Mobilemenu
Profile

Tüplü Dalış Güvenlik Kuralları

Tüplü dalış yapmanın çetrefilli tarafları olduğu bir gerçek. En başta, sualtı bizim dünyamız değil! Ayrıca o dünyaya girebilmek için hem bedensel olarak hazırlanmalı hem de teknolojik aletleri kullanmayı bilmek gerek. Bu gereklilikler de beraberinde sağlam güvenlik önlemlerini getiriyor. Bunlara dikkat ederseniz başınıza bir şey gelme olasılığını alabildiğine azaltır, bir şeyler ters gittiğinde de sıkıntıdan kolay kurtulmayı başarırsınız.

- Dalış tek başına yapılmaz, her zaman bir “buddy” yani dalış arkadaşıyla hareket edilmeli. Tehlikeli bir durumda yukarıdan yardım gelene kadar “buddy”niz sizin kurtarıcınız olabilir.

- Denizdeki akıntıları göz ardı etmemek büyük bir hatadır. Daldığınız yere geri çıkmak için düşündüğünüzden fazla yüzmek zorunda kalırsanız havanız biter. Akıntıyı görmeli, süzmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

- Dalmayı çok iyi bildiğini düşünen bazı arkadaşlar umursamaz davranışlar sergileyebiliyor. Büyük yanlış! BC, basınç ve derinlik göstergesi, saat, dalış tablosu bulundurmayı ve şamandıra atmayı önemsememek gibi küçük detaylar gerçekten çok can yakar.

- Günün ikinci dalışında birinciden daha derine inmek, çıkış sırasında dakikada 10 metreden fazla gitmek ve sürekli derinlik değiştirip, inişli çıkışlı hareket etmek de tehlike yaratabilir.

- Bir günde en fazla iki dalış yapın. Fazlası bedeninizi fazlasıyla yoracak ve sualtında yorgun düşme, bilinç kaybı ya da hareket edememe gibi sıkıntılara yol açacaktır. Ayrıca üç veya dört gün arka arkaya dalış yaptıysanız en az 24 saat dinlenmelisiniz.

- Vurgun (dekompresyon hastalığı) yemekten korkuyor musunuz? İyi! 18 metreden derine inmiyorsanız vurgun yemeyeceğinizi bilin. Derinlere gidiyorsanız bir zahmet dalış tablosu ve bilgisayarın verdiği profile uyuverin. Onları boşuna taşımıyorsunuz değil mi? Çıkışta beş metre derinlikteki üç dakikalık emniyet beklemesini yaparsanız vurgun yemezsiniz.

- 18 metreye kadar vurgun tehlikesi yok ama sığ sularda hava embolisi derdi mevcut. Yüzeye çıkarken nefesin tutulması sonucu ciğerlerin normalden fazla genişlemesiyle meydana gelen bu sorunu yaşamamak için belirli bir tempoda nefes vermek yeterli.

- Dalış sonrasında ise ısı kaybını önlemek, vurgun belirtisini önemsemek, dalışın üzerinden 12 saat geçmeden uçağa binmemek gerekiyor.

- Kendi tüplerinizi, regülatörlerinizi, bilgisayarlarınızı kısacası ekipmanınızı kullanıyorsanız bunların kalitesinden ve sağlamlığından emin olun, bakımlarını yapmayı ve yaptırmayı ihmal etmeyin. Ekipmanı kiralıyorsanız veya bir turla dalışa gidiyorsanız karşınızdakilerin güvenirliliğini iyi araştırın. Canınızı emanet ediyorsunuz, az şey mi!

- Dalış öncesinde, yıllık sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmak, ilk yardım malzemelerini ve oksijen setini bulundurmak da son derece önemli. Özellikle dalış günlerinde yemeklere özen gösterip alkol almamak uyulması gereken prensiplerin en önemlileri.