Mobilemenu
Profile

Ultra Maratona Hazırlık Rehberi

Kimilerinin aşktan dolayı midesinde hissettikleri kelebekleri kimileri yarış heyecanından dolayı hisseder! Yarış öncesinde siz de yavaş yavaş bu kelebekleri midenizde hissetmeye başladıysanız hazırlık zamanı gelmiş demektir.

Kafanızda hazırladığınız hazırlık listesinde bulunan “olmazsa olmaz” malzemeleri koşuşturma ve antrenman yorgunluğundan dolayı unutabilirsiniz. Yarışlarda sık sık kullandığım parmesan peynirini unutmak sorun değil ancak dağlarda gerçekleşen, 3 bin metre üzerine çıkan ve 3 bin 500 metre tırmanış içeren “sky trail” koşusuna giderken batonlarınızı ve yedek ayakkabılarınızı unutursanız ne olacak? Geçen sene Raidlight Aladağlar Sky Trail yarışına giderken bazı malzemeleri evde unuttuğum aklıma geldi. Yarışın yapılacağı yere varınca bir spor mağazasından baton sipariş edip, sonraki günlerde gelecek arkadaşlarımdan bu ekipmanı getirmelerini rica ettim. Hem masraf hem de stres! Bu tatsız tecrübeyi yaşamamak için bazı notlarınızı kağıda dökün.

- Yanınızda götüreceğiniz malzemelerin mutlaka bir listesini yapıp, her şey hazır olduktan sonra kontrol edin. Yola çıkmadan önce buzdolabından alacağınız malzemeler varsa kendiniz için dolabın üzerine bir not yapıştırın. Rengini canlı seçerseniz de çıkmadan önce bu not gözünüze batacak ve geride gerekli malzeme bırakmamış olacaksınız.    

- Yarış yerine vardınız. Daha önce hiç gitmediğiniz bölgedeyseniz kesin olarak gezmek isteyeceksiniz. Burada gezme – dinlenme dengesini korumak çok önemli. Elbette sürekli olarak odada uzanacak değilsiniz ama uyku ve dinlenmeye çok dikkat edin. Vaktinde uyuyarak ve yeterince dinlenerek kendinizi başlangıç noktasında dinç bir şekilde bulursunuz. Dinlenirken katılacağınız yarışla ilgili videoları izlemek sizin için iyi bir motivasyon kaynağı olacaktır.

- Beslenme ve su alımına dikkat edin. Daha önce hiç alışık olmadığınız gıdaları ve içecekleri yarıştan önce tüketmeyin, özelikle de yarıştan önceki gün! Yarıştan önce, esnasında ve sonrasında kullanmak üzere alacağınız enerji takviyesini mutlaka önceden antrenmanlarda denemiş olun.

- Daha önce antrenmanlarda denediğiniz kıyafet ve malzemeleri kullanın.

- Benim en sevdiğim kısım ise çanta hazırlıkları. Çantanın içindekileri detaylı olarak anlatmak başka bir yazı konusu. İçindekiler; yarışın uzunluğuna, ne şartlar altında koşulacağına ve organizasyon tarafından şart koşulan zorunlu malzemelere bağlı tabii ki! Esas olarak yarış çantası hazırlarken neye dikkat edilmesi gerektiğine odaklanalım. Çantanız kesinlikle daha önce kullanmış olduklarınızdan olsun. Acil durumda hızlı şekilde ulaşmanız gerekecek malzemeler el uzaklığınızda bulunsun. Yani bu tür malzemeleri çantayı çıkarmadan ulaşabilecek bir yere koyarsanız rahat edersiniz. Ayrıca hangi malzemeyi nereye koyduğunuzu da aklınızda tutun. Böylece bunlara ulaşmak gerektiğinde kolay bulur ve bütün çantayı altüst etmek zorunda kalmazsınız. Benim dizilimim şu şekilde: Birkaç saate yenecek gıdalar ön ceplerde, takviye gıdalar yan ceplerde, elastik bandaj ve çakı ya yan ceplerde ya da el uzaklığında ulaşılacak bir yerde. Çantanın alt kısmına termal içlik, çorap ve zorunlu ise su geçirmez pantolon; üst kısmına (en kolay ulaşılacak yere) ise yağmurluk, bere, eldiven, kafa lambası ve acil battaniye koyarım. Özellikle soğuk havada parmaklarınız üşürse güç hareket eder. Bundan dolayı eldivenlerim ulaşabilecek yerde olsun isterim. Ayrıca mutlaka yanıma yedek çorap da alırım. Kendiniz için en uygun formülü antrenmanlarda deneyerek bulabilirsiniz. Bütün malzemeleri küçük poşetlerin içine koyarsanız nemden ve yağmurdan korumuş olursunuz (kilitli buzdolabı poşetleri işinizi görecektir). Yarış esnasında kullanacağınız su torbasını veya su mataralarını kontrol edin. Suyunuzu yarış günü doldurun.

- Yarışta baton kullanacaksanız, yarıştan önce batonları çantaya nasıl bağlayıp çıkartacağınızı mutlaka deneyin. Hem zaman kazanır hem de fazla efor harcamamış olursunuz.

- Yarış esnasında “drop bag” imkanı varsa mutlaka kullanın. “Hızlı koşarım gerek yok” diye düşünmeyin, özellikle zor şartlar altında ve zorlu arazilerde geçen yarışlarda ilk kez koşuyorsanız! Yedek kıyafet, çorap, ayakkabı ve beslenme takviyesi koyun. Kullanmazsanız zaten sorun yok, nasıl olsa bu malzemeleri taşımıyorsunuz ancak yarış esnasında ihtiyaç duymanız halinde kendi kendinize teşekkür edersiniz.

- Yarış sonrası çantasına mutlaka yedek kıyafet, çorap ve ayakkabı koyun. Elbette mevsime göre seçmek gerekir ancak mutlaka sizi sıcak tutan kıyafetleri seçin çünkü saatlerce efor harcayınca vücut zayıf düşer ve çok soğuk olmayan havalarda bile üşüyebilirsiniz. Ayakta uzun süre kalınca ayaklarınız şişer, mutlaka rahat giyilen  bir ayakkabı veya terlik koyun. Ayrıca yarıştan sonra enerji barları gibi alışık olduğunuz besinleri de bu çantada bulundurmayı ihmal etmeyin.