Mobilemenu
Profile

Uzaya BMX’le Gitmek: E.T.

İnsanlık gözünü uzaya dikti ve NASA her gün yeni bir açıklama yapıyor. Artık uzaylı dendiğinde aklımıza E.T.’nin gelmesi için bir süre düşünmemiz gerekiyor. Yine de dünyaya geldiği gibi düzene ayak uydurup sarhoş olması ve iflah olmayan iştahıyla, E.T.’nin daha uzun seneler en sevimli uzaylı olarak kalbimizdeki yerini koruyacağını söyleyebiliriz.

Ekstrem sporlar, oturduğu yerden özel güçleriyle her istediğini yapabilen bir uzaylı için pek cazip görünmese de 1982 yapımı Spielberg imzalı filmin vizyona girmesiyle beraber BMX, Amerika ve dünyanın birçok yerinde gençler için çok ilgi çekici bir hal alır. Birçok kişinin de hayatını değiştirir.

En son ne zaman izlediğinizi bilmiyoruz ama Elliot ve arkadaşlarının karantinaya alınan E.T.’yi bisikletleriyle tüm engelleri aşarak özgürlüğüne kavuşturduğu sahneyi hatırlarsınız.

İşte bu sahnenin güzel bir hikayesi var. Çekimler sırasında bu sahnede kullanılacak bisikletler için bir tedarikçi bulunur. Bu şanslı adam, mesleği babasından devralan, bisiklet sevdalısı Howie Cohen’den başkası değildir. Acar esnaf Howie, para almadan bisiklet vermeye yanaşmasa da lisanslı E.T. bisikletlerinin satış hakkının kendisine verileceği fikri aklına yatmış olsa gerek ki ilk görüşmeden iki hafta sonra 25 bisikleti kamyona yükleyip setin yolunu tutmuştur. İnanmayacaksınız belki ama izlediğimiz E.T. finalini bu kadar eğlenceli ve güzel kılan da Howie’nin yardımcısının Robert Cardoza olmasıdır.

Cardoza bir gün sette bisikletlerin ayarlarını yaparken Spielberg’le karşılaşır. Yönetmen aklındaki BMX sahnelerini anlatırken hayatı iki teker üzerinde geçen Cardoza bir anda gülmeye başlar ve rol alacak oyuncu çocuklardan hiçbirinin bu sahneyi becerebileceğine inanmadığını söyler. Bisikletin üzerine atlayıp Spielberg’e birkaç numara yapar ve rolü kapar. Genç bisikletçiden etkilenen yönetmen, kendisi gibi iyi bisikletçileri bulması için Cardoza’yı cast ekibinden biriyle beraber bisiklet parkına gönderir. Sonuç olarak Cardoza’yla birlikte 7 bisikletçi daha filmde rol alma şansını yakalar. Üstelik isimlerden biri de önemli BMX markalarından biri olan Haro Bikes’ın kurucusu Bob Haro’dur!

Filmin dünyada izlenme rekorları kırması, sonrasında da video kasetlerinin yok satmasından olsa gerek BMX bisikletlerin satışı da patlar. Tabii bunda E.T.’yi sepetine atan Elliot’la beraber polislerden kaçan gençlerin; toprak tepe ve polislerin üzerinden atladığı sahnelerin etkisini de büyüktür. Tüm bu gelişmelerden en yararlı çıkan ise kuşkusuz E.T. Kuwahara bisikletlerinin satış hakkını elinde bulunduran Howie Cohen’dir. Film sayesinde 80’lerde sokaklar, parklar BMX’e doyar…

Filmde rol alanlar arasında isimlerine yer verilmese de Cardoza, Grant, David, Bob ve diğerleri E.T.’yi kaçırmak için ter döküp onca pedal çevirdikleri kovalamacanın sonunda 8 bisikletin birden uçmasını sağlayan E.T.’ye neden daha erken davranmadığı için bozulmuşlar mıdır bilmiyoruz ancak BMX’in marifetini milyonlara gösterip, bir sürü çocuğa yeni bir amaç verdikleri için biz kendilerine teşekkür ediyoruz.