Mobilemenu
Profile

Türk Kızılay'ı İyiliğe Adım Atıyor

Ülkemizin en büyük ve köklü sivil toplum kuruluşlarından Türk Kızılayı, 8 Kasım 2015 Pazar günü Kızılay Meydanı’nda yardımseverlik koşusu düzenleyecek. Daha fazla insana yardım eli uzatılabilmesi amacıyla düzenlenen koşuda elde edilen gelirlerin tamamı sosyal projelere aktarılacak. Yarışlara kayıtlar www.iyilikkosusu.com adresi üzerinden yapılabilecek.

Türkiye’nin en köklü ve büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Türk Kızılayı, bu proje ile toplumsal hayatın önemli alanlarından bir tanesi olan sporu da bünyesine katıyor. Yardımseverlik koşusu ile geniş kitlelere ulaşmayı ve halkla bir araya gelmeyi hedefleyen Türk Kızılayı, iyiliği sporla buluşturmak için herkesi Ankara Kızılay Meydanı’nda iyiliğe davet ediyor. Katılımcıların sadece enerji harcamak için değil iyilik dağıtmak için de ter dökeceği İyilik Koşusu’nda elde edilen gelirlerin tamamı sosyal projelere aktarılacak.

Kızılay İyilik Koşusu, Atatürk Bulvarı üzerinde Sıhhiye, Kızılay Meydanı ve TBMM arasında turlu olarak gerçekleşecek. Koşuda 10K ve 6K çipli koşuları ile 3K halk ve 500M çocuk koşusu yapılacak. Koşuya kayıt için gerekli bağış miktarları ise 10K için 50 Lira, 6K için ise 40 Lira olarak belirlendi. 10K ve 6K koşucularına dağıtılacak olan koşu kitinde etkinlik tişörtü ve çeşitli sürprizler yer alacak. Ayrıca bu mesafeleri bitirmeyi başaran herkes madalya kazanacak.

Kontenjanı 500 olarak belirlenen çocuk koşusunda da tüm çocuklara göğüs numarası verilecek ve yarışın ardından madalya dağıtılacak. Halk koşusu için ayrılan kontenjan ise 3 bin kişi ile sınırlı ve bu koşu için de göğüs numaraları yarıştan önce stantlarda dağıtılacak.

İyilik koşuları, yurt dışındaki sivil toplum kuruluşları için önemli bir gelir kaynağı olarak görülse de ülkemiz henüz bu konuda yeterli seviyeye gelebilmiş değil. Türk Kızılayı, İyilik Koşusu ile bu alanda da öncü olmayı hedefliyor. İyilik Koşusu ile üç sosyal projesine hız kazandırarak daha fazla kişiye yardım ulaştırmak isteyen Kızılay, bunun yanı sıra yardımseverlik koşuları ile ilgili farkındalığı da arttırmayı planlıyor.

Bu projelerden ilki “Sevgi Bohçası” projesi.  Sevgi bohçası sayesinde maddi durumu yetersiz ailelere doğum sonrasında destek olmak planlanıyor. Proje ile yeni doğan bebeklerin ve annelerinin temel ihtiyaçları, toplanan bağışlar sayesinde Türk Kızılayı tarafından karşılanıyor.

İkinci proje olan Aşevlerine Nakdi Bağış Projesi’nde bir ailenin beslenme ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanan sıcak yemekler ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılıyor. Aşevlerinin kapılarını ihtiyaç sahibi ailelere açan Türk Kızılayı, aşevlerine kadar gelemeyen, dışarı çıkamayacak durumda olan yaşlı, engelli ve hastaların yemeklerini de özel sefer tasları içinde evlerine ulaştırıyor.

Üçüncü projede ise Özel Eğitim Sınıfları’nın tefrişatı sağlanıyor. Türk Kızılayı, doğumlarından itibaren yaşıtlarına göre pek çok konuda destek ve bakıma ihtiyacı olan bu çocukların eğitimleri için devlet okullarında ‘Özel Eğitim Sınıfları’ açıyor. Böylece çocuklar, özel eğitime ihtiyacı olmayan akranları ile birlikte aynı okulda eğitimlerine devam edebiliyorlar. Bu sınıflarda çocuklar, toplum içinde bağımsız yaşamaları, kendi kendilerine yetecek duruma gelmeleri ve temel yaşam becerilerini geliştirmeleri için hazırlanan özel eğitim programlarından yararlanıyor. Eğitimler özel yöntem ve araç gereçler kullanılarak veriliyor. Projeye yapılan bağışlarla Türk Kızılayı tarafından devlet okullarında “Sen Çok Özelsin” isimli özel eğitim sınıflarının tefrişatı yapılıyor.

Türk Kızılayı bu üç anlamlı proje ile insanlara sadece afet anlarında değil hayatın her anında el uzatmak istiyor. “Beraber koşacağımız yolun sonunda, hepimiz için yapacağımız iyiliklere kaynak oluşturalım“ sloganıyla tüm yardım ve sporseverlere seslenen Türk Kızılayı, herkesi 8 Kasım'da Kızılay Meydanı'nda buluşmaya davet ediyor.

Peki yardım için düzenlenen koşular dünyada ne kadar popüler?