Mobilemenu
Profile

Bisikletçiyi Mutlu Etmek İsteyen Eşin Yapabileceği 7 Şey

Bir fondosu da sizden olsun!

Arkadaşlarıyla telefonda fısır fısır konuşarak veya evin kuytularında yazışarak yeni bir fondo planı yaptığını biliyorsunuz. Ve yine biliyorsunuz ki zaten bunu yapacak! O zaman ipleri elinize alın ve “Canım, neden bu cumartesi arkadaşlarınla bisiklete binmiyorsun?” sorusunu aniden yöneltin. Emin olun çok mutlu olacaktır. Size de keyif çatmak için fazladan bir gün daha kalacak.

Bir forma için krallık!

Hediye vermek eşler arasında çoğunlukla sıkıntılı bir durumdur. İhtiyaç malzemesi bir şey mi alınmalı, yoksa hiç akla gelmeyecek bir sürpriz bir hediye mi? Eşiniz tutkulu bir bisikletçiyse işiniz aslında çok kolay. Çünkü bir bisikletçinin formaları asla ona yeterli gelmez. Kendisini yokuşlara veriyorsa Fransa Turu’nun puantiyeli “Dağların Kralı” mayosunu alın ve kenara çekilin. Yok, daha iddialı bir şey düşünüyorsanız sarı mayo ne güne duruyor? Biraz daha ince hareket edecekseniz Eddie Merckxx, Miguel Indurian, Marco Pantani gibi efsanevi isimlerin klasikleşmiş takım formalarından da hediye edebilirsiniz. Emin olun bunları almak aklına gelmemiştir, gelmişse de cesaret edememiştir!

“Haydi, Kartepe yapalım!”

İlkbaharın yaklaşmasıyla bisikletçiler arasında kıpırdanmalar başlar. Yaşadıkları bölgenin en zorlu rotalarına çıkmak isteyenler gün sayarlar. Örneğin yakınlarında oturuyorsanız Marmara Bölgesi’nin en yüksek olmasa da en kırıcı tırmanışı olan Kartepe’ye eşiniz de bir gün mutlaka bisikletle gidecek. Belki de gitti, tekrar gidecek. O zaman hafta sonu planlarınızı o bozmadan siz karşısına geçin ve “Bu pazar Kartepe mi yapsak?” diyin. Gözleri fal taşı gibi açılacak, bir yandan da sizin (binmiyorsanız tabii) zirveye çıkamayacağınızı, temposunu bozacağınızı düşünüp uygun bir yanıt aramaya bakacak. Uğraştırmayın ve cümlenize “Ama ben arabayla çıkarım, ona göre” şeklinde devam edin. Bu arada Kartepe şart değil tabii; artık yakınlarınızda neresi varsa…

İlgili veli rolü!

Sabahın kör karanlığında, hafta sonu tatilinin ortasında ya da bir iş gününün sonunda can hıraş, kan ter içinde bisiklete binip geldiğini, elinde telefon performans analizi yaptığını, arkadaşlarıyla turlarını tartıştığını görüyorsunuz. O zaman birazcık sürüşüyle ilgilenmeyi deneyin. Merak etmeyin, çok bilgili olmanıza gerek yok; “Sürüş nasıldı?”, “Nereye gittin?”, “KOM var mı?” diye sorun yeter; o gerisini dökülecektir. Bu heyecanla bulaşıkları bile ona kaldırtabilirsiniz!

Arkadaş sohbetlerinizde konuyu onun sürüşlerine getirin

Eşinizle gittiğiniz ortamlarda onun bisiklet sürüşlerinden bahsederseniz emin olun yanınızdaki o erkeğin/kadının egosuna tavan yaptırırsınız. Performans amaçlı ya da komuter olarak (çoğunlukla ikisi de) bisiklete binen her insanoğlu konu buraya gelince coşar da coşar. Duraksız 40 kilometre bisiklete binmek, her gün işe ya da okula bisikletle gidip gelmek, her hafta sonu uzun turlara çıkmak sıradan insanlar için imkansız gibi göründüğünden o bisikletçi bir anda ortamın rock starı konumuna geliverir. Neden sizin sevdiceğiniz o olmasın? Sadece bir cümle konuşarak onu bu mertebeye yükseltebilirsiniz.

Domestiklik yapın

Tabii ki bisikletle önde gidip ona rüzgar kalkanı olmanızdan bahsetmiyoruz veya sırtınızda onun için su taşımanızdan… Bırakın bunları profesyonellerin yardımcıları yapsın. Ama sizin de yapabileceğiniz bazı güzel hareketler var. Örneğin tur öncesi kumanyasını hazırlayabilir, kaliteli enerji jeli ya da barı alarak sürpriz yapabilirsiniz. Bir bahar klasiği ya da Fransa Turu’nun kraliçe etabında arkadaşlarıyla evinizde bir araya gelmelerini söyleyin, onlara yarış boyunca içecekler ve yiyecekler ikram edin. Aynı yarışın Paris’te, Kopenhag’da, Berlin’de, Barcelona’da, Brugge’de, kısacası bisiklet sporunun anavatanı Avrupa’da barlarda, pub’larda aynı şekilde izlendiğini onlar da bildiğinden bunun büyük bir jest olduğunu unutmayın. Karşılığı da büyük olacaktır!

Sizinle de binmesini isteyin

Tamam, Uludağ’a bisikletle çıkmak, sabah 6’da kalkıp kör karanlıkta pedal çevirmek, Strava kullanıcılarıyla       KOM çekişmelerine girmek size göre olmayabilir. Bisikletle sahil yolunda, düzlüklerde, yeşillikler içindeki patikalarda aheste bir şekilde sürmeyi seviyorsanız eşinize “Bazen birlikte sürelim hayatım” diyerek onun da bu bir amatöre göre fazla stresli bisiklet ortamından biraz olsun sıyrılmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik her bisikletçi, eşiyle birlikte pedal çevirmekten de fazlasıyla mutlu olur.