Mobilemenu
Profile

Vahşi Yaşamı Tecrübe Edebileceğiniz Tatil Yerleri

Alaska’da köpekler sizi gezdirebilir

Alaska’nın en az kendisi kadar meşhur kurt köpekleri, eğer yolunuzu oraya düşürürseniz size çevreyi gezdirebilir. Aslına bakarsanız çevreyi gezmek için bundan başka da bir şansınız yok zaten.

Alaska’yı kışın bastırdığı dönemlerde ziyaret ederseniz, çevreyi gezmek için çeşitli turlara katılabiliyorsunuz. Ama bu turlar da size insanlardan ziyade bölgenin meşhur köpekleri eşlik ediyor. Bu vahşi hayvanlar yıllar içinde kısmen evcilleştirilmiş ve enerjileri de bir taşıma gücüne dönüştürülmüş.

10 günlük paketler halinde hem konaklayıp hem de geziye çıkabileceğiniz bölgede sizi gerçekten de sıra dışı bir seyahat ve gezi rehberleri bekliyor olacak.

Galapagos Adaları'nda muhteşem deniz canlılarına tanık olmak

Galapagos Adaları'nda mavi ayaklı maymunları keşfetmek ve çevredeki okyanustaki eğlenceli deniz aslanları ve dev kaplumbağalarının yanında yüzmek gerçekten de mümkün.

Doğanın kalbinde kendinize iyi bir tatil ısmarlamak ve dünyanın en sıra dışı canlılarını keşfetmek için Galapagos’tan daha iyi bir seçenek yok. Teknelerle geçebileceğiniz adalarda dünyanın en büyük canlı habitatlarından biriyle karşılaşacaksınız. Bilim insanlarının da sıklıkla ziyaret ettiği ada günümüzde bile büyük keşiflere sahne oluyor. Çok iyi korunan adada sizi doğal yaşamı en iyi yerden izleme fırsatı bekliyor.

Köpekbalıkları ile deniz keyfi

Eğer böyle bir isteğiniz varsa yani köpekbalıkları ile birlikte dalmak istiyorsanız yolunuzu düşürebileceğiniz birçok yer var.

Bu yerlerin en başında ise Bahamalar geliyor. Aslında biraz da tür ile alakalı seçimler yapabiliriniz. Yani mesela beyaz köpek balıkları ile dalmak istiyorsanız Bahamalar ilk sırada olmalı. Ama yok “ben kedi köpek balıkları” ile dalmak istiyorum derseniz ise Meksika’yı listeye almanız şart. Ama eğer “köpekbalıkları bana fazla gelir daha az yırtıcı bir şeyler olsun” derseniz de dev kalamarları görmek için San Diego’ya gidebilirsiniz. Tüm bu bölgelerde çeşitli turlara katılarak dalış yapmanız mümkün. Ama köpek balıkları ile dalanlara öncesinde “hayatını kaybedersen sorumluluk bizde değil” şeklinde bir belge imzalattıklarını da söyleyelim.

Yıllık hayvan göçünü bir de yakından izleyin

Belgesellerde sık sık tanık olmuşuzdur. Özellikle Serengiti’deki Masai Mara otlaklarında safariye çıkan ekipler, vahşi hayatın kalbinde olup biten her şeyi kayda alırlar.

Bu sadece belgeselcilerin ya da doğa fotoğrafçılarının şansı değil. Normal bir vatandaş da belirli bir miktar para karşılığında bölgede ufak bir gezintiye çıkabiliyor. Özellikle yıllık göçler zamanında artan ilgi neticesinde birkaç ay öncesinden yer ayırtmanız bile gerekebilir.

Aslanlar, leoparlar, filler, gergedanlar ve eğer şanslıysanız çitalar bu vahşi yaşam paketinde maceracıları bekliyor. Sadece belgesellerden tanık olduğumuz bu dünyanın içinde ayrıca bölgenin yerli kabileleri ile de vakit geçirmeniz mümkün. Kısacası “artık televizyonda görmekten sıkıldım biraz da yerinde tespitler yapayım” derseniz paketleri internetten bulabilirsiniz.

Hem sualtı yaşamını keşfedin hem de doğayı kurtarın

Seacology Ada turları maceracıların oldukça ilgisini çekiyor. Bir tür sosyal sorumluluk projesi olan Seacology hem dalşıçılara dünyanın en zengin sualtı habitatının olduğu yerlerde dalış imkanı veriyor hem de onlardan aldığı paralarla özellikle sualtı ve resiflerin kurtarılmasına yardımcı oluyor. Hem yerli hayatı korumak hem de sualtındaki doğal yaşamı keşfetmek isterseniz aklınızda bunsun deriz. 80 adalık bir portföyü bulunan oluşumun en popüler noktası ise elbette Fiji.