyorum!

Türkiye’nin ilk kaykay gösteri takımını da kurmuşsun. Ne gibi faaliyetlerde yer alıyordunuz? Bu grup hala gösteri düzenliyor mu?

2004 yılında birkaç arkadaş bir araya gelip bir kaykay gösteri takımı kuralım dedik ve kendimize o zamanın şartları ile bir “miniramp” yapıp işe koyulduk. O güne kadar genellikle kaykay, paten, BMX ve “breakdance” bir arada kullanılıyordu ama sadece kaykaycıların olduğu bir gösteri takımı yoktu. Bu konuda bir ilk olduk ve aynen o gün bugündür gösterilerimize devam etmekteyiz. Genellikle festivaller, açılışlar, AVM ve özel etkinliklerde yer alıyoruz.

X4'tune Show Team olarak gösterilerimize devam etmekteyiz. Yurt içi ve yurt dışından özel yeteneklerle birlikte bugün gayet geniş bir ekibimiz mevcut. Siz aksiyon isteyin biz getirelim (gülüyor)!

Hem oyunculuk hem kaykayın hem de markan üzerine odaklanmışsın. İkisini birlikte sürdürmek seni zorluyor mu?

Açıkçası ben oyunculuk kariyeri yapmayı planlıyordum ki hala da geçerli. İkisi birlikte kendi kendine bir sistem geliştirdi aslında benim pek seçme şansım olmadı gibi. Kaykay kaymayı çok sevdiğim için o zaten benim ayrılmaz bir parçam gibi oldu. Bugün itibari ile 30 senedir üzerindeyim. Haliyle kaykay kaymamı geliştirdikçe gösterilere çıkarmaya başladılar, sonra işler ilerleyip kendi ekibimi kurunca daha başka işler çıkmaya başladı derken yıllar sonra Türkiye'nin en iyi kaykay mağazalarından birinin  sahibi oluverdim. X4'tune Skateshop, bu da yetmezmiş gibi bir de 2016 yılında Ala Skateboards adında Türkiye'nin Türkçe isimli ilk kaykay markasını kurduk.

Diğer taraftan oyunculuğun da peşini hiç bırakmadım. 1996 yılında Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde başladığım oyunculuk eğitimime devam ediyordum bir yandan da tiyatro oyunlarında, reklam ve sinema filmlerinde yer almaya başladım. Oyunculuğu da çok sevdiğim için ikisini ayırmayıp birlikte yaşayabileceğim bir hayat şekli geliştirdim. Çok fazla yorucu ve zaman alıcı işler ama ikisini de severek ilerlettiğimi düşünüyorum.

Şu anda İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu olarak çalışıyorum ve bu sene Sessizliğin İçinden adlı oyunumdaki performansımdan dolayı Yeni Tiyatro Dergisi - Yardımcı Rolde Yılın En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'ne layık gördüler. Çok ödül odaklı biri değilimdir, özellikle söz konusu oyunculuk olduğunda çok önemsemem ama birilerinin yaptığınız işi takdir etmesi ve sesinizin duyulabilmesi adına önemli olduğunu düşünüyorum. Buradan da kendime çıkardığım sonuç: Evet, ikisini de bir şekilde iyi ve doğru olarak götürebiliyorsun oldu. Şimdi aynen tam gaz devam (gülüyor)!

İstabul’daki favori kaykay noktaların nereler?

En çok, yakın olduğundan dolayı Kalamış Kaykay Parkı'na gidiyorum, bazen de Beşiktaş Barbaros Meydanı'nda kaymayı seviyorum. Eğer o gün enerjim yerindeyse daha çok yeni yerler keşfetmek üzere rastgele bir yerlere gitmek daha fazla hoşuma gidiyor. Şehrin altını üstüne getirmek en sevdiğimiz şeydir.

Bize sıradan bir gününü anlatabilir misin?

Genellikle güne kahve ile başlıyorum. Yapılacakların durumuna göre günlük planımı yapar sokağa atarım kendimi. İlk olarak kaykay mağazama uğrarım. Zaten bizimki mağazadan öte kaykaycı evi gibi. Gelenler, gidenler vesaire derken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız bir mekan. Genel olarak yapılacaklar bittiyse her zaman kenarda köşede mutlaka gerçekleştirmek istediğimiz projeler vardır onlara odaklanırız. Akşamüstlerinde genellikle 1-2 saat kaykay kaymak için Kalamış'a iner tayfayla takılırım: Kaykay, sohbet, muhabbet, kondisyon derken akşam olur. Akşam da varsa birkaç arkadaş oturur, güzel deniz manzarasına karşı içeceklerimizi yudumlar sohbet ederiz. Bazen aramızda ufak yarışmalar yaparız eğlenmek için. Akşamları da ya ev buluşmalarımız olur ya da gece tekrar kimse yokken kaykay kaymaya çıkarız.

