Mobilemenu
Profile

Türkiye’deki En Güzel 5 Bisiklet Turu Rotası

Gökova Körfezi (295 km.)

Karadan mavi yolculuk yapmak ister misiniz? O zaman pedalları çevirmeye başlayın! Halikarnassos’tan Knidos’a uzanan rotada, yani Bodrum’dan Datça’ya, Gökova Körfezi’ni boydan boya arşınlayacaksınız. Merak etmeyin, dönüş için Datça-Bodrum arasında sefer yapan feribotları kullanıp bacaklarınızı dinlendirme fırsatınız olacak! Okluk – Bördübet koyları ve Mazı – Çökertme arası dışındaki bütün yol asfalt; o kadar toz toprak kadı kızında da olur! Mazı’dan deniz kıyısına inerek toprak orman yolunu kullanıp Çökertme’ye varmak, hazır asfalt kolaylığı yokken eziyeti keyfe çevirecek bir tercih. Yol boyunca birçok rampa inip çıkmaya hazır olun ama biraz yokuş tırmanmaya alışıksanız karşınıza aşamayacağınız devler çıkmayacak. En zorlu kısım Ören ile Kultak köyü arasındaki 440 metre irtifalı bölüm. Keyfinize ve deniz molalarınıza göre, bu parkurun hakkından üç veya dört günde gelebileceğinizi de planlayın. Sahillerin kendisinin doğal kamp alanı olması dışında yol boyunca birçok düzenli kamp alanı da yer alıyor.

Güzergah: Bodrum-Kızılağaç-Yeniçiftlik-Mazı-Çökertme-Ören-Adatepe-Kultak-Akbük Koyu-Akyaka-Gökova-Akçapınar-Gökçe-Çetibeli-Karacasöğüt-Okluk Koyu-Löngöz Koyu-Yediadalar-Küfre Koyu-Bördübet Koyu (Amazon)-Balıkaşıran-Emecik-Datça-Mesudiye-Hayıt Bükü-Ovabükü-Palamut Bükü-Yazıköy-Knidos.

Görülecek Yerler: Doğrusunu söylemek gerekirse bu rotada görülemeyecek bir yer yok! Mazı-Çöketme-Ören, Akbük Koyu-Akyaka, Okluk Koyu-Bördübet Koyu, Hayıt Bükü-Palamut Bükü araları doğanın en güzel örneklerini barındırıyor. Okluk, İngiliz Limanı, Hırsız, Çiçekli, Löngöz (Kargılı), Bekar, Saklı, Küfre, Karaağaç ve Bördübet gibi koylar dışında adı bile konmamış doğa harikaları sizi yoldan çıkartabilir, hazır olun! Knidos antik kenti, Bodrum’daki Mausolleion ve Halikarnassos, Ören’deki Keramos ise güzergahın tarihi değerleri.

Likya Turu (255 km.)

Likya dendiğinde akla hemen trekking meraklılarının mabedi Likya Yolu gelse de yöre, bisikletseverler için de mücevher kıymetinde. Teke Yarımadası üzerinde Köyceğiz ile Antalya arasındaki bölge “Işık Ülkesi” Likya’nın anayurdu olarak kabul edilir. Likyalılar özgürlüklerine düşkünlükleriyle bilinen, birbirinden bağımsız birçok kent (site) devleti kurmuş bir milletti. Bu kentlerin kalıntıları arasındaki rota doğa ve tarihin muhteşem bir uyumu olarak tanımlanabilir. Başlangıç noktası turun da en yüksek yeri olan 1093 metrelik Elmalı yaylası. Buradan güneye ve Kaş’a hareket edip bolca sedir kokusu eşliğinde pedal çevirebilirsiniz. Çamlıova’dan itibaren anayolu terk edip batıya devam eder ve Saklıkent kanyonunu izlerseniz Eşen çayı kıyısına varacaksınız. Köy yollarına vurup güneye doğru hareket ederek İslamlar köyüne geldiğinizde buradaki alabalık çiftlikleri sayesinde sağlam bir ziyafete oturabilirsiniz. Merak etmeyin rotanız, tekrar seleye oturduğunuzda Bezirgan köyüne dek sağlam bir rampa çıkarak yediklerinizi eritme fırsatını da size sunacak! Sonrasında önce doğuya, ardından da güneye devam ederek Kumluca’daki bitişe varacaksınız. Tur yaklaşık dört gün sürer; Saklıkent, Gökçeören ve Çatallar konaklamak için ideal noktalar.

Güzergah: Elmalı-Tavullar-Hacumusalar-Akçay-Gömbe-Sütleğen-Çamlıova-Saklıkent Kanyonu-Çukurincir-Çavdır-Çayköy-İslamlar-Bezirgan-Sarıbelen-Gökçeören-Yeniköy-Çukurbağ-Pınarbaşı-Dereköy-Kasaba-Dirgenler-Karadağ-Çamlıbel-Yazır-Çatallar-Gökbük-Yuvalılar-Salur-Kumluca.
Görülecek Yerler: Nisa, Phellos, Arikanda, Limyra, Rhodiapolis antik kentlerini, sayısız yerleşkeyi, birçok lahit ve kaya mezarını göreceksiniz. Saklıkent kanyonu turun doğa harikası.

Geyve-Ayaş İpek Yolu Koridoru (308 km.)

