Mobilemenu
Profile

Türkiye’deki Önemli Zirveler

Kaçkar Dağı / Rize

Doğu Karadeniz’i boydan boya geçen Kaçkar Dağları’nın zirvesine üç farklı çıkış var. Batısında Verçenik, ortasında Kavran (Kaçkar) , doğusunda da Altıparmak dağları zirve noktalardır. Yaz tırmanışları ağustos ve eylül, kış tırmanışları şubat ve mart aylarında yapılmalı. Karadeniz’e bakan kuzey yamaçlar ormanlık, güney bölümler ise şiddetli akarsu ve buzul aşındırması sonucunda zorlu bir yapıya sahip. Dağcıların yanlarına mutlaka buz kazması ve kramponu alması gerekiyor. En yüksek zirve 3 bin 932 metreyle Kaçkar Dağı. Buraya kuzeyden ve güneyden iki ayrı rotadan tırmanmak mümkün. Kuzey rotası gidiş dönüş 7 ile 9 saat, güney rotası ise ortalama 10 saat sürer.

Beydağlar / Antalya

Batı Toroslar’daki Beydağları’nın zirvesi 3 bin 69 metrelik Kızlarsivrisi’ne Elmalı üzerinden yapılıyor. Civar sedir ormanlarıyla örülü. Çamçukuru Yaylası’nda yapılan kampın ardından zirve çıkışı gün içinde yapılıp bitirilebiliyor. Bol kalkerli bir yapıya sahip dağa çıkışın en uygun dönemi nisan, mayıs ve haziran ayları. 2 bin 360 metrelik Tahtalı Dağı da burada. Onu da yoklayabilirsiniz!

Aladağlar Demirkazık / Niğde

Orta Toroslar’daki sıranın zirve noktası Demirkazık, zirvesini oldukça zorlu bir tırmanıştan sonra açar. Buraya üç ana rotadan çıkış mümkün. Batıdan Çukurbağ ve Demirkazık köylerinde konaklayarak, güneyden Adana Karsantı, Acıman veya Trak yaylalarından, kuzey-kuzeydoğudan da Kayseri Yahyalı’daki Barazama veya Büyük Çakıl köylerinden tırmanış yapmak mümkün. 3 bin 756 metrelik Demirkazık tırmanışı gidiş - dönüş 12 saate yakın sürüyor. Yöre tırmanış açısından son derece bereketli: Küçük Demirkazık (3 bin 425 metre), Alaca (3 bin 588 metre), Güzeller (3 bin 461 metre), Kaldı (3 bin 734 metre) Emler (3 bin 723 metre), Kızılkaya (3 bin 723 metre) ve Direktaş (3 bin 470 metre) gibi zirveler birbirine oldukça yakın.

Ağrı Dağı / Ağrı

Anadolu’nun 5 bin 137 metrelik zirvesinin ilk 4 bin metresi bazalt, sonraki bölümleri andezit lavlarından oluşmuştur; kısacası karşınızda eski bir yanardağ var! Yüksekliği, buzul yapısı, kar sınırına kadar bulunan dağ çayırları ve otluklarıyla yaz-kış tırmanış imkanı bulunur. Kış tırmanışı zorlu ama çok keyifli olarak kabul görüyor. Tabii, -30 derecede ne kadar eğlenilebilirse! Buz kazması, kramponu, burgusu, perlon yanınıza almanız gereken ilk malzemeler. Önce Doğubeyazıt’a ulaşıp konaklayan dağcılar zirve çıkışına Eli köyünden başlar. Yaklaşık 8 saatlik yürüyüşün ardından 2 bin 800 metredeki ilk kamp yerine varılır. İkinci gün 4 ile 6 saatlik bir tırmanışla 4 bin 200 metre rakımlı ikinci kampa ulaşılır. Buradan 8-10 saatlik bir tırmanışla Ağrı Dağı’nın, dolayısıyla da Anadolu’nun zirvesine çıkılır.

Süphan Dağı / Van

Anadolu’nun en yüksek üçüncü noktasına tırmanış için en uygun dönem haziran, temmuz, ağustos ve eylül ayları olarak öne çıkıyor. Sönmüş bir volkan olan dağın dorukları buzul örtüsüyle kaplı. En çok sevilen rotalar dağın doğu yüzünde bulunuyor. Bu rotada Van Gölü’nü farklı açı ve yüksekliklerden defalarca görmek mümkün. Aydınlar köyünün 7 kilometre kadar uzağındaki 2 bin 500 metre rakımlı Şekerpınarı veya Süphan Yaylası’nda kurulan kampın ardından doruk yürüyüşü başlar; toplamda 8 ile 10 saat civarında bir sürede zirve yapılıp geri dönülür.