Mobilemenu
Profile

Türkiye’deki Önemli Kitesurf Bölgeleri

Kitesurf yapmak için açık deniz veya okyanus gerekmiyor. Açık bir su yüzeyi ve biraz rüzgar bu spor için yeterli. Bu sebeple Türkiye’de de kiteboard yapabileceğiniz pek çok yer bulunuyor.

Türkiye’deki başlıca kiteboard noktaları için sizi yazının devamına alalım…

Akyaka-Gökova

Akyaka-Gökova, ülkemizde rüzgarı en iyi alan bölgelerden biri. Bu nedenle bölgede kiteboard oldukça popüler, hatta 5 tane kiteboard okulu bulunuyor.

Alaçatı

Alaçatı için Türkiye'de kiteboard'un başladığı yer diyebiliriz. Çeşme’ye bağlı bir mahalle olan Alaçatı; taş evleri, plajları ve rüzgar sörfüne uygun konumu nedeniyle oldukça popüler bir bölge. Güçlü rüzgarlara sahip bu bölgede kitesurf kurs ve merkezleri bulabilirsiniz.

Ayvalık

Ayvalık, Gökçeada kadar güçlü olmayan meltem rüzgarı ile kitesurf için güzel alternatiflerden biri. Ayvalık sahilinin sığ ve kumluk olması, yılın yarısında rüzgarın batıdan sahile doğru, diğer yarısında kuzeyden esmesi burayı tercih edilir kılıyor.

Bodrum

Bodrum’daki Hüseyin Burnu Feneri’nin güneyinde windsurf, kuzeyinde ise kitesurf yapılıyor. Burası açığa esen rüzgarı ile yeni başlayan kiteboard’cular için ideal sayılmaz. Ayrıca kitesurf’e ayrılan bölgedeki kayalıklara ve sahildeki insan kalabalığına dikkat edilmeli.