Söz konusu oyunumun olduğu dönemler ise akşamüstü dükkan ile tüm iletişimimi kesip oyunuma konsantre olmaya çalışırım. Bu sebepten ötürü kuliste genellikle yalnız vakit geçiriyorum. Günün tüm sıkıntı ve sorunlarını arkaya atar, rolüme hazırlanır, kostümümü giyer ve antre yapacağım anı beklerim. İster oyun çıkışı, ister mağaza ya da kaykay dönüşü olsun genelde eve gelince duş, yemek ve doğru yatak şeklinde gelişiyor gerisi.

Türkiye’de 90’lı yıllardaki kaykay topluluğu ile şimdiki topluluk arasında nasıl farklar var? Nasıl bir gelişim görüyorsun?

O zamanlar az imkan daha çok samimiyet ve ruh vardı, şimdi imkan fazla kitle de arttı ama o eski samimiyetler pek kalmadı gibi. Daha doğrusu kaykaya sadece tüketim odaklı bakılıyor bunu yaşam şekline dönüştürebilenler yaşatıyorlar bu kültürü şu sıralar. Dijital dünyanın hayatımıza girmesiyle sanallaşan hayatlardan kaykay da nasibini almadı değil. Bilgi kirliliği çok fazla.

Senin için oyunculuk mu yoksa kaykay mı daha büyük bir tutku?

Herhalde hayatımın en zor sorusu olabilir şu an! İkisini de müthiş derecede seviyorum. Hayatımda var olmalarının bir anlamı var. Kaykay biraz daha büyük bir tutku olabilir. O da sadece kaykayınız, siz ve koca evrende var olabilme özgürlüğünden dolayı sanırım.

Kendi kaykay markanı kurmaya nasıl karar verdin?

Ala Skateboards piyasaya 4. yerli marka olarak çıktı aslında. Sonradan bir piyasaya girmek işin en zoru olsa gerek. Bizi daha öne çıkaran faktörler ise ismimizin Türkçe olması, sahibinin kaykaycı olması, sadece %100 kaykaycılar ve kaykay altyapısı bulunan sanatçılarla çalışmış olmamız.

Ayrıca tahta tasarımlarında bugüne kadar değinilmemiş temalara yer verdik. Tasarımlarımızda Türk kültürünü tanıtacak çizgiler kullandık. Herhangi bir tahtamızı elinize aldığınızda logosundan tasarımına kadar oryantal dokuları olması kullanıcılara çok sıcak geldi.

Ala Skateboards isminin bir hikayesi var mı?

30 yıllık kaykay kariyerimde her zaman ilk amacım Türkiye'den de çok iyi kaykaycıların çıkabilmesini sağlamak, kaykay kültürünün yaygılaşmasına gelişmesine katkıda bulunmak oldu. Bu zamana kadar da her daim elimden gelenden fazlasını yapmaya gayret ettim. İsimler arasında boğuşurken ekip olarak: “Madem her şeyin en iyisini yapmaya çalışıyoruz o zaman kaykayın 'âlâ'sı' olsun" dedik. "İyi, pekiyi" manasına gelen Ala Skateboards ismi de böylece ortaya çıkmış oldu.

Biraz üretmekte olduğunuz board’ların özelliklerinden bahsedebilir misin?

Tahtalarımız son iki yıldır dünyanın en kaliteli kaykay tahtası ödülünü alan, İspanya'daki özel bir fabrikada üretiliyor. %100 “Kanada maple” ağacından yani akçaağaçtan üretilmektedir. Profesyonel kaykay tahtalarında “concave” yani kesim ve kıvrımlar çok önemlidir. Biz diğer markalardan farklı olarak en çok tüketilmesine ihtiyaç duyulacak kesimleri belirledik. Tahtalarımız her kullanıcının ihtiyacını karşılayacak şekilde “medium” ve “high concave” olarak üretilmektedir. Bize gelene kadar da kimse “high concave” tahta ürettirmemişti. Bu bakımdan da ilk olmuş olduk. Kaykay kaymanın dayanılmaz hafifliğini yaşamak isteyen tüm ekstrem spor tutkunlarına tavsiye ederiz…

Markanın girişimleriyle düzenlediğiniz organizasyonlar oluyor mu?

