Mobilemenu
Profile

Ucuz Kayak Tatili mi?

Kışın gelmesini dört gözle bekliyorsunuz çünkü kaymayı çok seviyorsunuz, fakat bu tatil için banka hesabınızdaki sıfır sayısının yetersiz olduğunun da farkındasınız. Oysa dünyanın en gözde kayak merkezlerinde kendinizi uçsuz bucaksız pistlere bırakmaya çok hazırdınız... Evet, ne yazık ki bu şahane spor çoğu bölgede biraz pahalıya mal oluyor fakat biraz araştırınca oldukça hesaplı kayak merkezlerine ulaşmak hiç de zor değil. Az para harcayarak, çok havalı bir kayak tatiline ne dersiniz?

1.Borovets, Bulgaristan

Bulgaristan’ın en eski kış sporları merkezi olan Borovets, 19. yüzyılda kurulmuş. Bulgar Kralı’nın ava çıktığı bu bölge, zamanla yüksek kaliteli bir kış sporları merkezine dönüştürülmüş. Sofya’ya 72 kilometre uzaklıktaki Borovets kayak merkezi, 20 farklı pistte (5 kolay, 13 orta, 2 zor) sizlere saatlerce sürecek kayak imkanı sunmakta. Hem kaliteli hem de ucuz bir tatilin ilk adreslerinden biri olan Borovets kayak merkezi, aynı zamanda Avrupa’nın en uzun pistlerinden birine sahip. Tesiste olimpiyat oyunları için yapılmış, uzunluğu 6 kilometreye ulaşan bir pist mevcut. Türkiye’de pek çok turizm şirketi, Bovorets’e uçakla ve otobüsle gidiş imkanı sunan turlar düzenliyor ve bu turlar sayesinde indirimli fiyatlardan yararlanabiliyorsunuz. Anlayacağınız; yüksek meblağlar ödemek zorunda kalmadan, bu kış Avrupa’da kaymak hepimizin hakkı!

2. Spindleruv Mlyn, Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’ndeki en yüksek sıradağlar olan Krknose’nin yani Dev Dağlar’ın heybetli tepelerine kurulmuş sakinliğiyle meşhur Spindleruv Mlyn, bölgedeki dört ana kayak merkezinden biri. Çek Cumhuriyeti’ni bugüne kadar hep birası ve gece eğlenceleriyle tanımış olsak da; kış sporu tutkunlarına kayak anlamında da oldukça iyi teklifler sunuyor. Spindleruv Mlyn, en yükseği 1310 metreyi bulan 20 farklı kayak alanına sahip. Bu kayak merkezi, profesyonel ve amatör kayakçılar için fevkalade pistlere sahip.

Soruyoruz; Alpler’ de 2 katı fiyatına yapabileceğiniz bu tatil karın keyfine varmayı bilen bizler için kaçırılmaz bir fırsat değil de nedir?

3.Jahorina, Saraybosna

Bosna-Hersek, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra kayak merkezleriyle de kış mevsiminin vazgeçilmezi haline geldi. Savaş yıllarını hasarsız atlatan bölge Jahorina, Saraybosna’ya 28 kilometre uzaklıkta. Jahorina Dağı, ekim ayından mayıs ayına kadar yıllık ortalama 170 gün boyunca kar altında. Dört telesiyej ve dört teleskinin hizmet verdiği merkezde ayrıca kayaklı koşu, kızak, gece kayağı ve yürüyüş için uygun alanlar ile bir kayak okulu ve kayak servisi de bulunmakta. Kayak sonrası aktivitelerde de popüler olan bu hesaplı Balkan kayak merkezi, özellikle şehir kaçamağı seçeneğiyle dikkat çekiyor.

4. Popova Sapka, Makedonya

Doğu Avrupa'daki pek çok kayak merkezinden daha yükseğe kurulu olan, Makedonya’nın kuzeybatısında bulunan Popova Sapka ziyaretçilerine eşsiz güzellikler sunmakta. Kasaba, beyazlara bürünmüş boş sokaklarıyla gizli bir kaçış arayanlar için gerçek bir mabet. Telesiyejler biraz eski moda olsa da, Popova Sapka’nın en çekici yanı Avrupa’nın ilk ve tek kar aracı servisine sahip oluşu! Modifiyeli bir kar aracı sayesinde bölgenin bakir alanlarında serbest stil denemeler yapabilmek Popova Sapka’da hayal olmaktan çıkıyor. 35 kilometre karelik alanda, farklı disiplinlere uygun kayak pistlerinin bulunduğu bu kayak merkezinde makul fiyatlara kalabileceğiniz çok sayıda konaklama seçeneğiniz var. Balkanların en eski kayak yarışlarından Şar Dağı Kupası’nın düzenlendiği Popova Şapka, yaz aylarında da "Şar Dağı Suları" adlı bisiklet maratonuna ev sahipliği yapıyor.

5. Courchevel, İsviçre

2. Dünya Savaşı'ndan sonra bölgenin ilk kayak merkezi yatırımlarından biri olan Courchevel, bu durumun avantajını yaşıyor. Önce daha aşağılarda başlayan yerleşim teknolojinin de gelişmesiyle zaman içinde yukarılara kadar taşınmış. Courchevel kayak merkezi mütemadiyen bembeyaz karlarla örtülü. Merkez, 200 teleferiği ve kilometrelerce uzunluktaki kayılabilir pistleri ile bölgenin en geniş kayak alanlarından birine sahip. Ayrıca bu merkezde, 63 kayak lifti ve 117 pistin yanında, keyiflerin bozulmasına engel 562 kar makinesi bulunmakta. Daha ne olsun?