Mobilemenu
Profile

Türkiye’de Sörfe Başlamak İçin En Uygun Yerler

Yaz geldi ve sörf mevsimi de başladı. Plajlarda sadece yüzmek ya da güneşlenmek değil, biraz da spor yapmak isteyenlerin adresi ise yine sörf olacak elbette. Siz de bu yaz sörf yapmayı kafaya koyduysanız listemize bakın ve sörf yapabileceğiniz en iyi noktalara göz atın.

Akyarlar, Muğla

Ege bölgesinde sörf için en çok tercih edilen yerlerden biri Bodrum’da bulunan Akyarlar koyu. Burada bulunan sörf okulları dünya standartlarında ve bu spora gönül veren tüm amatör ve profesyonel sporcular da soluğu burada alıyor. Tertemiz bi koya ve şahane rüzgarlara ev sahipliği yapan Akyarlar’da kıyıda amatörler açıklarda ise profesyonel sörfçüler dalgaların içine dalıyor. Burada alacağınız kısa süreli eğitim ile siz de bu maceraya dalabilirsiniz. Eğer sörf takımınız yapsa da civardaki bir dükkandan hemen temin etmeniz mümkün. Aklınızda olsun deriz.

Alaçatı, İzmir

Ege’de kalmaya devam edelim. Yıllar boyunca Türkiye’de sörf deyince akla gelen ilk yer hep Alaçatı oldu. Eh bu unvanı hak etmek için de çok haklı sebepleri vardı zaten. Alaçatı yılın her dönemi sert rüzgar alıyor ve uluslararası yarışlara da ev sahipliği yapıyor. Dünyada en çoks örf okulu bulunan merkezlerden de biri olan Alaçatı Liman Mevkii seviyenize göre eğitim veren birçok okula da ev sahipliği yapıyor. Eğer gerekli ekipmanınız yoksa da merak etmeyin, Alaçatı’da adım başı sörf malzemesi satan bir yere denk gelebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bütçenize uygun okul ve ekipmanı bulabilmek.

Alanya, Antalya

Türkiye’nin bir başka önemli sörf noktası da Alanya, sadece sörf tutkunlarının değil, dünyanın dört bir yanından milyonlarca turistin de her sene akın ettiği Alanya’da sörf mevsimi ise genelde Aralık-Nisan arası oluyor. Bölge yaz-kış hep belirli bir sıcaklıkta olduğu için (kışları 19 derece mesela) üşüme konusunda herhangi bir riskiniz de olmuyor. Damlataş ve Keykubat en çok ziyaret edilen sörf noktaları olarak dikkat çekiyor. Bu plajlardaki dalgalar özellikle sörfe yeni başlayanlar ve profesyoneller için oldukça ideal.

Bitez, Muğla

Bodrum’da yer alan bir başka sörf noktası da Bitez. Geniş bir sahile ev sahipliği yapan beldeye Bodrum’dan 15 dakikalık bir yolculukla ulaşmak mümkün. Buranın farkı yılın her döneminde sörf yapabileceğiniz rüzgarlara ev sahipliği yapması. Avantajı ise diğer sörf merkezlerine kıyasla çok daha ucuz oluşu. Birçok su sporları merkezinde kısa süreli eğitimler alabilir, istediğiniz ekipmanı seçebilir ve sörf tutkunuzun peşinden dalgalara karışabilirsiniz.

Büyükçekmece, İstanbul

İstanbullu sörf tutkunlarının kentten fazla uzaklaşmadan gidebilecekleri en uygun adres ise Büyükçekmece. Büyükçekmece Gölü kıyısındaki Mimarsinan Beldesi en çok tercih edilen sörf noktası olarak dikkat çekiyor. Temmuz ayında başlayıp, ekim ayına kadar süren sörf sezonunda Mimarsinan Belediyesi’nin hazırladığı depolarda sörf malzemelerinizi saklayabilir ve işaretli alanlarda göle açılarak sıra dışı bir sörf deneyimi yaşayabilirsiniz. Eğer profesyonel değilseniz bu işi bilen birinden yardım almanız gerektiğini de hatırlatalım. Bölgede herhangi bir okul olmasa da çevrede rastlayacağınız deneyimli sörfçüler ile yakınlık kurabilirsiniz.