Mobilemenu
Profile

Türkiye’deki Önemli Bisiklet Rotaları

İstanbul-İğneada

İstanbul içinde Belgrad Ormanı, Polonezköy, Fenerbahçe-Tuzla ile Sirkeci-Bakırköy sahil yolu gibi inişli çıkışlı ve düz rotalar mevcut ama gerçek bir uzun tur yapmak istiyorsanız Trakya’ya doğru yola çıkmalısınız. İstanbul-Saray-Güngörmez-Bahçeköy-Kıyıköy-Kışlacık-Panayır İskelesi-Sivriler Köyü-İğneada rotası 245 kilometrelik uzunluğu, yeşil doğası ve Karadeniz’e olan kıyısı ile ideal. İster yanınızda çadırınız olsun, ister yol üstündeki pansiyonlarda konaklayın ama pedallamayı bırakmayın!

Kapadokya Turu

Avanos’tan başlayan tur Çavuşin, Göreme, Uçhisar, Ortahisar, Ürgüp ve Mustafapaşa şeklinde tam 43 kilometre ilerliyor. Vadiler, yokuşlar ve patika yollar, Güzel Atlar Ülkesi’nde demir atınızla ilerlemenizi hem güzelleştirecek hem de biraz zorlaştıracak.

Gelibolu Yarımadası

Bir tarafta Çanakkale Boğazı ve Marmara, diğer tarafta Saros Körfezi ve Ege Denizi. Yarımadanın tarihi anlamını anlatmaya gerek bile yok. Gelibolu Tarihi Alanı’nı kapsayan ve rampası az olan bu rota Gelibolu’dan başlayıp Eceabat’ta bitiyor. Toplam uzunluk 114 kilometre. Her bakımdan eşsiz.

Gökova Körfezi

Türkiye’nin belki de en güzel denizine sahip körfezi, Bodrum’dan başlayıp Knidos’a kadar bisiklet kullanmaya elverişli irili ufaklı yokuşlara sahip. Enseyi karartmayın, sürün; nasıl olsa her yerde kamp yapıp denize girme imkanınız var. Zaten 295 kilometreyi tek seferde çıkartabilen de pek çıkmaz!

Muğla-Dalyan-Fethiye

Dalyan’ın İztuzu plajı yakınından başlayan rota Göcek’e kadar uzanıyor. Portakal bahçeleri, Ege Denizi’nin güzelliği ve küçük gölcükler yolu daha da güzel kılıyor. Ederi 61 kilometre. Bir şey değil!