Mobilemenu
Profile

Tüplü Dalışın En’leri

Amerika kıtasından sonra dünyamızda keşfedilmeyi bekleyen başka bir yer kaldıysa bu kesinlikle sualtının gizemli dünyasıdır. Her seferinde ziyaretçilerine eşsiz bir tecrübe yaşatan bu büyülü sular zaman zaman dünya rekorlarına da ev sahipliği yapıyor. Dalgıçlar, çoğu zaman dinginlikle dolu olan bu sularda hırs ve rekabet duygularıyla dolu rekor denemelerine imza atarak sınırları zorluyorlar. Sualtında kırılan rekorlara göz atıyoruz…

Kaydedilen en uzun süre dalış rekoru, 2013 yılında İngiliz dalgıç Sean McGahern tarafından Malta’da kırıldı. 49 saat 56 dakika süren dalışı boyunca yemek yemeyi ve su içmeyi ihmal etmeyen İngiliz, kırdığı rekorun yanında eğlenceli görüntülere de imza atmış oldu.

En derine dalış rekoru ise çiçeği burnunda bir rekortmene ait.  Mısırlı asker ve dalgıç Ahmed Gabr, 2014 yılında Basra körfezinde gerçekleştirdiği 332,35 metrelik dalışıyla en derine dalan dalgıç unvanını elde etti.  Önceki rekor ise 2005 yılında, Kızıldeniz’de 318 metreye dalan Güney Afrikalı dalgıç Nuno Gomes’e aitti.

Bir önceki rekorda Güney Amerikalı dalgıç için kötü hissetmiş olabilirsiniz ancak Nuno Gomes’in hala kendine ait kırılamamış bir rekoru var. 1996 yılında Güney Afrika’ da 282,6 metrelik bir mağara dalışı gerçekleştiren Gomes, bu alandaki rekorun sahibi olmayı sürdürüyor.

En uzun süren mağara dalışı 2007 yılında Florida’da kayıtlara geçti. Jarrod Jablonski ve Casey Mckinlay ikilisinin kırdığı rekor, 6 saatlik dip dalışı ve 14 saatlik vurgunu önlemek için yapılan bekleme süresini kapsıyordu. Yatay dalış dahil toplam 11,3 kilometrelik mesafe kateden ikili, 20 saatlik süre zarfında 90 metre derinliğe kadar indi.

En derin batık dalışı rekoru ise 205 metre ile kırıldı. 2005 yılında Mısır’ daki MV Jolanda batığında kırılan rekorun sahipleri İngiliz dalgıçlar Leigh Cunningham ve Mark Andrew. Batıkta 6 dakika geçiren ikilinin toplam dalış süresi ise 3 saat 40 dakikaydı.   

Takvimler 25 Ekim 2004 yılını gösterdiğinde ise bu kez sahneye kadın bir dalgıç çıktı. Güney Afrikalı Verna van Schaik ülkesindeki Boesmansgat isimli bölgede su dolu bir mağarada tam 221 metre dibe dalarak kadınlar için tam 3 rekor birden kırdı. En derine mağara dalışı yapan kadın, en derine dalan kadın dalgıç ve Afrika kıtasının en derine dalan dalgıcı rekorlarını 11 sene önce yaptığı dalışla kırma başarısı gösteren van Schaik, kadınların da bu dünyada var olduklarını herkese kanıtlamıştı.

Sportif dalışlar için öngörülen 30 metre sınırı ile karşılaştırıldığında 60 metrenin üzerindeki her dalış, ciddi bir deneyim gerektiren teknik dalışlar olarak saygıyı hak ediyor.  Söz konusu sınırları düşündüğümüzde yukarıda bahsettiğimiz rekorlar gerçekleştirilmesi çok zor başarılar olarak karşımıza çıkmakta. Tüm zorluklarına rağmen insanoğlunun keşfetme azmi onu daha da derinlere dalmaya teşvik ediyor. Bu uğurda en derin su altı dalışı özel atmosferik dalış kıyafetleri ve tüplerle 610 metreye kadar yapılabildi. Daha da derinlere ise denizaltılar ile inilebildi. Dünya’nın en derin noktasının yaklaşık 11 kilometre olduğunu düşünürsek daha gidilecek çok yol var!