Mobilemenu
Profile

Türkiye Motokros Şampiyonası

Motosiklet tutkusunu doğayla bütünleştirmeyi sevenlerin müptelası olduğu motokros yarışları 20. yüzyılın başlarında İngiltere’de düzenlenmeye başlandı. O dönem arazi için pek de uygun olmayan motorlarla yarışmak zorunda olunsa da bugün tozu dumana katabilen motosikletlerle dünyanın her yerinde kıyasıya mücadeleler verilebiliyor.  

Türkiye’de motor sporlarına olan ilginin günden güne arttığı düşünülecek olursa aynı ilginin kros motorlar için de yükselişte olduğunu tahmin etmek güç olmuyor. Ülkemizde bu sporun gerektirdiği toprak arazilere ve dağlık alanlara rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Ayrıca, kros tutkusunu bir yarışta alacağı başarıyla taçlandırmak isteyenler için hem Türkiye’de hem de dünyada güzel fırsatlar bulunuyor. Motokros denince Türkiye’ de akla ilk gelen yarış elbette Türkiye Motokros Şampiyonası. Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun düzenlediği şampiyona, ülkemizin farklı yerlerinde düzenlenen etaplarla yıl boyu aralıksız sürüyor. Yarışlar hem sporcular hem de izleyiciler için heyecanı yüksek bir ortamı da beraberinde getiriyor.  

Motokros yarışları seyir açısından diğer motor sporlarına nazaran önemli bir avantaja sahip. Dairesel biçimde 1000-2000 metre uzunluğundaki pistlerde gerçekleşen yarışlar, tek bir noktadan takip edilebiliyor ve aynı noktadan tüm pist gözlenebiliyor.  Yarışların ücretsiz olarak izlenebileceğini de hatırlatmakta fayda var!

Türkiye Motokros Şampiyonası, yaklaşık 1.5 ay aralıklarla düzenlenen 7 ayaktan oluşuyor. Böylece yarış heyecanı yıl boyu devam ediyor. 8 farklı kategoride (MX1, MX2, MX2 Junior, MX, 85cc, 65cc, 50cc ve Veteran) düzenlenen yarışlar, yediden yetmişe her seviyeden onlarca sporcuyu bir araya getiriyor.   

Motosiklet sporunun en zorlu sınavı olarak gösterilen motokross yarışları, sporcular için gerçek anlamda bir meydan okuma anlamına geliyor. Spor, ilginizi çektiyse şanslısınız çünkü bu işi ülkemizde öğreten birçok okul bulunuyor. Üstelik eğitim için motosiklet ehliyeti veya yaş sınırı gibi şartlar da aranmıyor. Aranan tek şart bisiklete binebiliyor olmanız. Yaşınız ne olursa olsun! Motokros sporunda fazlasıyla eğlenecek ve limitlerinizi keşfedeceksiniz. Denemeye değer.