Mobilemenu
Profile

Tüplü Dalış Yapmaya Engel 10 Önyargı!

Scuba, çok sıkıcı!

Tüplü dalışın bu dünyada yapılacak en radikal işlerden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Birçokları birkaç saatlik temel eğitimin ardından sığ sularda, renkli balıklar arasında dolanmakla yetiniyor olabilir ama sualtı bundan çok daha fazlasını verebilecek potansiyelde. Örneğin hiçbir köpekbalığını elinle beslediniz mi? Dev bir petrol platformunun ayakları arasında balıklarla yüzdünüz mü? Yüzlerce yıllık bir okyanus batığının yosun tutmuş koridorlarına daldınız mı? İşte tüplü dalış bunları ve çok daha fazlasını vaat ediyor.

Sadece tropik bölgelere yakın yaşayanlar scuba yapabilir

Belki renkli mercan resifleri boyunca dalmak çok keyifli olabilir ama emin olun yaşadığınız yerin yakınlarında dalmaya değer bir yerler mutlaka vardır. Arabasında kırmızı-beyaz dalgıç bayrağı olan birilerini görürseniz hemen sorun. Göller, suyla dolmuş taş ocakları, nehirler, batıklar… Bu yerlerin her biri kendi benzersiz dalış deneyimini bünyesinde barındırıyor.

Türkiye’nin önemli dalış noktaları burada!

Dalışta köpekbalıkları beni yer!

Hollywood’un gerilim klasikleri Jaws ve Open Water ile ilgili ortak gerçeği ıskalıyorsunuz: Bunlar film! Normal dünyada bir köpekbalığı bir dalgıçla karşılaştığında gördüğü ve hiç tanımadığı bu kabarcıklar çıkaran, garip hareketler yapan, ışıklar saçan yaratık karşısında sadece geri döner ve gider! Daha bilimsel sonuçlar isteyenler içinse ABD Uluslararası Köpekbalığı Saldırı Dosyası konuşsun. 2005 yılında sadece 4 kişi köpekbalığı saldırısından öldü, toplam 58 olay yaşandı. Peki evlerinizde beslediğiniz köpekçiklerde durum nedir? Sıkı durun! Yine sadece 2005 yılında ve ABD’de 27 kişi evcil köpekler tarafından öldürüldü! Acaba hangisi daha büyük risk barındırıyor?

Öğrenmek için bile birçok eşya almalıyım

Scuba ekipman bakımından zengin bir spor olabilir ama başlangıç seviyesinde sadece üç şeye ihtiyacın var: Maske, şnorkel ve paletler. Bunlar kişisel eşyalardır ve birbirlerine iyi uymaları gerektiği için satın almaya değerler. Bunun dışındaki ekipmanlar genellikle öğrencilere indirimli şekilde kiralanır. Hatta bazı karmaşık ekipmanlar eğitim fiyatının içindedir. Tam teşekkül bir dalgıç olduğunuzda kendi ekipmanınızı edinmek istemeniz gayet normal ama emin olun birçok tecrübeli dalıcı kiralık ekipman kullanmayı pek sever!

Bir dalgıç olabilmek için çok iyi bir yüzücü olmalıyım

Bu gerçek olabilir, tabii sadece Fransa Turu’nda yarışanlar bisiklet sürebilselerdi! İyi bir yüzücü olmak, iyi bir dalıcı olmak için yardım edebilir ama bu mutlaka şart değildir. Dalış aktif bir spordur ve ortalama bir fitness seviyesindeki sağlıklı herkes bunu yapabilir. Tüplü dalış derslerinin başlarında yapılan yaklaşık 200 metreden kesintisiz olarak yüzmeye dayalı test bu efsanenin altını körüklüyor. Ama bilmelisiniz bu yüzüşte zaman sınırı veya bir yarış durumu yoktur. Bu test eğitmenin sizin yüzme becerinizi ölçmek için yapılır. Gerisi teferruat…

