Mobilemenu
Profile

Uçurum Atlayışı: Özgürlüğe 'Düşmek'

Hangi aklı başında insan 30 metrelik bir uçurumdan hiçbir güvenlik ekipmanı olmadan atlamak ister ki? Hem de bundan çılgınca bir zevk alarak… Oysa herkese korkutucu gelen bu düşünce bazılarının hayattaki en büyük tutkusu! Uçurum atlayışı ekstrem sporları içinde belki de en az karmaşık olanıdır. Hiçbir ekipman satın almaya gerek kalmadan, hiçbir özel kıyafet giymeden yapılan bu çılgın sporda tek sahip olman gerek sadece biraz cesaret. Düşünün ki 26 metreden aşağı atlıyorsunuz. Bu da yaklaşık 8 katlı bir binaya denk geliyor. İnanılmaz!

En basit tanımıyla uçurum atlayışı; yüksek bir uçurumdan atlayarak suya dalma sporudur. Bu tehlikeli sporu yalnızca iyi eğitimli dalgıçlar ve uçurum atlayışçıları yapabilir. Uçurum atlayışları, çok iyi eğitim almış atletler tarafından çeşitli akrobatik figürler yaparak yeteneklerini sergilemek amacıyla yapılıyor. Bugün uçurum atlayışı yarışmaları dünyanın her yerinde görülebilir. Özellikle Red Bull’un düzenlediği yarışmalarda dünya üzerindeki en yetenekli sporcular bir araya gelerek, yaklaşık 26 – 27 metre yükseklikteki uçurumlardan göl ve okyanus dalışlarında hünerlerini sergiliyor.

‘KRALINI SEVEN ATLASIN!’ Uçurum atlayışının ortaya çıkışı 1700'lere dayanır. İlk olarak Hawaii adalarında yapılmaya başlanan spor, aslında bir sadakat testiydi. O zaman ki adı “Lele Kawa,” yani “Yüksek bir kayalıktan etrafa su sıçratmadan çivileme atlamak” anlamına geliyordu. Hawaii Kralı Kahekili için düzenlenen yarışmalarda, en yüksek uçurumlardan atlayan atletler krala sadakat ve bağlılıklarını bu yolla kanıtlardı. Uçurumdan atlayabilen cesur adamlara kral tarafından ‘Kuş adam’ unvanı veriliyordu.

DÜNYADAKİ EN İYİ ATLAYIŞ BÖLGELERİ Bugün dünyanın en ünlü uçurum atlayış bölgeleri; 2000 ve 2009’da Dünya Uçurum Atlayışı Yarışmalarına ev sahipliği yapan Hırvatistan’ın Dubrovnik kenti, Jamaika’nın nefes kesici güzelliğe sahip uzun sahilleri ve en önemlisi de Dünya Yüksek Dalış Federasyonu’nun bulunduğu İsviçre’nin Avegno kentidir. Ülkemizde de Antalya’da bulunan falezlerde yarışmalar düzenlenmektedir.

‘Bu tehlikeli spora öyle alelade başlanmaz.’ Bunu biz değil, bu sporun en iyileri söylüyor. İşte uçurum atlayışı yapan profesyonellerden çaylaklara tavsiyeler… YAVAŞ YAVAŞ BAŞLA: Uçuruma çıkmadan önce yüzme havuzlarında ‘kalem dalışı’ denilen dik dalış taktiği üzerine uzun uzun çalışın.

‘KANKA SİSTEMİNİ’ KULLAN: Asla yalnız atlama!

ATLAMADAN ÖNCE KEŞFET: Atlayış önce dalış yapılacak alanda keşfe çık. Mutlaka suyun derinliğine ve suyun içinde tehlike yaratabilecek maddelere (taş, çıkıntı vb.) dikkat et!

ÇIKIŞINI HESAPLA: Tecrübesi az olanlar için dalışın yarattığı heyecan ve korku biraz da olsa paniğe sevk edecektir. Bu yüzden sudan çıkacağın yeri daha önceden belirle!

KIYAFETLE BAŞLA: Normalde hiçbir ekipmana gerek olmasa da başlangıç için bir dalgıç kıyafeti giymek de fayda var. Bu tür ekipmanlar suyun vücutta yarattığı etkiyi en aza indirecektir.