Mobilemenu
Profile

Türkiye’deki Önemli Kayak Merkezleri

Kartalkaya-Bolu: İstanbul ile Ankara’nın ortasında bulunan Kartalkaya kayak merkezi, Bolu’ya bağlı. Tam 13 pisti olan Kartalkaya’da kar kalınlığı 2,5 metreyi bulabiliyor. Pistlerin en uzunu 1400 metre. Aralık ortasından başlayan sezon mart sonuna kadar devam ediyor.

Uludağ-Bursa: Uludağ’ın ortalama kar kalınlığı Kartalkaya’dan bir metre az olabilir ama Marmara bölgesinin bu en yüksek dağında sezon 15 Mayıs’a kadar devam ediyor. En uzunu 2 bin metrelik, 11 pisti olan Uludağ’ın Bursa’ya sadece 35 kilometre mesafede olması da bir avantaj. Dönüşte iskender kebap ve kestane şekeri garanti!

Erciyes-Kayseri: Anadolu’nun orta yerindeki Kayseri bildiğiniz gibi Erciyes Dağı’nın eteklerindedir. Buradan sadece 25 kilometrelik yolla çıkılan dağ hem Kayseri’den hem civar illerden hem de uzaklardan gelen kayak meraklılarını ağırlar. Kar kalınlığı bir metreyi, sezon aralık-nisan ayları arasını bulabiliyor. Sönmüş bir volkanda kaymanın cazibesi işte!

Palandöken: İstanbul ve Ankara’ya uzak görünmesine rağmen uçakla ulaşımın gayet rahat ve hızlı olduğu Palandöken kar garantisi veren bir kayak merkezi. Türkiye’nin en uzun pisti Erzurum’daki bu dağda bulunuyor. 12 kilometrelik pist, toplam 28 kilometrelik pist ağının ve ülkenin en uzunu.

Saklıkent: Şansınız varsa bir gün kayak, bir gün deniz keyfi yapabileceğiniz bir kayak merkezimiz var. Tabii ki Antalya’da! Türkiye’nin turizm incisine 45 kilometre mesafede, 2 bin 550 metre rakımlı Saklıkent, Toroslar’ın soğuk havasına ve bol miktardaki karına sahip. Burası kolay ve zor iki pisti olması, butik yapısı, bir metrelik kar kalınlığıyla kayakçıları kendine çekmeyi biliyor.