Sertifika çok pahalı

Tüplü dalış için ilk seviye sertifika alabileceğiniz kurs fiyatları her şey dahil 700-900 lira arasında değişiyor. Çok mu geldi? O zaman şöyle düşünebilirsiniz: Tuttuğunuz futbol takımının bir sezonluk kombine biletine ne kadar ödüyorsunuz? Bu fiyatlara stadyumun en iyi yerinden yer bulmanız biraz zor! Üstelik tüplü dalış eğitimlerini tamamlayıp bu yönde sertifika aldığınızda ve dalışlara gidip gelmeye başladığınızda ofiste odak noktası olacaksınız, patronunuz, hatta CEO’nuzla bile ortak bir noktada buluşma şansını yakalayacaksınız! Futbol muhabbetiyse bir yere kadar…

Dalış, maço bir spordur

1950’lilerin ortalarına kadar bu doğru olabilirdi; özellikle çelik gibi adamların çıplak elle balık yakaladıkları Lloyd Bridges’in başrolünde oynadığı Deniz Avı adlı klasik filmin vizyona girdiği zamanlarda… Sports Illustrated 23 Mayıs 1957’de tüplü dalış yapan kadın sporcu Zale Parry’yi seçip kapağına koyarak miladı başlattı. Doğrusu erkekler scuba’ya kadınlardan daha fazla ilgi gösteriyor fakat günümüzde oran %60-40’a dayanmış halde. Bunun farkındaki tur operatörleri, ekipman üreticileri, eğitmenler kadın dalgıçlara yönelik de hamleler yapıyor. Kısacası bir eğitime gittiğinizde bir kadın size dalış öğretirse şaşırmayın.

Dalış kulaklarımı incitecek

Evet ama iniş esnasında kulaklarınızdaki baskıyı dengeleyemiyorsanız. Tüplü dalış eğitimlerinin en başında Valsalva manevrası denen bu “operasyonu” öğreneceksin.  Dalış sırasında burnu sıkıştırın ve rahat hissedene kadar burun deliklerinize hafifçe vurun. Gerçekten basittir. Sonrasında bir daha sıkıntı çekmeyeceksiniz.

Doktorum izin vermiyor

Astımınız mı var? Şeker hastası mısınız? Sinüzitten mi muzdaripsiniz? Doktorlar, meslekleri itibariyle temkinli davranırlar; “Olumsuz bir sonuçla karşılaşma ihtimali varsa, yapmayıversin!”. Olabilir ama hayat boyu, büyük bir merak duyduğunuz böylesi bir etkinlikten uzak kalmadan önce durumunuzu başka doktorlara danışmanız gerekir. Örneğin ABD’deki Duke Üniversitesi’ne bağlı Divers Alert Network’ün dalış tıbbı uzmanları kar amacı gütmeden kendilerine başvuranların fiziksel durumlarını inceleyip dalış yapıp yapamayacaklarını ortaya koyuyor. Bu sayede birçok dalgıç doktorların itirazına rağmen gayet sağlıklı şekilde dalış yapabiliyor.

Ya vurgun yiyenler!

Öncelikle burada limitleri bilmek kilit nokta. Unutmayın eğer dalışa yaşanan bir ölüm haberi duyduysanız veya okuduysanız orada mutlak suretle bir kural hatası yapılmış demektir. Dalış tablosu veya bilgisayarı tarafından belirlenen dip süresine uyan bir eğitmen varsa (derin dalış eğitimi almış olan dalgıçlar için sportif dalış derinliği maksimum 30 metre, tek yıldızlı dalgıçlar için ise 18 metredir), dakikada 9 metre kuralıyla yükselip, 5 metre derinlikte 3 dakika süreli emniyet beklemesini de yaparsanız gönül rahatlığıyla dalabilirsiniz. Ve yine unutmayın dalış yapmak yüzmekten çok daha güvenli bir aktivitedir. İstatistikler yalan söylemez…