Mobilemenu
Profile

Türkiye’nin Downhill Bisiklet Yıldızı: Burak Uzun

Ülkemizde henüz fazla yetenekli sporcu çıkaramadığımız spor branşlarından biri de bisiklet. Bunun birçok sosyolojik nedeni de var elbette (En basitinden bisiklet yollarıyla ilgili bilhassa motorlu araçların yaptığı korkunç ihlaller). Ama yine de,  kendi çapında bu işe gönül veren ve yine kendi imkanlarıyla sesini duyurmaya çalışan birçok genç de var. Bu gençlerden biri de, daha önce de bu sayfalarda adını andığımız downhill dağ bisikleti yarışçısı Burak Uzun.

Burak, yola sıradan bir bisiklet ile başlamış. Daha sonra ise bisiklet tutkusunun öyle sıradan bir boyutta olmadığını fark edince profesyonellerin kullandığı bisikletlere geçmiş. Tam beş sene boyunca dirt jump bisiklet ile haşır neşir olan Burak, bisikletiyle ufak çaplı şovlar, jump’lar yapıp iki teker üstünde tecrübe kazandıktan sonra ise gerçek tutkusu downhill ile tanışmış.

Dirt Jump döneminin sonlarında hayalini kurduğu downhill bisikleti alan Burak en sonunda beş yıllık deneyiminin de güveniyle dört elle bu branşa sarılıp turnuvalara katılmaya başlamış.

“Türkiye’de bu sporu yapmak imkansıza yakın bir şey ama o tutkuya sahip olunca her şey yapılabiliyor.” diyen Burak biriktirdiği paralarla aldığı downhill bisikletiyle geçtiğimiz aylarda Türkiye Downhill Şampiyonu olmayı da başardı. Şu sıra ise en fazla İstanbul sokaklarında fırtına gibi estiği urban downhill videosu Ride Down İstanbul ile gündemde.

Şimdi gelin ülkemizin yetiştirdiği en yetenekli bisikletçilerden Burak’ın işlerine biraz daha yakından bakalım.

İstanbul Trafiğine Sıra Dışı Bir Çözüm

Malum, İstanbul trafiği artık insanların konuşmaktan bile bıktığı bir korkunçluğa sahip. Bu şartlar altında tıpkı Londra ya da Helsinki gibi uygar kentlerde olduğu gibi bisiklete binilmesini önerenler olsa da, motorlu taşıt çılgınlığı içinde bu öneriler hep romantik bir bakış açısı gibi kabul ediliyor.

Burak ise bunun gayet de mümkün olduğunu hatta tek teker üstünde giderek bile kolayca yolumuza devam edebileceğimizi kanıtlıyor. Elbette biz onun kadar yetenekli değiliz o yüzden iki teker üstünde dikkatlice gitsek daha iyi olur.

Borovets Bike Park Hatırası

Burak’ın adrenalini bazen yurt sathını da aşıyor elbette. Bulgaristan’da bulunan ve downhill yarışlarına da ev sahipliği yapan Borovets Bike Park’ta pedal sallayan Burak oradan da şahane bir işle geri dönmüştü.

Ride Down İstanbul

Ve sıra geldi Burak’ın başyapıtına! Geçtiğimiz aylarda çektiği bu özel video ile urban downhill’in ülkemizdeki en iyi örneğine imza atan Burak, İstanbul sokaklarında sıra dışı bir şova imza atıyor.

Aslında İstanbul, urban downhill için epey uygun bir kent. Yokuş aşağı pedal sallayabileceğimiz birçok merdiven ve bayır var ve genelde bu şartlar dünyada downhill bisikletin merkezleri kabul edilen tüm kentlerde mevcut. Burak da İstanbul’un bu özelliğinin farkında ve iki bölüm halinde çektiği bu videoda her bir sokağı ayrı özel olan kentte adeta tarih ile aksiyonu bir araya getirmeyi başarmış.