Mobilemenu
Profile

Türkiye’nin En İyi Dağ Bisikleti Rotaları

Dağ bisikleti yapmak için memleket sınırları içinde bir yer arıyor ama bir rehbere mi ihtiyaç duyuyorsunuz? O halde listemize göz atın ve doğanın kucağında aksiyona dalabileceğiniz, dağ bisikleti için biçilmiş kaftan olan yerleri not edin.

Samandağ/Harbiye/ Hatay

Türkiye’nin en güneyinde yer alan Hatay, sadece yemekleriyle değil, harika doğası ve doğal yollarla oluşmuş dağ bisikleti parkurlarıyla da biliniyor. Hatay’ın özenle korunan tarihi dokusu içinde aksiyona dalabileceğiniz en güzel nokta ise Harbiye.

Antakya’nın 25 kilometre dışında bulunan Samandağ’a bağlı olan Harbiye, şelaleleri ve alabalıklarıyla meşhur.  Samandağ ile Harbiye arası zaten bir doğal parkur işlevi görürken, yükseklere çıktıkça otantik Hatay köylerinden geçerek sizi muhteşem bir manzaranın beklediği Döver’e ulaşabilirsiniz.

Harbiye’den çıkıp Samandağ’a vardığınızda ise sizi bu defa ormanlarla kaplı bir parkur karşılayacak. Doğal su kaynakları ve 30 kilometre boyunca rastlayacağınız ufak dere ve göllerin ardından ise sizi muhteşem bir deniz manzarası bekliyor. Eğer bir hata yapıp Harbiye’de alabalık yemediyseniz, Samandağ sahilindeki balık restoranlarından birinde bunu telafi edebilirsiniz.

Aydos Ormanı/ İstanbul

Aydos Ormanı, özellikle İstanbul’da yaşayan bisikletseverler için en yakın ve en uygun parkura ev sahipliği yapıyor. Kartal’da bulunan ve birçok doğa sporuna uygun olan Aydos Ormanı’ndaki parkur, Kayışdağı ile Büyükbakkalköy ormanı arasında doğal bir hattan oluşuyor.

Ormanlık bir alanda sürüş keyfi yaşarken, “yahu ben bisiklete binmekten sıkıldım biraz, acaba başka doğa sporlarına mı geçsem?” diye düşünürseniz trekking ve kano gibi seçeneklere sahip olabilirsiniz. Aydos ayrıca İstanbul’un en yüksek tepesi unvanını da elinde bulunduruyor. Yani ormanın tepesinde sizi, görebileceğiniz en güzel İstanbul manzaralarından biri de bekliyor.

İstanbullu dağ bisikleti tutkunlarının günübirlik aksiyon kaçamağı için başvurabileceği Aydos Ormanı, Kadıköy’den yalnızca 20 kilometre sürüyor. Başlarda toprak olan yol zamanla asfalta dönüştüğü için dikkatli olmakta fayda var.

Yenice Ormanları/ Karabük

Türkiye’nin en büyük blok ormanları olarak bilinen Yenice Ormanları, yaban hayvanları ve bitki çeşitliliğiyle dikkat çeken bir habitata sahip. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından koruma alanı ilan edilen bölge, bütünüyle bir renk cümbüşünden oluşuyor.

Tamamen toprak bir parkurdan oluşan dağ bisikleti yolu yaklaşık 30 kilometre sürüyor. Rotada yola çıktıktan bir süre sonra durup anıtsal ağaçları izlemek, çok iyi korunmuş ve başka hiçbir yerde şahit olamayacağınız bitki örtüsüne dalmak sürüşünüzü aksatabilir ama her şey bu oksijen cennetine değer. Bu harika vadilerin tam ortasında bulunan ve ormanlara adını veren Yenice’de durup, doğal süt ve yoğurtların tadına bakmayanı ise ıslak odunla dövüyorlarmış!

Yenice Ormanları hem ekoturizm hem de aksiyon deneyimi yaşayabileceğiniz bir yaşam alanı. Bisikletinizi alıp gitmek için en uygun dönem ise sonbahar.

Samanlı Dağları/ Yalova

Sıra geldi profesyonel bisikletçilerin en çok ziyaret ettiği noktaya. Yalova’nın Teşvikiye Köyü ile Armutlu arasında bulunan Samanlı Dağları, 30 kilometrelik parkuruyla dağ bisikleti yapmak için çok ideal bir ortam sunuyor.

Marmara Denizi manzarasında pedal çevirebileceğiniz rotada bazen asfalt bazen ise toprak bir yol sizi bekliyor olacak. Dağ bisikletine ara verip bir yürüyüşe çıkmak isterseniz ise sizi muhteşem yaylalar bekliyor. Trekking için de gayet ideal koşulları olan Samanlı Dağları’nda birkaç gün geçirmek isterseniz bölgede sizi gayet iyi ağırlayacak termal oteller de mevcut.

Kısacası, doğanın kucağında birkaç gün geçirip aksiyon da yaşamak isteyen tüm körfez sakinleri Samanlı Dağları’nda şahane bir sürüş keyfi yaşayabilir.

Not: Sudüşen Şelalalesi'ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Belgrad Ormanı/ İstanbul

Belgrad Ormanı, genelde piknik yapan vatandaşlarla gündeme gelirdi. Daha sonra sabah yürüyüşü ya da koşusu için de bölgeye gelen insanlar göze çarpmaya başladı. Ancak yeni yapılan dağ bisikleti parkuru ile birlikte artık bisikletseverler de bölgeye akın ediyor.

Belgrad Ormanı’nda dağ bisikleti yapmak için seçenek bol. İster doğal yollarla oluşan parkurda toprak yol boyunca ilerleyin, isterseniz de özel olarak açılan stabilize parkurlarda bisikletinizi sürün.

Ulaşım kolaylığı nedeniyle en sık ziyaret edilen dağ bisikleti mekânı olan Belgrad Ormanları’nda gerçek bir sürüş keyfi yaşamak istiyorsanız sonbahar ve kış aylarını tercih edin. Zira, yaz aylarında hala piknikçi vatandaşlar aktif ve kendinizi hızlandığınız bir anda bir ızgara partisini tarumar etmiş şekilde bulabilirsiniz.

Belgrad Ormanı’nda yeni haritalandırılan patikalarda kaybolmamanız için özel bir harita da hazırlandı ve böylece bir rehbere ihtiyaç duymadan yalnız başınıza da bir gezintiye çıkabilirsiniz.