Mobilemenu
Profile

Türkiye’de Nerede Rüzgar Sörfü Yapılır?

Alaçatı: Aslında Çeşme’nin bu rüzgarlı sahili dünyanın en önemli rüzgar sörfü noktaları listesinde yer alabilirdi. Rüzgar sürekli var, deniz alabildiğine sığ ve yer gök sörfçü ve sörf okuluyla dolu. Yüzme bilmeyenler bile buradan sörf yapmadan ayrılmıyor.

Akyarlar: Bodrum yarımadasındaki koyun popülaritesi yeni açılan rüzgar sörfü okulu sayesinde oldukça arttı. Su biraz derin; bu yüzden yeni başlayanlardan ziyade tecrübeliler ve en az orta seviyelilerin sahili tadında. Sezonda Alaçatı kadar kalabalık olabiliyor.

Mimar Sinan: İstanbul’da yaşayıp da rüzgar sörfü için sürekli güney sahillerine gitmekten bıkan birkaç arkadaşın keşfi. Büyükçekmece Gölü’ndeki Miman Sinan’da rüzgar temmuz-ekim arası sörf için kusursuz. Tabii ki sörf okulu ve malzeme kiralayan yerler mevcut.

Datça: Rüzgar özelikle temmuz ve ağustosta oldukça sert esebiliyor. Bu yüzden yeni başlayanlar değil, kalabalıktan uzak, sörfçü “kankalarıyla” takılmak isteyenlerin gözdesi kıvamında.

Gökçeada: Kuzey Ege’nin berrak suları ve rüzgarlı havası burada zirve yapıyor. Türkiye’nin ilk ve tek konaklamalı su sporları tesisi de Gökçeada’da. Kuzey-güney istikametinde esen rüzgar koridoru üzerinde karadan kesintisiz esen rüzgarıyla dalgalı, dalgasız ve sığ parkurlara sahip.