Mobilemenu
Profile

Türkiye’nin Önemli Dalış Noktaları

Kaş: Türkiye’nin en gözde dalış merkezi olarak Kaş öne çıkıyor. Berrak deniz, hareketli sualtı yaşamı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Meis Adası yakınlarında batan üç pervaneli İtalyan savaş uçağı bölgeyi dalış merkezi haline getirdi. Sualtı görüş mesafesi 30 metreyi bile aşabiliyor. Belki biraz zor, akıntılı ve tecrübeli dalgıçlara göredir ama Kaş, dalış için Türkiye’nin 1 numarasıdır!

Saroz-Bebek-Minnoş Kayalıkları: İstanbul’da yaşayanların, cumartesi sabahının köründe yola dökülüp günün ilk ışıklarından itibaren kendilerini sularına bıraktıkları Saroz Körfezi, dünyada kendi kendini temizleyen ender denizlerden biri. Bunun sebebi de Türkiye’nin en renkli sualtı duvarlarının varlığı. Bu dev kayalarda denizyıldızları, deniz salyangozları, böcekler, ıstakoz yavrularını gözlemek günlük bir rutin.

Bodrum Büyükresif ve Kargı Adası: Bolca orfoz, akya, lahos, sinarit ve müren görmek istiyorsanız bu büyük resife dalmalısınız. Buraya Kızıldeniz’den bile göçmen balıklar geliyor. Kargı Adası da benzer yapısı, berrak suyu ve canlı sualtı dünyasıyla bir dalış ziyaretini hak ediyor.

Tekirova – Üç Adalar: Sadece balık görmek istemiyorsanız yumuşak mercanların bulunduğu Tekirova’da dalmalısınız. Yöredeki tek dalış noktası olarak fazla rağbet görmesi belki bir handikap ama sularının berraklığı muazzam. Dip yapısı da fazlasıyla hareketlidir.

Gökova-Kocadağ: Gökova Körfezi’nin herhangi bir yerinde denize girdiyseniz bir daha başka bir yerde mutlu olamayabilirsiniz! Sadece bir maskeyle bile sualtı dünyasını izleyebildiğiniz bu mavi cennetin özellikle Kocadağ etekleri çoğu kişinin hayal ettiğinden bile daha güzeldir. Yaklaşık 200 metre derinlik, anemonlar, kabuklular, süngerler, orfozlar, lahoslar, ton balıkları…