Ala Skateboards olarak farklı, katkı sağlayacağını düşündüğümüz, daha önce hiç denenmemiş özel organizasyonlarımızla ilerliyoruz. İçinde yer aldığımız organizasyonlar dışında Ala Skateboards ailesi olarak iki özel etkinlik gerçekleştirdik bugüne kadar.

4.5 metre yüksekliğinde, Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük rampasında "Duvara Karşı (Wallride Jam)" isimli bir etkinlik düzenledik mesela. Devasa bir rampada en yukarı çıkıp inebilmek için kaykaycılar kıyasıya mücadele ettiler. Hem kaykaycılar hem de izleyenlerle birlikte müthiş bir proje gerçekleştirmiş olduk.

Diğer etkinliğimiz de "Gece Kayışı Vol.1" oldu. Bu organizasyonda da amacımız: Biz kaykaycıların sadece gündüzleri kaykay parkı ya da sokaklarda takılarak yaşamadığımızı, bunu nasıl hayatımızın bir parçası haline getirdiğimizi anlamalarını sağlamaya çalışmaktı. Bizlerle güzel vakit geçirerek kaykayın içinde barındırdığı dostluk, paylaşım ve kolektif hareket edebilme özelliklerini daha önce bu duyguyu yaşamamış kaykayseverlerle paylaşmış olduk.

Bu ve bunlar gibi ses getirecek, fayda sağlayacak projeler üretmeye devam ediyoruz.

Sponsor olduğunuz kaykaycılar var mı? Bu sponsorluklarda neleri göz önüne alıyorsunuz?

Ala Skateboards olarak 7 kaykaycı dostumuza sponsorluk yapmaktayız. X4'tune Skateshop olarak da yaklaşık 15 kaykaycıya sponsorluk desteği vermekteyiz.

Sponsorluk verirken kaykaycı kişinin önce ahlaklı, çalışkan ve sürekli kendini geliştirmeye adamış olmasını bekliyoruz. Belli bir seviyenin üstünde kaykay kayabilmeniz gerekiyor. Genellikle arkadaşlarımız bizlere kendilerini  tanımamızı sağlayacak 3-4 dakikalık videolarını gönderiyorlar. Bu videoları inceliyoruz ve daha iyi olabilmeleri için destek vermeye başlıyoruz. Türkiye genelindeki hemen hemen tüm kaykaycıları takip etmeye çalışıyoruz.

Sporcularımızdan en ünlüsü Adem Ustaoğlu. Kendisi bizi 2015 Dünya Kaykay Şampiyonası'nda ülkemizi temsil etmiş bir isim. Son 5 yıldır girdiği hemen hemen tüm yarışmaları kazanıyor ve bugün itibariyle uluslararası kaykaycılar listesinde yerini almış vaziyette. Bizlerin abilerimizden bayrağı alarak geldiğimiz noktayı Adem Ustaoğlu yeteneği ile bir adım daha ileri götüren isimdir.

Bir de minik dev adamımız Bera Tok. 14 yaşında müthiş yetenekli kaykaycı kardeşimiz. Abilerine taş çıkartacak derecede disiplinli ve iyi bir kaykaycı. Bu isimler dışında Kadir Kiraz, Selahaddin Wera, Mustafa Kayacan ve Burak Kahraman gibi yine birbirinden yetenekli birçok isimle bu çatının altındayız.

İlgilenenler markana ve sizlere nasıl ulaşabilir?

Ala Skateboards ve X4'tune Skateshop sosyal medya hesaplarından bizlere ulaşmanız çok kolay.

Bunun dışında ürünlere yakından bakmak ve bilgi almak için Kadıköy’deki mağazamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ala Skateboards resmi websitesi

X4'tune Skateshop resmi websitesi

Gelecekte markanla ilgili olarak gerçekleştirmek istediğin hedefler neler? Kariyerinde nereye gitmeyi planlıyorsun?

Hedefler her zamanki gibi büyük! Hedefimiz Ala Skateboards ile kaykay kültürünü ülkemizin dört bir yanına ulaştırmak ve daha sonra sınırlarımızı aşarak uluslararası kültür alışverişi sağlayan ve köprü görevi üstlenen bir marka olabilmektir. Bu yolda da emin adımlarla ilerlediğimizi düşünüyoruz.