Mobilemenu
Profile

Türkiye’deki Önemli Koşu Parkurları

Belgrad Ormanı, İstanbul: Avrupa yakasındaki orman alabildiğine büyük. İsterseniz patikalarda kendinize bir rota tutturabilirsiniz ama 6 kilometrelik Neşet Suyu Parkuru varken buna da çok gerek yok. İstediğiniz kadar turlayarak mesafenizi artırabilirsiniz. Biraz eğimli olması yüzünden yorucudur; diğer taraftan orman içindesiniz, temiz hava alıyorsunuz, kuş sesleri dinliyorsunuz.

 

Fenerbahçe-Bostancı Sahil Yolu, İstanbul: Bir tarafta Marmara Denizi ve Prens Adaları, öbür yanda bahçeli evler, parklar, bisiklet yolu, koşanlar, kayanlar, yürüyenler, çimenlikte keyif çatanlar… Anadolu yakasının sahil yolu spor için İstanbul’daki en keyifli yerlerin başında geliyor. Fenerbahçe-Bostancı arası 4,5 kilometre; eh dönüşüyle birlikte isterseniz 9 kilometreyi yutabilirsiniz. Çok meraklısı hiç durmadan Tuzla’ya kadar bile gidebilir!

Konyaaltı, Antalya: Antalya’ya gidip hep deniz keyfi yapılacak değil ya, biraz da terlemek için Akdeniz’in güzel kentine uğrayın. Minicity ile liman arasındaki 1,5 kilometrelik parkurda akşamüstü yapılacak ve isteğe göre mesafesi artırabilecek koşular son derece keyifli olabiliyor. Sıcak mevsimde koşarsanız ödülü biliyorsunuz: Akdeniz!

Osmangazi Üniversitesi Çamlık Parkuru, Eskişehir: Parkur çok uzun olmasa da birbirini kesen yolları sayesinde kilometresi artırılabiliyor. İnişli çıkışlı yapısı da daha yüksek efor sarf edilmesini sağlıyor. Yeşillikler içinde bulunması da ayrı bir güzelliği.

Kızılçukur Vadisi, Kapadokya: Yaklaşık 6 kilometre uzunluğundaki parkur sadece Türkiye’nin, dünyanın sayılı koşu alanlarından biri olmaya aday. Peribacaları arasında koşmanın eş değeri olsa olsa ayda yürümek olabilir! Dünyanın en iyi parkuru seçilen Runfire Cappadocia da burada yapılıyor. Güvercinlik vadisi, Damsa barajı, Yüksek Kilise, Güzelyurt ve Ihlara vadisini kapsayan parkur Uçhisar’da başlayıp aynı yerde bitiyor.