Mobilemenu
Profile

Turistlerin Ülkemizde En Romantik Bulduğu 5 Yer

Kaleköy

Turistlerin ülkemizde romantik bir manzarasına olduğuna inandığı yerlerin başında Kaleköy geliyor. Antalya’ya bağlı ve Akdeniz’in turkuaz sularıyla çevrili olan Kaleköy gizli bir hazine olarak da sayılabilir.

“Yeryüzündeki cennet" olarak da özellikle yurt dışında şöhreti yayılan Kaleköy, arkeolojik zenginliği ve muhteşem doğasıyla da turistlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Karayolu ile ulaşması mümkün olmayan Kaleköy’de tarih ve doğanın iç içe geçtiği ortam turistleri büyülüyor.

Kaleköy’de, dünyada eşi benzeri olmayan şekilde, denizin içindeki Likya lahitleri eşliğinde yüzebiliyor ya da 300 metre yükseklikteki ortaçağ kalesine ulaşabiliyorsunuz. Ve aslında Kaleköy toplamda bu kadar. Ufacık bir liman. Ama hem muhteşem denizi hem de olağanüstü tarihi eserleri ile gelen herkesi bir başka dünyaya gelmiş gibi hissettirmeyi başarıyor. Günbatımı ise turistlerin favorisi. Sadece bu anı fotoğraflamak için gelen insanlar bile var.n

Kapadokya

Sadece ülkemizde değil dünyada da hatırı sayılır bir popülerliği bulunan Kapadokya da elbette turistlerin listelerinin başında duruyor.

“Tarih ve coğrafyanın kusursuz uyumu” şeklinde bahsedilen kentle ilgili en çok dile getirilen durum ise elbette peribacaları. Yer altı şehirlerini gezmek, Göreme Milli Parkı’na uğramak ve Güray Müzesi’ne yolunuzu düşürmek elbette listelerinin başlarında.

Peki, turistlerin Kapadokya’da bu kadar romantik bulduğu şey ne? Elbette balonlar. Özellikle günbatımında yapılan bir balon yolculuğunda ortaya çıkan görüntü başlığımızdaki “romantik manzaralar” lafının hakkını tamamen veriyor.

Mardin

Eski Mezopotamya'nın hemen kenarında, geniş bir ovaya bakan ve bir sırt üzerinde yükselen sarı kumtaşı evleriyle Mardin ülkemizin belki de en mistik şehri. Eh bu durum elbette turistlerin de dikkatini çekiyor.

Türkiye’ye deniz tatili için değil de gerçekten keşfetmeye ve tanımaya gelen turistler Mardin’in adını sıklıkla anıyor. Özellikle kentin tamamını çerçeveleyen fotoğraflar çekmek ve tüm güzelliğini bir kareye sığdırmak için çabalıyorlar.

Mardin’in otantik çarşısı, müzesi ve elbette Kervansaray’ı da sıkça ziyaret edilen yerler arasında. İslamiyet ve Hristiyanlık tarihinden ortak çok fazla kültürel varlık barındırması, bu çok çeşitlilik de Mardin’i turistler için cezbedici kılıyor. 

Şirince

İzmir'in tepelerinde gizlenen Şirince efsaneye göre adını sıra dışı bir hikayeden alıyor. Eski Şirince sakinleri şahane kasabalarını kimse ziyaret edip bozmasın diye yaşadıkları yerin adına “Çirkince” diyorlardı. Ama elbette bir gün gerçek ortaya çıkmış ve ülkemizin nadide noktalarından biri olan bu bölge sonunda hak ettiği isme kavuşmuştu: Şirince.

Ahşap çerçeveli ve beyaz sıvalı Osmanlı evlerinin eski ihtişamıyla restore edildiği kasabada turistlerin favori etkinlikleri arasında ay ışığında gezintiler yapmak, köy sokaklarına çıkarak çevresindeki zeytin bahçelerine, şeftali bahçelerine ve üzüm bağlarına uğramak var. Ve tabii en sonunda da tüm kasabayı gören bir tepede soluklanıp harika manzaranın tadını çıkarıp deklanşöre basmak... Tıpkı üstteki fotoğrafta olduğu gibi.

Side

“Tarih ve romantizm iç içe." Evet Side için turistlerin kurduğu cümle tam olarak bu.

Akdeniz kıyısındaki Apollon Tapınağı'ndan başlayarak, tüm antik kalıntılarıyla tarih içinde adım atabileceğimiz kentte asıl güzel olan ise tüm bu yapıların denize sıfır olması. Romalı general Marcus Antonius ie Mısır kraliçesi olan sevgilisi Kleopatra'nun, M.Ö. 41'de tanıştıklarında Antonius’un ona bağlılığını simgelemek amacıyla yaptırdığı Apollon Tapınağı bu aşk hikayesiyle de çok sayıda turisti buraya çekiyor.

Denize bitişik kültürel varlıkları ile etkileyiciliğini artıran Side’de 2000 yılı aşkın bir süre önce Antonius ve Kleopatra arasında uçan aşk kıvılcımlarını hayal edebileceğiniz çok sayıda manzara da var. Eh, bu kadar romantik bir hikayenin manzarası da kusursuz oluyor haliyle

Kaynak: matadornetwork.com