Mobilemenu
Profile

Türkiye'nin İlk Yarış Otomobili: Volkicar

Çeyrek asırlık, görkemli bir ralli geçmişine sahip olan Volkan Işık tarafından 2008 yılında temelleri atılan Volkicar, 2011’den bu yana pistlerde gövde gösterisi yapmaya devam ediyor.  Türkiye’de üretilen ilk ve şimdilik tek yerli yarış otomobilimiz olan Volkicar’ın, motoru dışında, geri kalan tüm aksamı da Türk malı.

Kullananların sürüş keyfini anlatmakla bitiremediği Volkicar, 3 metrelik küçük ve sevimli bir araba. FIA(Uluslararası Otomobil Federasyonu) standartlarına uygun olarak üretilen aracın geliştirilmesi 1 milyon euroya mal olmuş. 530 kg ağırlığındaki araçta Yamaha motosiklet motoru bulunuyor. Yarış için tasarlanan modelleri tek kişilik olsa da çift kişilik modelleri de mevcut. Ralli ya da şehir içi yarış aracı olarak tercih edilebilen Volkicar, 100 km/sa hıza 6 saniye gibi çok kısa bir zaman diliminde ulaşabiliyor. Çıkabildiği azami sürat ise 150 km/sa.

Çok kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen ülke dışındaki ilgiyi de üzerine çeken Volkicar, şu ana kadar altı ülkeye ihraç edildi bile! Dünya geneline yayılmayı hedefleyen Volkan Işık ve ekibi ürün çeşitliliğini arttırmayı, bununla da kalmayıp şehir içi modeller üretmeyi planladıklarını belirtiyor. Volkicar’ın fiyatı da benzerlerine kıyasla oldukça ekonomik. 16 bin 500 euroya satılan araç, üç günde üretilebiliyor. Hafif, sağlam ve küçük olması Volkicar’ı eğlence sektörü için de tercih sebebi yapıyor. Öyle ki aracımız, bu yaz İtalya’da gerçekleştirilen otomobil gösterileri şenliğinde başroldeki yerini kimselere kaptırmadı. Ölüm dönüşü adı verilen gösteride kullanılan Volkicar, tüm ilgiyi üzerine çekmeyi başardı.

Volkicar’ın Türkiye’den dünyaya uzanan ve şimdiden başarı ve ilklerle dolu yolu, Yıldız Teknik Üniversitesi kampüsündeki Volkan Işık Akademi’den “start” almış. Araçların üretimi, eğitim ve yarış organizasyonları bu akademide hayata geçiyor. Akademi ayrıca, V1 Challenge adı altında yılda altı yarış düzenliyor. Deneyimli Volkicar pilotlarının yarıştığı V1 Challenge, televizyondan canlı yayınlanması ve bulduğu önemli sponsorlar sayesinde şimdiden ülkemizin en önemli yarış organizasyonlarından biri olmayı başardı. Siz de bu akademiye başvurup eğitim alabilir, hatta Volkicar yarışlarına katılabilirsiniz (Volkicar Workshop’lara katılma bedeli 600 TL).  Amatörler için düzenlenen ‘V2 Challenge’ yarışları pek çok yarışseverin katılımıyla renkli görüntülere sahne oluyor. 

Akademi’nin önümüzdeki birkaç yıla yönelik hedefi ise V1 Challenge yarışlarını uluslararası, V2 Challenge yarışlarını da ulusal bir boyuta taşımak.  Böylelikle ilk yerli yarış otomobilinden sonra ilk uluslararası yarış organizasyonumuza da sahip olmuş olacağız. Sizce de “ Türkler icat yapamaz!” algısının kırılma vakti gelmedi mi?