Mobilemenu
Profile

Tüplü Dalış Nasıl Yapılır?

Televizyondan gördünüz, arkadaşlarınızdan dinlediniz, hayaller kurdunuz ve en sonunda tüplü dalış yapma zamanının geldiğine karar verdiniz. Dalış eğitimi veren bir kursun kapısını çaldınız ve teorik eğitimi tamamlayıp sıra o ana, dalmaya geldi. Neler yapacağınızı eğitmenleriniz anlatacak ve gösterecek ama önce bir de buradan okumanız size hiçbir şey kaybettirmez!

İlk iş malzemenin bağlanması. BC’yi tüpe yerleştirmek, regülatörü takmak, alçak basınç hortumunu BC’ye yerleştirmek, tüp vanasını açmak, basınç göstergesinden ve regülatörden nefes alışverişlerini kontrol etmek ilk adımlar. Sonrası suya girilecek tekneye, platforma, iskeleye gitmek. Paletler son noktada giyilir, zira paletlerle yürümek zor ve tehlikelidir. Hatta kıyıdan dalış yapacaklar paletlerini su seviyesi dizlerine gelirken giymeliler. Maskeyi de taktıktan sonra suya giriş için hazırsınız. Suya girişte atlama, zıplama gibi artistik numaralar yok! Bir eliniz maskenizde ve regülatörünüzde diğeri de BC’nin önünü tutarak ilerilere bakarak dev bir adımla kendinizi suya bırakın. Batacaksınız ama korkmayın, hemen çıkacaksınız! Ekibe “okey” işareti verip hemen birkaç metre kenara çekilin, zira arkadaşlarınız da aynı yerden suya girecektir. Kıyıdan suya girerken su dalgalıysa yan yan ilerleyin. Böylece dalgalardan olabildiğince az darbe alırsınız.

Suyun içinde hiçbir şekilde nefes tutulmaz. Yavaşça nefes verilir, bir an durup tekrar nefes alınır. Kulaklar basınçtan acımadan, en fazla 3 metreye ulaşıldığında kulak eşitlemesi yapılır. Bunun için maskenin üzerinde burun sıkılır ve buruna nefes verilir. Bazıları yutkunarak veya çenesini oynatarak bile kulak eşitlemesi yapabiliyor. Tecrübe işte! Maskeyi de eşitlemek gerekiyor. Zira basınç nedeniyle maske yüze yapışabilir, gözler kanlanabilir. Burundan maskenin içine biraz hava vererek bu sıkıntıdan da kolayca kurtulabilirsiniz. Sonrası tam dalış… BC inflatörünün hortumu sol elle baş üstüne kaldırılır, boşaltma butonuna basılır, yavaşça nefes verilir. Ciğerlerin hacmi küçülür, beden ağır ağır aşağıya iner. Kısacası artık dalış başladı!