Mobilemenu
Profile

Ucuza Seyahat Edilebilecek 5 Şahane Ülke

Ulaşım imkanlarının çoğalmasıyla sadece seyahat tutkunlarına gün doğmamış, zorunlu haller dışında sokağa çıkmayanlarda bile bir kıpırdanma olmuştu ve kendini yola vuran kişi sayısındaki artışı gözle görebilir bir hale gelmişti. Ne de olsa, “o ülke senin, bu ülke benim” düsturuyla gezmek hiç olmadığı kadar rahat bir hal almıştı.

Fakat bir süredir yüz güldürmeyen döviz – Türk Lirası pariteleri nedeniyle, seyahat planları yaparken yurtdışı opsiyonlarını en baştan elemek gibi bir alışkanlığa sahip olduk maalesef. Bu da bazen bütçe dostu vazifesini başarıyla yerine getirmeye çalışan tatil cenneti ülkeleri ıskalamamıza neden oluyor. Bu gidişata bir dur demek için, ortalama seyahat masrafı tutarlarıyla mutluluk saçan elinizi cebinize pek atmayacağınız 5 tatil ülkesi seçtik.

Nepal

Everest Dağı’nın yuvası olan bu ülkenin en büyük gelir kaynağını, trekking hastaları ve dağcılar oluşturuyor. Bir tarafından yükselen karlı dağlar, diğer tarafında yer alan göz alıcı tapınaklarla bambaşka bir dünya olduğunu belli eden Nepal, yoga ve meditasyon konusunda ciddi gelişmeler gösterebileceğiniz bir yer. Hem iç huzurunuzu bulmayı deneyebileceğiniz hem de hayli misafirperver ve sıcak kanlı insanlarla tanışabileceğiniz bu ülkede, günde 25 – 30 dolar harcayarak gezmeniz olası. Ancak kış aylarında gitmeyi düşünenlere küçük bir uyarıda bulunalım: Bir çok otelde ısıtma sistemi bulunmadığı için, en sıcak tutan yün içliklerinizi bavulunuza doldurmayı sakın ihmal etmeyiniz.

Sri Lanka

Asya’nın güneyine uzanarak ilk durağımız olan, ada ülkesi Sri Lanka’ya varalım. Türkiye’den ulaşması birazcık pahalı, ama sınırları içerisinde gezmesi akıl almayacak kadar ucuz olan bu yer, her köşesinde ayrı bir güzellik barındırdığından, ziyaretçilerinden minimum bir haftalık bir konaklama süresi talep ediyor. Ucu bucağı görünmeyen kumsallar, hayli şaşırtıcı antik kalıntılar, filler, tapınaklar derken zamanı rokete bindirmişçesine eriteceğinizden emin olabilirsiniz. Yemyeşil dağlık alanları, şelaleleri ve ulusal parklarıyla da, trekking ve hiking sevenleri son sürat kendine çeken ülkede, günlük 30 – 35 dolar gibi bir meblağa çok rahat seyahat edebilirsiniz. Konaklanılacak otelleri; hostel, pansiyon tarzı yerlere çevirmeyi tercih ederseniz, bu tutar 20 – 25 dolar bandına bile inecektir.

Arnavutluk

Asya’dan Avrupa’ya sıçrayalım ve Balkanların hem şirin hem de ucuz ülkesi Arnavutluk’tan bahsedelim biraz. Avrupa seyahatleri genelde masraflı seyahatler sınıfına girerken, Arnavutluk bu konuda diğer dostlarından sıyrılıyor ve günlük 35 – 40 dolarlık bir bütçeyle, rahatlıkla gezebileceğiniz bir ülke vaat ediyor size. Kaleleriyle gezilerinde tarih arayanları, enfes dağlarıyla, doğa yürüyüşü olmadan gezi mi olur, diyenleri hedef kitlesine alan ülke, yemekleriyle de damağına düşkün olanları etkileyebileceği konusunda epey iddialı.

Hindistan

Asya’ya geri dönerek dünyanın en kalabalık ikinci ülkesine, yani Hindistan’a bir göz atalım. 1.324 milyarlık kalabalığıyla Çin’in hemen ardından gelen bu kültür mozaiği ülke, büyük bir yüzölçümüne sahip olduğundan, kısa tutulmuş seyahatlerde sadece belirli kısımlarını keşfetmenize olanak sağlıyor. Bu nedenle, hemen hemen herkes Hindistan seyahatlerinin keyif katsayısının, çizilen rotayla doğru orantılı olduğu konusunda hemfikir. Planları sıkıştırmadan, ülkenin çok kültürlü havasını hissetmeye kendinizi vererek yola koyulmanız, en çok dikkat etmeniz gereken şey. İnanılmaz tapınaklar, yardım etmeye can atan insanlar ve baharat konusunda cömert davranılmış yemekleriyle Hindistan, gittiğiniz bölgeye göre değişmekle birlikte, günü 30 – 35 dolara tamamlayabileceğiniz bir yer.

Ukrayna

Son ülke için Doğu Avrupa’ya çevirelim dümenimizi ve günde ortalama 35 dolar harcayarak turlayabileceğiniz Ukrayna’ya gelelim. Bir süredir Ukrayna adı, meşhur gece hayatıyla yan yana anılsa da, burası bundan çok daha fazlasını barındırıyor. Tarih kokan şehirlerini keşfe çıktığınızda karşınızda, dünyaca ünlü katedraller, kale kalıntıları, kökü geçmişe doğru uzanan parklar ve bir hayli ilginç müzeler bulmanızın işten bile sayılmayacağı Ukrayna, son yılların en çok turist çeken Avrupa ülkelerinden.