Mobilemenu
Profile

Ultra Maratonlarda Malzeme Seçimi

1- Hangi malzeme?

Hangi sporu yapıyorsanız yapın o dala uygun, doğru ve kullanışlı malzemeleri tercih etmelisiniz. Örneğin dağcılık. İlk başladığımda tozluğum yoktu ve günü çöp torbası ile kurtarmıştım! Faaliyet bittiği zaman eve döndüğümde hemen kendime bir tozluk aldım. Ekonomi yapma amacıyla tercihimi en ucuzundan yana kullandım ancak beni yarı yolda bıraktı. Yılmadım ve biraz daha pahalı ancak kaliteli olanı tercih ettim. En sonunda baktım onunla da olmayacak paraya kıydım ve çok daha kaliteli olanını seçtim. Bugün hala sorunsuzca kullanıyorum. Ultra maratonda da doğru malzeme seçimi sizleri daha uzak mesafelere ve yeni ufuklara itebilir.

2- Amaç nedir?

Koşmak istiyorsunuz, antrenmanlara başladınız. Ne kadar ve ne sıklıkla koştuğunuz önemli. Ne için koşacaksınız? Sağlıklı yaşam, yeni dostluklar, koşu partnerleri, yeni yerler görmek için mi yoksa yalnızca deneyimlemek için mi? Bunların hepsi de çok önemli. Bu kriterler sizi doğru malzemeye ve doğru yaşam biçimine sürükler. İyi şekilde motive olabilmek için hemen bir yarışa kaydolun. Durun hemen maratonla değil, ilk olarak 5-8-10 kilometre mesafelerdeki yarışlarla başlayın. Kayıt olma ve bitiş çizgisini göğüsleme arasındaki o süreçte yaşayacaklarınız unutulmaz olacak!

3- Malzeme ne kadar önemli olabilir ki?

Özellikle “doğru seçilmiş” malzeme sizi üstün kılar. Öncesinde deneyimlemiş olduğunuz malzemelerle katılacağınız yarışlar sizin doğru performans göstererek başarılı sonuçlar almanıza katkı sağlar.

4- Malzeme seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

Fiyat her daim önemli bir unsur. Her zaman en pahalı olan en iyi olacak diye bir şey yok. Örneğin çevrenizdekilerin giydiği ve olumlu bildirimlerde bulunduğu ayakkabılar sizi anlatılanlar gibi rahat ettiremeyebilir. Ayakkabı kesinlikle deneyerek alınmalı, yürüyüş ve sonrasında hafif koşular ile alışmaya çalışılmalıdır. Yorumlar elbette çok önemli, ayakkabılar kullanım şekline göre belli noktalarından yıpranmaya başlar. Marka ve modele göre farklı karakteristiklerdedirler. Deneyimli kişilerin yorumlarını okumak, onları dinlemek de önemlidir. Prova esnasında ayakkabıyı iki ayağınıza da giymeyi sakın atlamayın. Bir ayağınız diğerinin kopyası değildir!

5- Malzeme listeniz olsun, malzemelerinize iyi bakın

Ultra maraton koşmaya karar verdiniz. Alt – üst – iç - dış katman giysiler, bere, eldiven, şapka, çorap, çanta, sıvı kabı, su matarası, elektrolit besinler, toz, jel, tuz tableti vs. derken liste uzayıp gider. Uzun mesafeli yarışlarda, organizasyona belli noktalarda geri alınmak üzere çantalar teslim edilir ve bitiş çizgisinden önce ilk hedef çantaların olduğu kontrol noktalarına ulaşmak olur. Kontrol noktasına ulaştığınızda çantanızdaki yemekleri yiyor veya giysilerinizi değiştiriyorsunuz. Üzerinizdeki kıyafetler kadar yedek çanta torbasındaki malzemeler de çok değerli. Ne olursa olsun mutlaka malzeme listeniz olsun, böylelikle sürprizlerle karşılaşmazsınız. Antrenmana kalabalık bir kadro ile gidecekseniz, her daim malzeme paylaşımı yapın. Elbette ultra maratonlarda, dağcılıkta olduğu kadar ayrıntı ve hacme gerek yok. Her şeyin en sağlıklı, kaliteli ve kullanışlı olanını deneyimler sonucu bizzat elde ederiz.

Önemli:

Doğru malzeme sizi doğada vezir eder. Ne olursa olsun, malzemenin sizi yarı yolda bırakmaması için gerekli bakımlar da öncesinden yapılmalı. Ne kadar bakım, hedefe o kadar kolay ilerleme!

Kesinlikle unutulmamalı: Antrenman, yarış ya da koşunun bitmesi anlık olaylar. Kullandığınız malzeme ile ilgili tamir, bakım, iletmeniz gereken olumlu-olumsuz ne varsa gerekli aksiyonu almanız sonraki adımlarınıza ışık tutarak yolunuzu aydınlatacak. Cesaret, inanç ve doğru malzeme ile hedeflerinize kolayca ulaşırsınız. Malzemenize ne kadar iyi bakarsanız o kadar iyi koşar ve sağlıklı olursunuz.