Mobilemenu
Profile

Uçurtmanın Evrimi: Snowkite

Pek çoğunuz mutlaka küçükken uçurtma uçurmuştur. Şimdi bu uçurma yeteneğinizi, belinize emniyet kemeri bağlayarak ve ayağınıza board’unuzu geçirerek, dağ eteklerinde eğlenceli zamanlar geçirmek için kullanabilirsiniz!

Karlar üzerinde özgürce hareket etmekle kalmayıp, havalarda uçmak da istiyorsanız “snowkite” yapmak isteyeceğinize eminiz.  Peki gerçekten bu eğlencenin tadına varmak için neler bilmeliyiz?

Öncelikle kitesurf yapmayı bilenlere iyi bir haberimiz var; kitesurf konusunda ne kadar iyiyseniz snowkite’ta da o kadar iyisiniz! Snowkite’ı sıfırdan öğrenecek olanlardansanız mavi (orta) zorluk derecesindeki pistlerde kayabiliyor olmanız gerekli. İlk etapta 4 metrelik başlangıç uçurtmalarıyla başlayıp, geliştirdiğiniz yeteneğe paralel olarak daha büyük uçurtmalara geçiş yapabilirsiniz. Tabii rüzgarda kontrollü durmayı iyice pekiştirdikten sonra havalarda taklalar atmaya da başlayabilirsiniz. Bu hoşunuza gidecek!

Snowkite’a başlarken ellerinizi dengede kalmak için kullanmadan board’un üzerinde yol almaya çalışmak ilk etapta güç olacak ancak 5-6 saatlik bir başlangıç dersiyle kar üzerinde yol almaya başlayacaksınız. Türkiye’de ders alabileceğiniz en ideal nokta ise snowkite’da dünyaca üne sahip olan Erciyes bölgesi.  Uludağ ve Fethiye’deki Eren Dağı da bu spor için uygun alanlardır. Kayalık alanlarda ve eğitim almadan yaparsanız her sporda olduğu gibi snowkiting’de tehlikeli bir hal alabilir. Yani her daim tedbirli olmakta fayda var…

Küçük yaşlarda bizleri peşinde koşturan uçurtmalar, snowkite ile beraber bizlere o günlerde yaşadığımız eğlenceyi tekrar yaşama fırsatı sunuyor. Kitesurf tutkunları ise kendilerine kışın uçurtma özlemlerini dindirecek iyi bir alternatif buldular. Herkes durumdan memnun!