Mobilemenu
Profile

Türkiye'de Yamaç Paraşütü İçin En İyi 5 Yer

Muğla, Fethiye

Buzdolabı üstünde görmeye alışık olduğumuz yamaç paraşütü magnetleri ve arkadaşlarımızın sosyal medyadaki “hunharca” paylaşımlarından aşina olduğumuz üzere Fethiye, Babadağ Türkiye’de ve dünyada uçmak için en popüler yerlerin başında gelir. Eşsiz manzarasının yanında Fethiye’yi pilotlar için önemli yapan birçok ayrıntı vardır. Burası 1.700, 1.800 ve 1.900 metre irtifalarda 3 farklı piste sahiptir ve kuzey-güney olmak üzere her iki rüzgara kalkış yapılabilmektedir. Bu bölgeyi uçuş için önemli yapan asıl faktör ise deniz üzerinde olması. Pilotlar deniz üzerinde, uçuşta başlarına gelebilicek tehlikleri simüle ( SIV ) ederek bu zor durumdan çıkmaya çalışırlar, çıkamayan pilotlar ise yedek paraşütleri ile güvenli bir şekilde suya iner ve buradan botlara alınır. SIV pilotların yeteneklerini geliştirmek için çok önemlidir, bu yüzden dünyanın her yerinden pilotlar Fethiye’ye gelerek yetilerini taze tutacak eğitimleri gerçekleştirmektedirler. Tüm bunlara ek olarak konaklama, tepeye servis, bot ve sağlık organizasyonlarının coğrafi uygunluk ile aynı yerde birleşmesi ve üstüne deniz, kum, güneş üçlemesi eklenince Fethiye dünyadaki en önemli uçuş alanlarından birisi haline gelmiştir. Bize göre bunun için fazlasıyla sebep var!

Denizli, Pamukkale

Pamukkale ülkemizde yetişen üniversite pilotlarının büyük bölmümünün ayaklarının yerden kesildiği ilk noktadır. Birçok üniversite kulübü başlangıç pilot eğitimlerini bu bölgede yapmaktadır. Bunun nedenleri: Bölge ikliminin ve rüzgarın genelde uçuşa elverişli olması, hem başlangıç hem de orta irtifa uçuşlarının aynı bölgede farklı tepelerden gerçekleştirilebilmesi ve bölgedeki otellerin öğrencilere uygun konaklama imkanı sunmasıdır. Orta irtifa uçuşlarının yapıldığı Dinamit Tepe’nin, bölgeye giden yolun sahibi tarafından kapatılarak usulsüz bir şekilde paralı hale gelmesi üniversiteleri yeni arayışlara sürüklemiştir...

Kayseri, Talas

Kayseri’de bulunan Ali Dağı, mesafe uçuşu yapmak isteyen pilotların uğrak yerlerinden biridir. Mesafe uçuşu termik dönülerek yapılır. Termik kabaca; yukarıya hareket eden, etrafına göre daha sıcak olan hava kütlesinin içine girilerek yükseklere tırmanmak için kullanılmasıdır. Kayseri’nin iklimi deniz etkisinden uzak ve karasaldır. Nemden uzak olan coğrafya termikler için daha uygundur. Tecrübeli bir pilot, uygun koşullarda, kalktığı bu tepeden yüzlerce kilometre uzağa gidebilir. Ancak önce iyi bir hava tahmin analizi yapılmalıdır ve daha sonra bölge rüzgarı ve durumu hakkında yerel pilotlar ile iletişime geçilmelidir, zira bazı durumlarda bölge termikleri tecrübesiz pilotlar için çok sert olabilir.

İstanbul, Ormanlı

“Bu da nereden çıktı şimdi? İstanbul’da uçmak da ne?” diyebilirsiniz ama uygun koşullarda İstanbul’da da uçabilirsiniz. Rüzgarın kuzeyden güneye estiği günlerde İstanbul’un kuzey sahillerine ev sahipliği yapan Çatalca-Ormanlı, İstanbullu pilotlar için nefes alma bölgesidir. İnanılmaz orman ve deniz manzarasının üzerinde, 20-40 metre arası değişen falez ve tepeler üzerinde saatlerce “soaring” yapmak mümkündür. (Soaring: Sürekli gelen rüzgarların tepeye-faleze çarparak yükselmesi ve kaldırıcı oluşturması ile oluşan hava akımının kullanılarak yapıldığı uçuş) Ormanlı, İstanbul’a yakın olmasından dolayı iş stresi yaşayan pilotların hafta sonu kaçış bölgelerinden biridir. Doğası ailece veya arkadaşlarla hem güzel bir hafta sonu geçirmek hem de keyifli bir uçuş yapmak için mükemmeldir. Ancak kuzey rüzgarları iyi tahlil edilmelidir, aksi durumda rüzgar “soaring” için yetersiz ya da aşırı olabilir. Böyle durumlarda kendinizi “Zaten biz manzarada vakit geçirmek için gelmiştik” diyerek avutabilirsiniz. Ormanlı’nın İstanbul merkeze olan uzaklığı yalnızca 1,5 saattir.

Tekirdağ, Uçmakdere

Rüzgar güneyden geldiği günlerde özellikle İstanbul ve çevresinde yaşayan pilotların uğrak yeri: Tekirdağ, Uçmakdere. Bu bölgeyi sadece uçuş alanı olarak görmemek gerekir, Uçmakdere eşsiz doğasıyla birçok doğa tutkununun da uğrak yeridir. Geniş ve uzun kalkış pistine sahip bu tepede hem “soaring” hem de yaz aylarında termik uçuş yapmak mümkündür. Termikler sizi umduğunuz kadar yüksek irtifalara çıkaramayabilir ancak yine de termiğe yeni başlayan pilotlar için alıştırma denemelerinin yapılacağı ideal yerlerden sayılabilir. Fethiye kadar yüksek olmasa da deniz üzerinde uçuş yapma imkanına sahip olabileceğiniz ender alanlardan da biri olan Uçmakdere’de inişler Fethiye’de olduğu gibi deniz kenarına yapılmaktadır. Bölge kamp meraklıları ve motor sporları tutkunları tarafından da sık sık ziyaret edilmektedir.