Mobilemenu
Profile

Unicycle Nedir?

Bisiklete binmeyi seviyor, “Ben ayağımı denk alırım” diyecek kadar dengenize güveniyor ve insanların sokakta her gün rastlayamayacağı bir uğraş edinmek istiyorsanız şansınızı bir unicycle’la denemeye ne dersiniz (Farkındayız sene 2015 ama idare edin, hoverboard’ların icadı biraz gecikti)?

Genelde akrobatlarda veya sirklerde gördüğümüz bu tek tekerlekli bisikleti ulaşım için kullananlar da var. Tekerlek, pedal, aks ve şafttan oluşan bu araçlarda zincir sistemi bulunmaz. 1800’lü yılların sonu, 1900’lü yılların başında ön tekerleği fazlaca büyük olan ilk bisiklet örneklerinden sonra ortaya çıkan unicycle’ların da tek olan tekerleği de oldukça büyüktü.  İlk yıllarda yalnızca sirklerde ve gösteri amacıyla kullanılan unicycle’lar daha sonra “normal” insanların da kullanabilmeleri için revize edilerek günümüzdeki halini aldı.

Unicycle’lar görüntü olarak olduğu gibi sürüş olarak da bisikletlerden oldukça farklı. Dengede kalmak için tutunacak bir dalınız olması için ilk denemelerinizi mutlaka bir duvar veya çit kenarında yapın. Dengede kalmak için ileri-geri pedal hareketiyle kendinizi rölantiye almanız gerek. Unicycle’larda fren sistemi yok, bunun yerine basitçe pedal çevirmeyi bırakmanız yeterli! Direksiyonu da olmayan bu aleti vücudunuzun aşağı kısmını çevirerek yönlendirebiliyorsunuz tabii vücunuzun üst kısmını dengede kalma adına kullanmayı unutmamak şartıyla.

Unicycle sürebilmek ilk bakışta zor gibi görülebilir. Kabul, ilk etaplarda dengenizi sağlamaya çalışmak için belli bir efor sarf etmeniz gerekecek hatta belki birkaç kere düşeceksiniz de ancak aşağıda görecekleriniz sizi bu konuda cesaretlendirip, size bunun düşündüğünüz kadar zor bir şey olmadığını kanıtlayacak…

Buz hokeyi ile hemen hemen aynı kuralların geçerli olduğu “unicycle hockey” tenis topuyla oynanır. Almanya, İsviçre ve İngiltere’de bu alanda ligler dahi bulunmaktadır.  Turnuvalarda takımlar yenişemezse ya da puanlarda eşitlik olursa futboldaki gibi penaltı atışları kullanılır.

1980’lerde bazı ekstrem sporcular, unicycle’larını modifiye ederek bu aletleri; off-road ,dağ ve sokak sporu olarak da icra ettiler. İnsanoğlu gerçekten de sınır tanımıyor!