Mobilemenu
Profile

Türkiye’deki En Güzel Trekking Rotaları

Likya Yolu: “Dünyanın en iyi 10 uzun trekking rotaları” arasında gösterilen Likya Yolu, Güneybatı Ege Bölgesi’nde bulunuyor. İngiliz Kate Clow, tarafından 1999’da “Lycian Way/Likya Yolu” adlı kitapla tanıtılan rota geçmişte burada medeniyet kurmuş 19 antik Likya kentinin kalıntılarını bünyesinde barındıran, 509 kilometrelik devasa yürüyüş parkurunu içeriyor. Yol aslen Likya Birliği’nin ticaret yolunun izlerini taşıyor. Güzergahta Xsantos, Patara, Pınara, Olympos, Myra, Tlos, Anitphellos, Sidyma, Letoon, Phaselis, Apollonia, Chimer, Simena gibi antik kentlerin izlerini görebilirsiniz.

Yenice Ormanları: Toplam 396 kilometrelik bir parkura sahip olan Yenice Ormanları, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından korunması gereken 100 kırmızı noktadan birisi olarak ilan edilen bir doğa harikası. Türkiye’nin en büyük blok ormanı burada. Güneye bakan bölümleri sandal ve çam, kuzey yönüyse sarı-beyaz ıhlamur ağaçlarıyla bezeli. Arboretum alanında çevreleri 2 ile 7, boyları da 18 ile 30 metre arasında değişen anıt ağaçlar var. Burada Istıranca meşesi, Kafkas ıhlamuru, dağa karaağacı, akçaağaç, porsuk gibi ağaçlar bulunuyor. Parkuru, Yenice Belediyesi düzenledi. Yenice Ormanları Karabük’te.

Kaçkar Dağları: Fırtına Vadisi, Ayder Yaylası, Deniz Gölü, Körahmet Geçiti, Kaçkar Dağı zirvesi, Zil Kale, Palovit Şelalesi, Çeymakçur Yaylası, Çinçiva Köyü ve daha birçok güzellik bu rotada. Doğu Karadeniz’in vahşi dağları Kaçkarlar’da yapılan geçiş tam yedi gün sürüyor. Parkurların inişli çıkışlı olduğunu söylememize gerek yok herhalde!

Karia Yolu: Karialılar'ın, Likyalılar'a cevabı! Tam 800 kilometre boyunca uzanan rota Batı Anadolu’daki Karia kentlerini birbirine bağlıyor. Muğla ve Aydın içinden geçen güzergah boyunca Bozburun, Hisarönü Körfezi, Datça, Akyaka, Palamutbükü, Mesudiye gibi günümüzün tatil cennetlerinden geçen rota Likya Yolu’na göre biraz yabani! En büyük sıkıntı parkurlar arasında su bulamamak.

St. Paul Yolu: Likya Yolu’nu modern hayata kazandıran Kate Clow’un trekking meraklılarına bir diğer armağanı. Antalya ile Isparta sınırları içinde kalıyor ve 500 kilometreyi buluyor. Aziz Paul’un Anadolu’da takip ettiği rotanın bu olduğu düşünüldüğü için bu isimle anılıyor. Genelde Antalya, Aksu, Perge veya Aspendos’tan başlanılan yürüyüşler Isparta içindeki köylerde devam ettikten sonra Yalvaç’ta sonlanıyor.