Mobilemenu
Profile

Türkiye’nin En İyi Kaplıcaları

Ülkemiz kaplıcalar açısından oldukça bereketli. Yurt içi ve yurt dışından her yıl binlerce turist şifalı sularda bir tatili cepte sayıyor. Siz de yakın zamanda böyle bir gezi planlıyorsanız listemize göz atın hem doğal hem de termik kaplıcalardan hazırladığımız öneri listesi hemen aşağıda.

Afyon Kaplıcaları - Afyon

Kaplıca denince ülkemizde akla gelen ilk yerlerden biri şüphesiz Afyon. Sandıklı ve Gazlıgöl gibi doğal kaplıca alanları her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Su sıcaklıklarının 40 – 50 derece arasında değiştiği sular hem rahatlık hem de şifa vadediyor. Bu suların birçok hastalığa da iyi geldiği düşünülüyor. Böbrek sorunları, solunum yolu rahatsızlıkları, şeker hastalığı, cilt hastalıkları ve romatizma gibi hastalıklara iyi geldiği söylenen bu kaplıcaları listenize alın deriz. 

Ayaş Kaplıcaları -Ankara

Tarihi epey eskilere giden bir başka yerle devam edelim. Ayaş Kaplıcaları Romalılar döneminden beri kesintisiz olarak kullanılan bir şifa merkezi olarak kabul ediliyor. Termal turizm açısından bugün bile değerini sürdüren bölge yüzlerce yıldır ziyaret almayı sürdürüyor. Mide problemleri, romatizma ve böbrek hastalıklarına iyi geldiği söylenen Ayaş Kaplıcalarının şifalı suları bölgeyi keşfetmek isteyen herkesi bekliyor.

Hıdırlar Kaplıcası - Çanakkale

Listemizdeki diğer yerler kadar popüler olmasa da özellikle 73 dereceye varan su sıcaklığı ile dikkat çeken Hıdırlar Kaplıcası da keşfedilmesi gereken yerlerden. Çanakkale’nin Yenice ilçesinde bulunan Hıdırlar Köyü’nde yer alan bu kaplıcalardaki sular birçok farklı noktadan kaynıyor. Suyun içindeki yüksek kükürt oranı yüzünden içmek sağlığa zararlı ama bu suların birçok bedensel rahatsızlığa iyi geldiği de söyleniyor.

Balçova Kaplıcaları - İzmir

Bir başka antik dönemden beri kullanılan kaplıca ise İzmir/Balçova’da bulunuyor. Agamennon Kaplıcaları oalrak da bilinen bu termal bölge İzmir merkezinden 8 kilometre uzakta bulunuyor. Türkiye’nin en büyük termal otel ve tedavi merkezlerinden biri olan bu yerde 3 kapalı termo-mineral su havuzu, 1 açık termo mineral su havuzu, 3 düz su havuzu ve yüzlerce banyo bulunuyor. Birçok insanın fizik tedavi için de ziyaret ettiği bu kaplıcalarda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Hamamboğazı  Kaplıcaları- Uşak

İç Ege’de huzurlu, doğayla iç içe bir konumu olan Hamamboğazı Kaplıcaları doğanın içinde konforlu bir tatil vadediyor. Uşak’ın Banaz ilçesinin  güneydoğusunda bulunan bu kaplıcalar Sarı Kız, Kara Kız gibi adlarla da biliniyor. İçilebilen bu sular mideye de iyi geliyor.

Kızılcahamam Kaplıcaları - Ankara

Ankara’ya 75 kilometre uzaklıktaki Kızılcahamam kaplıcaları Türkiye’nin en çok ziyaret edilen kaplıca bölgesi olma unvanını koruyor. Büyük Kaplıca, Küçük Kaplıca, Acısı Kaplıcası ve Kızılcahamam Maden Suyu Kaplıcası olarak 4 ayrı kaynaktan çıkan sulardan istediğinizi tercih edebiliyorsunuz. Karaciğer, safrakesesi, mide ve bağırsak, metabolizma hastalıkları, kalp, dolaşım bozuklukları, romatizma üzerinde etkili olduğu söylenen suların her birinin farklı bir hastalığa iyi gelidiği söyleniyor.

Kurşunlu Kaplıcaları  - Manisa

Son olarak Manisa’da konuşlanan Kurşunlu Kaplıcaları ile listemizi bitirelim. Korunaklı bir doğanın içinde yer alan bu kaplıcalardaki su sıcaklığı 50 ile 90 derece arasında değişiyor. Özellikle komşu illerden ve İzmir’den birçok ziyaretçiyi ağırlayan bu kaplıcalarda şifa bulmak isteyenler Manisa seyahatleri için plan yapmaya başlayabilir.