Mobilemenu
Profile

Ünlü Rüzgar Sörfçüleri

Rüzgar sörfünün tartışmasız en büyük ismi ABD’li sporcu Robby Naish’tir. Tam 12 dünya şampiyonluğunu kazanması onu tartışılmaz kılsa da hayran kitlesini daha çok “forward loop” hareketiyle yaptığını söylemek mümkün. Yaşlanıp karaya çıkınca önce kendi adını taşıyan el yapımı board’lar üreten Naish, sonrasında Quiksilver’a ortak oldu, ardından kitesurf’e de el atıp hem iki kez dünya şampiyonu oldu hem de ekipman üretmeye başladı.

Rüzgar sörfü ABD ve Kaliforniya çıkışlı olsa da son dönemde bu sporu Fransız yıldızlar domine etmiş durumda. Naish’ten sonra en çok dünya şampiyonluğu kazanmış isim olan Antonie Albeau liste başı. Artık 43 yaşında olan sörfçünün izinden giden Pierre Mortefon ve Cyril Moussilmani de slalomda başı çekiyorlar.

Babadan sörfçü olan ve yine 12 kez dünya şampiyonluğu elde etmiş Björn Dunkerbeck dışında farklı tarzlarda rüzgar sörfüne damga vuran isimler olarak Micah Buzinas, Paulo Dos Reis, Victor Fernandez, Ricardo Campello, Thomas Traversa, Gollito Estredo, Jason Polakow, Dorian van Rijsselberghe, Gonzalo Costa Hoevel, Steven van Broeckhoven, Philip Köster’i bir çırpıda saymak mümkün. Rüzgar sörfüyle okyanus dalgalarında nasıl fink atıldığını Jason Polakow’u, freestyle’ın en akıl dışı gösterileri için de Philip Köster’i yakından takip edin. Zamanınızı boşa harcamayacağınızdan emin olabilirsiniz!

Kadınlarda ise Arubalı Sarah-Quita Offringa’nın yanında Türk rüzgar sörfçüler Lena Erdil, Çağla Kubat, Nimet Tülümen’i yakından takip ederek gururlanabilirsiniz!  Dalga kategorisinde: Iballa Ruano Moreno, Daida Ruano Moreno, Alice Arutkin’i freestyle dalında: Oda Johanne Stokstad Brødholt ve Maaike Huvermann’ı, slalomda da Valerie Ghibaudo ve Delphine Cousin’i unutmayalım.

Daha fazla bilgi almak için:

Kadın Wave Top 3

Kadın Slalom Top 3

Kadın Freestyle Top 3

Erkek Wave Top 3

Erkek Slalom Top 3

Erkek Freestyle Top 3