Mobilemenu
Profile

Türkiye’de Snowboard İçin En İyi Yerler

Kartalkaya: Tamam dokuz teleski, iki telesiyej, dokuz lift ve 13 kayak pisti var. En uzun pist 1400 metre uzunluğunda; güzel. Pistlerin toplam uzunluğu 30 kilometreyi buluyor; harika! Ama Kartalkaya’yı snowboard’cular için vazgeçilmez kılan özelliği Kartal Otel’in inşa ettiği snowpark. Snowboard meraklıları bu parkta diledikleri hareketleri diledikleri gibi deniyorlar, son sürat iniş yapıyorlar. Daha ne olsun!

Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi: Türkiye’de snowboard için özel olarak tasarlanmış ve yalnızca board’culara ayrılmış yegane pist burada. İstanbul veya Ankara’dan gelecekler için yol uzun görünebilir ama uçaklar bu mesafeleri kısaltmak için var! Kartalkaya ya da Uludağ’a gideceğiniz sürede burada olabilirsiniz. Snowboard pistinin eğimi 35 dereceyi buluyor. Uzunluğu 2 kilometre, genişliği ise 45 metre. Tabii ki tümsek ve çukurlarla dolu! Dünyada sadece Alp dağlarında bulunan toz kar da burada.

Palandöken: Kar ve kayma garantisi istiyorsanız Erzurum uçağına binecek ve Palandöken’e gideceksiniz. Sarıkamış’taki snowboard pisti dışında bir yerde daha kaymak isteyenler de hazır oralara kadar gitmişken buraya gelebilir. Zira Palandöken’de Türkiye’nin en uzun pisti bulunuyor. Tam 12 kilometre! Kay kay bitmeyecek bu pistte snowboard’cular ve kayakçılar birbirini bile görmeden kayabilir. Toplam pist uzunluğu da 28 kilometreyi buluyor.

Uludağ: Yiğidi öldür hakkını yeme. Uludağ, bu ülkenin kayak merkezidir. Uludağ, büyükşehirlere yakınlığının dışında, oturmuş yapısıyla da snowboard’culara hizmet edebiliyor. 11 pisti bulunan Uludağ’da en uzun pist 2000 metre civarında. Pistlerin toplam uzunluğu 20 kilometreyi geçiyor. Snowboard’a yeni başlayanlar için Beceren Otel’in önündeki pist önerilirken kademe atladıkça Cennet, Cehennem ve Tutyeli’ne çıkabilirsiniz.

Erciyes: Yaklaşık 50 yıldır kayakseverlerin uğrak noktalarından olan Erciyes Dağı’nın pistleri oldukça geniştir; bu da snowboard meraklıları için tercih sebebi. Genelde pek bilinmeyen “Safari” rotasında arkadaşlarınızla kayın, zirveye yürüyün ve çıkabildiğiniz en üst noktadan aşağıya doğru snowboard yapın. Belki çıkış biraz yorucu ama iniş de o kadar muhteşem olacak!