Mobilemenu
Profile

Ülkemizdeki En İyi 5 Kitesurf Noktası

Bu yaz tatil planınızı biraz farklılaştırmaya ne dersiniz? Otelde veya deniz kenarında dinlenmek güzeldir ancak bazen hayatlarımıza biraz keşif ve yeni heyecanlar gerekir. Tatilde gezin, dinlenin, bol bol yüzüp güneşlenin ama biraz da eğlenin! Çocukken uçurtma uçurduysanız inanın kitesurf tam sizlik!

Kitesurf yani adı üstünde “uçurtma” sörfü yapmak sandığınız kadar zor değil. Fotoğraflarda hep kaslı sporcuları görüyor olabilirsiniz ancak kitesurf için aşırı güç veya kasa hiç ihtiyacınız yok. Yapmanız gereken şey rüzgarla dengeyi kurup eğlenmek. Suyun üstünde kontrolünüzü sağlayabilirseniz rüzgarın desteğiyle özgürce havalanıp taklalar atabilirsiniz.

Bu amaçta kullanmanız gereken birkaç ekipman var. Bunlar; ayağınıza takmanız gereken board ve gövdede bulunan trapeze 25 metrelik iple bağlı uçurtma. Tabii bir de rüzgar! Yaklaşık 8 saatlik bir eğitimle bu sporu zevk alarak yapabilir ve farklı bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bu alternatif tatil planı kafanıza yattıysa sizlere Türkiye’de kitesurf için en çok öne çıkan 5 bölgeyi sıralamaya başlayalım...

Akyaka-Gökova Körfezi

Rüzgarın neredeyse kesilmediği yer diyebiliriz. Mayıs başından ekim sonuna kadar nerdeyse her gün rüzgarlıdır. Ayrıca Akyaka’da kitesurf için özel ayrılmış bir bölge de var.

Patara

Patara ‘da başlangıç ya da ileri derece seviyelere uygun eğitimler veren kitesurf okulları öğrencilerini bekliyor. Hatta içlerinde deneme dersi verip, şimdiye kadar derslere devam etmek istemeyen olmadığını iddia edecek kadar kendine güvenenler de var! Kitesurf sizi sarmazsa telaşa kapılmayın! Burada rafting, kano, windsurf ve dalış alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz.

Datça

Daha önce pek çok kez Türkiye Windsurf Şampiyonası'na ev sahipliği yapan Datça'da başlangıç veya ileri seviyede kite eğitimi almak mümkün. Rüzgar kesilirse sorun yok: Kano, bisiklet, dalış gibi pek çok alternatifiniz var!

Alaçatı

Uluslararası sörf turnuvalarına da ev sahipliği yapan Alaçatı'nın bu alanda popülaritesini kaybetme gibi bir niyeti yok! Çeşme'nin yılın büyük bölümünde kitesurf için ideal rüzgarlar alması, bu popülerliğin en büyük sebebi.

Ayvalık

Bu özelliğinden çoğunuz haberdar olmayabilirsiniz ancak Ayvalık, misafirlerine onları hayal kırıklığına uğratmayacak bir kitesurf tecrübesi vadediyor. Düz ve berrak sularda kite'ınızla hız yaparken çok eğleneceksiniz!

Görüldüğü gibi bu muhteşem sporla tanışmak için vizeye, pasaporta, uzun yolculuklara gerek yok. O zaman yaz bitmeden sizi havalarda uçarken görelim!