İpek Yolu, bir dönem bilinen dünyanın en önemli ticaret yoluydu. Anadolu da bu önemli güzergahın içinde yer alıyor, kervanların geçişine kolaylıklar sağlıyordu. Bugün o yoldan geriye hanlar, kervansaraylar, kaleler, köprüler, çeşmeler, hamamlar gibi tarihi eserler kaldı. Yolun en önemli bölümlerinden Sakarya, Bolu ve Ankara arasındaki koridor bisiklet meraklılarına üç güzel gün vadediyor. İpek Yolu’nun tozlu ve topraklı yollarının yerini artık asfalt almış durumda; herhalde bisikletçiler bu durumdan şikayet etmezler! Rotanın zorluğu yaklaşık 100 metrelik rakımda başlayıp 961 metrelik Ayaş’ta sonlanacak olması. Göynük ve Beypazarı konaklama imkanı en çok ve güzel olan yerleşim yerleri olarak mola vereceklerin aklında bulunsun. Sürüş boyunca Sakarya Nehri, Anadolu köyleri, meyve bahçeleri, ormanlık alanlar, yol boyunca dizili tezgahlar, tarlalar arasından geçeceğinizi bilmek sizi mutlu edecektir.

Güzergah: Sapanca-Arifiye-Geyve-Taraklı-Göynük-Mudurnu-Nallıhan-Beypazarı-Ayaş
Görülecek Yerler: Çubuk ve Sünnet gölleri; tarihi evleriyle Taraklı, Göynük, Beypazarı; farklı kil tabakalarının aşınmasıyla renkli tepeleriyle bambaşka bir dokuya sahip Nallıhan görülmeyecek gibi değil.

Bartın-Amasra-Sinop (331 km.)

Hiç bitmeyecek gibi görünen ama bittiğinde yemyeşil ormanlar ve masmavi bir denizi sunan yokuşlarla bezeli bir rota tercih ediyorsanız Bartın’ndan yola çıkıp Amasra ile Sinop arasındaki sahil bandını tercih etmelisiniz. Yokuşlar sizi korkutmasın, en yüksek irtifa 300 metreyi ancak buluyor. Ayrıca her birinin inişi de var! Rota tamamen asfalt. Virajlı bir yol olması nedeniyle motorlu araç kullanıcıları bu yola pek tercih etmiyor; kısacası fazla trafik yok. Sürekli deniz kenarını takip eden bu rota sayesinde mütevazı balık lokantalarında taze balıkları tadabilir, kendi halindeki göllerde çay-su-ayran molası verebilirsiniz.

Güzergah: Bartın-Amasra-Çakraz-Karaman-Uğurlu-Tekkeönü-Kurucaşile-Kapısuyu-Gideros-Kalafat-Kumluca-Imak-Cide-Köseli-Kuşçu-Denizkonak-Çayyaka-İlyasbey-Taşlıpınar-Doğanyurt-Özlüce-İnebolu-Gemiciler-Beldeğirmeni-Abana-Çatalzeytin-Türkeli-Güzelkent-Taşgüney-Maden-Çaylıoğlu-Ortalık-Ayancık-İncirpınar-Abalı-Sinop

Görülecek Yerler: Göldere Şelalesi (Uğurlu köyü), tekne yapımıyla ünlü Tekkeönü ve Kurucaşile, eski korsan sığınağı Gideros, balıkçı kasabası Cide, tarihi yerleşim yeri İnebolu, meşhur plajlarıyla Abana ve Sinop’daki Türkiye’nin tek fiyordu Hamislos koyu.

Marmara Denizi Çevresi (659 km.)

Sanayi bölgesi İzmit ile İstanbul ve şehirler hatta uluslararası trafiğin yoğun olduğu İstanbul ile Tekirdağ arasını unutun ve bisikletinize atlayın. Tekirdağ’dan itibaren pedal çevirmeye başlayacak, sadece Çanakkale Boğazı’nı geçerken feribotlara, Kocaçay’ı aşmak için Boğaz-Ekinli arasında faaliyet gösteren balıkçı sandallarına bineceksiniz. Sonrası ver elini Yalova! Marmara Denizi’nin fazla girinti çıkıntılı olmaması, en büyük yükseltinin parkurun başlarındaki (gücünüz de tam yerindeyken) Tekirdağ Uçmakdere’deki Ganos dağı (550 metre) olması uygun planlamayla bu uzun rotanın hakkından gelmeyi sağlıyor. Lapseki-Çınardere ile Sinekci-Edincik etapları şehirlerarası karayolundan geçtiğinden ekstra dikkat istiyor. Yerleşim yerlerinin ve turistik merkezlerin yoğunluğu nedeniyle tamirden konaklamaya ve kumanya tedarikine hiçbir sıkıntı çekmeyeceksiniz.

Güzergah: Tekirdağ-Kumbağ-Yeniköy-Uçmakdere-Hoşköy-Mürefte-Şarköy-Şenköy-Kızılcaterzi-Kocaali-Bolayır-Gelibolu-Lapseki-Çardak-Şevketiye-Çınardere-Otlukdere-Bekirli-Kemer-Aksaz-Karabiga-Çınarköprü-Gümüşçay-Sinekçi-Güvemalanı-Bezirci-Edincik-Erdek-Narlı-Turan-Ormanlı-Aşağıyapıcı-Bandırma-Dutlimanı-Yenice-Kurşunlu-Bayramdere-Boğaz-Ekinli-Eğerce-Esence-Zeytinbağı-Mudanya-Gemlik-Armutlu-Esenköy-Çınarcık-Yalova.

Görülecek Yerler: Tarihi dokusu olan yerler olarak Parion (Kemer), Priapos (Karabiga), Kyzikos (Erdek) Daskyleion (Eğerce), Tirilye (Zeytinbağ); doğal güzellikler olarak da Kumbağ-Uçmakdere, Aksaz-Karabiga, Yenice-Kurşunlu ve Kapıdağ Yarımadası öne çıkıyor. Tabii Gelibolu yarımadasındaki Çanakkale Savaşı izlerini ve şehitliği söylemeye bile gerek yok.