Mobilemenu
Profile

Ultra Maraton Koşarken Yaşanan İlginç Olaylar

Ultra maratoncular bir araya gelince en çok konuşulan konular yarışlar ve bu yarışlar sırasında yaşananlar oluyor. Başarılı ultra maraton sporcusu Elena Polyakova da bu sohbetler esnasında çevresindeki sporculardan duyduğu ilginç olayları sizlerle paylaşıyor…

Köpek arama kurtarma operasyonu

Bu olay Kapadokya’da yaşanıyor. Peri bacaları ve vadilerin arasında fazlasıyla merdiven var ve bunlardan bazıları gerçekten çok uzun ve dik. Arkadaşım bu yarışı koşmak için yurt dışından gelmişti ve neredeyse daha yarışın ortasına gelmeden ömür boyu unutulmayacak bir olay yaşadı.

Daracık bir tünelde ilerlerken önünde kocaman siyah bir köpek görmüş. İleride 2-2.5 metre uzunluğunda bir merdiven varmış ve köpek oradan aşağı inemiyormuş. Köpeğin çaresiz haline dayanamayarak yardımcı olmaya karar vermiş ve yanındaki iki koşucu arkadaşıyla birlikte hep beraber bu zavallı köpeği kurtarmaya girişmişler. Biri köpeği kaldırıp merdivende duran diğer sporcuya uzatmış ve o da köpeği yavaş yavaş indirmeyi başarmış. Köpek tam kaçmaya çalışırken önlerine bir merdiven daha çıkmış ve aynı operasyonu tekrarlamak durumunda kalmışlar. Son merdivenden sonra köpek özgürlüğüne koşucular ise patikalarına kavuşmuş. Üstelik bu üç koşucu da farklı ülkelerden geliyormuş yani buna ultra maraton tarihindeki ilk uluslararası kurtarma operasyonu diyebiliriz aslında! Yardıma ihtiyacı olanı yolda bırakmamak patika koşucularının ruhunda var.

Biri dondurma mı dedi?

Ultra maraton ne kadar ciddi ve zor bir spor dalı olarak görünse de eğlence için her zaman vakit var. Bir keresinde ultra maraton koşarken bir arkadaşımın canı dondurma istemiş ve bakkala girip alışveriş yapmış! Fakat bu sırada GPS cihazını orada unuttuğunu anlayıp 2 kilometre kadar geri dönmek zorunda kalmış. Nasıl olsa bitiş için geç kaldığını düşünerek üstüne bir de denize girmeye karar vererek suyun tadını çıkarmayı da ihmal etmemiş. Bu kadarla da kalmamış ve asıl şoku bitiş çizgisini geçtiğinde birinci olduğunu öğrenerek yaşamış. Demek ki işin sırrı paniksiz ve keyif alarak koşmaktaymış!

Nerede bu “finish”?

Üç ayrı etaplı yarışın en uzun parkurunda koşan ultra maraton koşucusu arkadaşım, yol ayrımını kaçırarak kendisini orta mesafe finish’inde bulmuş. Yüzündeki finish’e ulaşırkenki mutlu ifade belki de hayatında ilk defa yerini acı olana bırakmış çünkü yanlış yarışın bitiş çizgisine gelmiş!

Organizasyondakiler durumu yarışmacıya üzülerek bildirmiş ve yarışmacı doğal olarak yıkılmış. Peki, talihsiz koşucu bu yanlışı geri koşarak mı düzeltti yoksa yarışı mı bıraktı derseniz cevap ikisi de değil. Halktan birinin yardımıyla toplu taşıma aracına bindirilerek hayatı boyunca unutamayacağı sorulara maruz kalmış. Bir noktada inmiş fakat orası da yanlış nokta olunca bu kez de otostop çekerek yarışın kurtarma ekibine ulaşmış. Ekip onu yanlış gittiği yol ayrımına ulaştırırken koşucu 2.5 saatlik bir kayıptan sonra yarışa devam etmiş. Ne olursa olsun: Umudu kaybetmek yok!