Mobilemenu
Profile

Türkiye'de Off-Road

Türkiye'de başarıyla yapılan sporlardan biri olan Off-Road genel olarak 4x4 arazi araçları ile zorlu doğa koşullarında yol almaktır. Bu sporda arazi aracınızı patika, çakıl, kum, su yatağı, kar, çamur, kayalık gibi doğal engel bulunan parkurlarda kullanarak hedefe ulaşmaya çalışırsınız. İngilizce’den çevirisi “yol dışı” olan bu sporu bireysel olarak yapmanın yanında çeşitli Off-Road yarışmalarına katılarak da yapabilirsiniz. Kişiyi doğayla zorlu bir mücadeleye sokan Off-Road, meraklılarına iyi bir tatil fırsatı da yaratabilir. Arkadaşlarınızla bir araya gelip, doğaya karşı vereceğiniz zorlu mücadele ile günlük hayatın streslerinden uzaklaşmak üzerinizde ruhsal bir detoks etkisi yaratır! Off-Road’un bir diğer güzel yanı da yol olmayan, bozuk zeminlerde yapılabileceği için belli bir mekâna ihtiyaç duyulmaması. Örneğin; yağmur ormanlarında çamur Off-Road’u, Arabistan gibi kurak bölgelerin bulunduğu ülkelerde çöl Off-Road’u, Amerika gibi kayalık arazilerin yoğun bulunduğu ülkelerde kaya Off-Road’u yapılabilirsiniz!

Türkiye’nin çeşitli coğrafi özellikleri sayesinde, Off-Road’un her türlüsünü bu ülkelere gitmeden yapabilmek mümkün. Hemen her şehirde Off-Road yapılabilecek araziler mevcut aslında.

Off-Road kulüpleri bu sporun tanıtımını yapmakta, üye toplamakta, ve tüm Off-Road spor severlerini tek bir çatı altında birleştirmeyi amaçlamaktadır. Bölgelere göre değişen bu kulüplerden bazıları; Adana Off-Road Kulübü , Beykoz Off-Road Kulübü, Bolu Off-Road Kulübü, Çukurova Off-Road Kulübü, Mudurnu Off-Road Kulübü, İstanbul Off-Road Kulübü. Siz de bu kulüplerden birine üye olarak Off-Road hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilir kendinize takım arkadaşları bulabilir ve çeşitli yarışmalara katılma fırsatı elde edebilirsiniz. Örneğin Türkiye’de; Türkiye Off Road Şampiyonası, Anatolian Rally ve Off Road Trophy yarışmaları düzenlenmektedir.

Türkiye Off Road Şampiyonası'ndaki amaç trafiğe açık olmayan yollarda bulunan zorlukların ve çeşitli engellerin aşılmasıdır. Off-Road’da tek belirleyici unsur zaman değildir. Off-Road iki ayrı yarış çeşidinden oluşur. Bunlardan ilki engelli yarışıdır. Bu yarış tipinde ikisi farklı olmak şartıyla en az altı etap bulunmalıdır. Tur yönleri, tur limitleri ve tur uzunluğu açıkça belirlenmiştir. Bu etaplardan herbirinin uzunluğu en az 3.000 metre olup etaplarda en az 15, en fazla 30 adet kapı bulunur. Yarışmacılar bir etaptan puan alabilmek için etaptaki kapı sayısının en az yarısını tamamlamak zorundadırlar. Zamana karşı yarışılan etaplarda kapı genişliği en az 4 metre ve en fazla 8 metredir.

İkinci yarış tipi ise çoklu kalkıştır. Çoklu kalkışta, yarışmalar en az 2 kilometre uzunluğundaki pistlerde gerçekleştirilir. Araçlar aynı anda start alır ve tek parkurda yarışır. Bu yarışta benzin alma ve lastik değiştirme sınırı bulunmaz. Fakat parkur üzerinde arıza yapan hiçbir araç servis alanına başka bir araç tarafından çekilemez. Arızalanan araç kendi imkânlarıyla devam etmelidir. Bunun sebebi yarışmanın akışını bozmamaktır. Tur sayısının yarısını tamamlamamış araçlar bitiş görmemiş sayılırlar.

2015 TOSFED Türkiye Off-Road Şampiyonası sonuçlarına göre genel klasmanda: Ahmet Ünlü 137 puan ile birinci, Ahmet Özsoy 84 puan ile ikinci, Hüsnü Taylan 71 puan ile üçüncü olmuştu.

Off-Road’a olan ilginizi artık eyleme dönüştürmek istiyorsanız, 5-6 saatlik Off-Road kurslarına katılarak teorik ve uygulamalı dersler alabilirsiniz. Alman (DVR) sertifikalı eğitmenler tarafından verilen derslere grup olarak da katılabilir ve bu sporu arkadaşlarınızla gerçekleştirdiğiniz rutin ama eğlenceli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Kurs sonunda aldığınız sertifikanın üzerine koyarak kariyerinize eğitmen, gözetmen, lisanslı oyuncu olarak da devam edebilirsiniz. Gözetmen veya lisanslı oyuncu olmak istiyorsanız TOSFED' in web sitesine bir göz atmanızda fayda var.