Mobilemenu
Profile

Uludağ mı, Kartalkaya mı?

İstanbul ve Ankara’ya hemen hemen eşit mesafedeki iki kayak merkezini karşılaştırmaya karar verdik. Ortaya çıkan sonuçlara bakın, kararınızı verin!

Ulaşım

Uludağ’a gitmek demek Bursa’ya gitmek demektir. Böyle olunca da alternatif çok. Tamam, İstanbul’dan kalkıp Bursa’ya inen yeni moda özel uçaklara binin demiyoruz ama ister özel arabanızla, ister otobüsle, isterseniz de deniz otobüsleriyle Bursa’ya ulaşabiliyorsunuz. Sonrası zaten kolay. Tek sıkıntı, özel aracıyla geleceklerin İzmit Körfezi’ni geçmek için para ödeyecek olması. Ayrıca hava açıkken Uludağ Karkay pistinden İstanbul'u görebiliyorsunuz. Bu sayede İstanbul'dan gelenler evlerine olan özlemlerini de rahatça giderebilirler!

Kartalkaya’ya gitmek içinse Bolu’ya varmak ve Bolu’yu geçmek gerekiyor. Nereden baksanız 320 kilometre. Kısaca söylemek gerekirse Kartalkaya yolu, özellikle günübirlik kayak yapmak isteyenler için git git bitmiyor. Hele dönüşü… O konuyu hiç açmayın!

Pist Kalitesi

Uludağ’ın en beğenileni Kuşaklıkaya pisti; Kartalkaya’daysa Dorukkaya öne çıkıyor. Bazıları için Kuşaklıkaya dışındakiler kuru kalabalığa ev sahipliği yapıyor olsa da Uludağ’ın Maden, Cehennem ve Tutyeli gibi zevk veren pistleri de var. Hakkını yemeyelim, Uludağ’ın liftleri çok daha düzenli ve hızlı. Fazla beklemeden zirvelere çıkıyorsunuz.

Kartalkaya’daki Dorukkaya Oteli’nin dört pisti var. Buradaki Nazlı’nın müdavimi çok ama Bebek, Narin ve Nazar gibi üç de alternatif var. Bebek kalabalık olmakla beraber, henüz pek de cesur olmayanlar için ideal. Gözünü karartanları Narin paklar!

Kayma Keyfi

Yeşilçam filmlerinde gördüğünüz sahnelere inanın! Uludağ’a her türden insan gelir. Kaymayı bilen de buradadır kayıyormuş gibi görünmek isteyen de! Ancak merak etmeyin profesyonel kayanlarla, kot pantolonla gelip ortamı kolaçan etmek isteyenlerin bölgeleri farklıdır. Kaymayı öğrenmek isteyenlerin yapacağı en yanlış şey bu işe Uludağ’da başlamaktır. Adım başı birine çarpma riski yüksektir, oysa Kartalkaya her halükarda daha tenhadır. Her iki dağın da yüksekliği yaklaşık aynı. İkisi de 2150 metre civarında yüksekliğe sahipler. Uludağ’ın artısı çok büyük olması. Bu da ister belirlenmiş pistlerde, ister doğal pistlerde avantaj sağlıyor. Yağışları takip edin ama sanki Uludağ’a kış boyunca daha çok kar yağıyor ya da kar burada daha çok kalıyor!

Kartalkaya için en avantajlı dönem mart ayı. Belki bütün kışı kaymak için beklemek gerekiyor gibi sıkıntı olduğunu düşünebilirsiniz ama ocak ve şubat aylarında yoğun sis yüzünden otelden çıkamamak söz konusu. Üstelik pırıl pırıl güneşli mart ayında yerde 2 metre kar olduğunu da unutmayın. Hava biraz olsun ısındığı için tişörtle kaymak ve sömestr tatilinden sıyrılmak söz konusu olduğundan da liftlerde sıra beklememek de cabası! Eh fiyatlar da biraz olsun iniyor haliyle…

Ekonomi

Uludağ’da seçenek çok olması nedeniyle fiyatlar da daha uygun. Uludağ'da ski pass 90 TL civarında. Kartalkaya'da bu fiyat 120-140 TL arasında. Tabii fiyatlar hafta sonu ve hafta içi olarak değişiyor. Kartalkaya’daki az sayıdaki otele karşı Uludağ’da 30'a yakın seçeneğiniz var. Bu da Bursa topraklarında en ucuzundan en pahalısına, mütevazısından lüksüne birçok tercihe göre seçenek olduğu anlamına geliyor. Özellikle Kartalkaya'daki üç otelin mükemmel açık büfesini (Bolu Mengen Aşçılık Okulu sağolsun) ve ücretsiz liftlerini de göz ardı etmek olmaz!

Spor

Gerçekten ama gerçekten kaymayı düşünüyorsanız Kartalkaya’ya gitmelisiniz. Uludağ’ın Bursa kent merkezine uzaklığının sadece yarım saat olduğunu göz önüne alırsanız ciddi bir kalabalık içinde kayak ya da snowboard yapma keyfinizin sık sık bozulacağını öngörebilirsiniz. Eskilerden gelen bir alışkanlıkla Uludağ otelleri geceleri de şenlendirmeye bakar. Meraklıysanız kendinizi fazlasıyla yorabilirsiniz. Kartalkaya’da ise gece hayatı yoktur. Akşam yemeğinden sonra herkes yataklarına çekilir, sabahın köründe kalkıp kaymayı planlayarak, neler yapacağını hayal ederek uykuya dalar. Kaymanın yanına gece eğlencesini de eklemek isterseniz Uludağ'ı, daha sakin vakit geçirmek istiyorsanız da Kartalkaya'yı tercih edebilirsiniz. 

Park

Hayır, arabanızı nereye park edeceğinizden bahsetmiyoruz! Tamam, Kartalkaya daha az insan çektiği için park sorununuz olmayabilir ama mesele otopark değil, snowpark! Aracınızı düşünüyorsanız Kartalkaya’daki Kartal Otel’de kapalı otopark olduğunu söyleyip bu konuyu kapayalım. Aynı Kartal Otel, bir de snowpark inşa etti. Uludağ'da da dünyanın en büyük snowpark şirketinin inşa ettiği Qpark ve Sony Woodpark bulunuyor.

Manzara

Bazen kaymaya tek gitmezsiniz. Yanınızda arkadaşınız, sevgiliniz, kardeşiniz de gelebilir. Bu kişiler kaymıyorsa tek bir şeye odaklanır: Doğal güzelliklere. Kuşaklıkaya’daki manzara güzel ama Uludağ’ın bu açıdan tek numarası da bu. Tabii daha önce bahsettiğimiz, havanın açık olduğu zamanlarda ortaya çıkan İstanbul manzarasını saymazsak! Diğer yandan Kartalkaya’ya giderken katedilen Bolu yolu bile çok etkileyicidir. Uludağ’ın oteller bölgesinde sadece kayan insanlar görünürken Kartalkaya sakinlik ve romantizm arayanlar için hoş manzaralar yaratabiliyor. Mola verdiğinizde manzara keyfi çıkartıyorsanız her şey ortada!