Mobilemenu
Profile

Türkiye’de Dağ Koşusu Yapılacak En İyi 5 Yer

Uzun mesafelerde koşmayı seviyor, dağ ve patika gibi engelleri aşmaktan keyif alıyorsanız dağ koşusu sizin için biçilmiş kaftan. Yakın zamana kadar sadece atletizm içinde değerlendirilen ve maraton koşucularının rağbet ettiği bir branş olan dağ koşusu, son yıllarda sporu ve doğayı seven birçok insanın favorisi haline geldi.

Bugün Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde dağ koşusu maratonları düzenleniyor ve her geçen yıl bu etkinliklerin sayısı artıyor. Eğer siz de bu işe yeni başlamış ya da uzun zamandır yapıyorsanız Türkiye’de dağ koşusu yapabileceğiniz en iyi yerler listemize göz atın.

Demirkazık Dağı, Niğde-Kayseri

3 bin 756 metre yüksekliğindeki Demirkazık Dağı, Türkiye’de amatör ve profesyonel tüm dağ koşucularının en uğrak noktalarından biri. Özellikle yaz aylarında tam bir koşu cennetine dönüşen bölgenin doğal yollarla oluşmuş, eşsiz bir parkuru var.  Ağustos ayında Türkiye’nin en köklü dağ maratonu koşusu olan Aladağlar Sky Trail’e de ev sahipliği yapan Demirkazık Dağı'nda koşu yapmak için günübirlik bir seyahat bile yeterli olabilir.

Demirkazık Köyü, Çelikbuyduran, Direktaş, Maden Yayla, Pınarbaşı gibi yol üstünde birçok harika manzaralı durağı geçebileceğiniz dağda, hem sağlıklı hem de aksiyon dolu anlar geçirebilirsiniz. Sabah erkenden bölgeye gidenler, sislerin arasından yavaşça belirginleşen dağ manzarasını da izleyip erkenci olmanın ödülünü alabilirler.

Kaçkar Dağı, Rize

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en doğal ve bol oksijenli bölgelerinden biri olan Kaçkar Dağı da dağ koşusu için ideal yerlerden biri. Zaten bölgeye varıp ilk nefesi aldığınızda bile kendinizi taze hissedeceğiniz Kaçkar’da bir de koşuya çıkmak hem sağlıklı hem de zinde hissettiriyor.

Doğal yollarla oluşmuş muhteşem parkur Trovit, Palovit, Amlakit, Hazindak, Pokut ve Sal gibi dünyanın en güzel yaylalarından geçerek Çamlıhemşin’de sona eriyor. Bu yaylalardan birinde mola verip demli bir çay içmeyi de sakın ihmal etmeyin.

1700 metre yükseklikte, 45 kilometre uzunluğundaki rotadan geçerken orman, plato ve harika bir manzara sizi bekliyor. Kısacası, bir dağ koşusunda görmek istediğiniz her şey Kaçkar’da var.

Aytepe, Kocaeli

İstanbul’da yaşayan ve dağ koşusu yapmak isteyenler için en ideal yere geldi sıra. İstanbul’a 135 kilometrelik bir mesafede bulunan Kocaeli’ye bağlı Aytepe, 15 kilometrelik parkuruyla aksiyon dolu bir hafta sonu kaçamağı vadediyor.

Kayın, gürgen, çam ağaçları ile dolu, deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yükseklikteki bölgede yol boyunca kaynağından içebileceğiniz tertemiz sular ve mutlaka uğramanız gereken Veysel Candan Mağarası da mevcut. Dağdan, dereden ve yoldan olmak üzere birçok alternatif rota sunan Aytepe, hem profesyonel hem de amatör koşuculara harika bir ortam sunuyor.

Özellikle kış ve sonbahar aylarında dağ koşusu için en ideal iklime kavuşan Aytepe’de yarışı bitirince parkur sonunda bölgedeki herhangi bir yol lokantasında alabalık yemeyi de unutmayın. Koşudan sonra kendinizi ödüllendirmenin daha iyi bir yolu olamaz!

İznik Gölü’nün güneyinde bulunan bölgelerde özellikle patika koşusu yapmak isteyenleri muhteşem bir ortam bekliyor. Narlıca’dan yola çıkıp Süleymaniye üzerinden Derbent’e ulaşabileceğiniz parkurda zorlu ama sonuna kadar da eğlenceli bir tura çıkabilirsiniz.

Yaklaşık 1308 metrelik güney dağlarını geçerken biraz zorlansanız da, işlerin özellikle inerken çok kolaylaştığına şahit olabilirsiniz. 1333 metre süren iniş parkuru müthiş bir doğa manzarası eşliğinde unutulmaz bir deneyime dönüşebilir.

Sonbahar ve ilkbahar bölgede koşu yapmak için ideal. Şimdiden takviminizi ayarlayın deriz.

Likya Yolu, Muğla-Antalya

Arkaik dönemde Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalar zamanla haritalandırıldı ve tarihi Likya Yolu patikalarla işaretlenerek yeniden oluşturuldu. Toplamda 509 kilometre uzunluğundaki bu yolun 255 kilometrelik kısmını kaplayan dağ bölgesi ise bugün ülkemizin en büyük ve en çok ziyaret edilen dağ koşusu parkuru olarak dikkat çekiyor.

Koşu dışında bir tür tarihi gezintiye de çıkabileceğiniz dağ parkurunda hem doğal hem de tarihi birçok esere tanık olarak koşunuzu yapabiliyorsunuz. Hem amatör hem de profesyonel koşuculara hitap eden Likya Yolu parkuru, aksiyon dolu bir zaman yolculuğu olarak da tanımlanabilir. Antik şehirler, antik tiyatrolar ve kalelerin içinden geçen rotada zamanın içinde kaybolabilir ve sürreal bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Tabii ki sadece tarihi eserler değil, aynı zamanda inanılmaz doğası ve su kaynaklarıyla da dünyanın belli başlı dağ koşusu bölgelerinden biri sayılan Likya Yolu, dağ koşusu ile ilgilenen herkesin mutlaka uğraması gereken bir yer.