Mobilemenu
Profile

Varlarını Yoklarını Bırakıp Yollara Düşen İnsanlar

İşlerini bırakıp 98 metrekarelik bir römorkta yaşayan çift

Curtiss O'Rorke Stedman ve Kelly Tousley, Mayıs 2015'te uzun yıllardır yaptıkları öğretmenlik mesleğini bırakıp yola çıkmaya karar verdiler.

Buna benzer hikayeleri daha önce de duymuşuzdur. Ama bu kez işin içinde bir römork var. 98 metrekarelik bir römork satın alan çift ülkeyi gezmeye başladı ve o römork aynı zamanda evleri oldu.

5 yıldır yolculuklarını sürdüren ve ara sıra geçici işlerde çalışan Curtis ve Kelly şu sıra bir de çocuk bekliyor. Çocuk olunca ne yapacaksınız sorusuna ise cevapları net: Yola devam edeceğiz.

Tekneyle pizza satmak  için her şeyini bırakan çift

Öyle görünse de, bu gördüğünüz sıradan bir tekne değil. ABD, Virgin Adaları'nda seyyar bir pizzacı olan Π teknesinin sahipleri biraz sıra dışı insanlar.

Bir gurme şefi olan Tara Bouis ve bir bilgisayar programcısı olan kocası Sasha, kentteki aşırı meşgul hayatlarından bir gün çok sıkıldılar. Her ikisi de gün boyu iş yerinde vakit öldürüp birbirlerini görememekten şikâyetçiydi.  En sonunda paralarını biriktirip bir tekne aldılar ve her şeyi geride bırakıp teknede seyyar olarak yemek satmaya başladılar. Özellikle pizzaları çok ünlü ve telsiz yoluyla onlara sipariş verebiliyorsunuz.

Yolunuz bu adalara özellikle de Noel Koyu’na düşerse yemeklerin bir tadına bakın deriz.

Reklamcılık işlerini bırakıp dünyayı dolaşan çift

Dünyayı dolaşmak için her şeyi bırakmak bazılarına uzak bir rüya gibi gelebilir, ancak Stevo Dirnberger ve Chanel Cartell için durum pek öyle değil.

Çift, Cape Town'daki evlerinden ne kadar uzakta olduklarını gösteren notların tutulduğu "How Far From Home" adlı blog'u yönetiyor. Bir yıldır seyahat etmek için reklamcılık görevlerini bırakan çiftimiz aldıkları karardan da epey memnun görünüyorlar.

Güneşli fiyortlar ya da epik Yunan sahillerini gezmenin bedelini de ödüyorlar. Hiç de zannedildiği gibi babadan kalma paraları yok. Yolculuklarını sürdürebilmek için, tuvalet temizleme, gözlük temizleme ve ahşap doğrama gibi işlerle bile uğraşmışlar.

Hesaplarına göre bugüne kadar tam 135 tane tuvalet temizlemişler ve bundan sonra da bu rakamı ikiye katlayabilirler. Evet, gerçekten de işler epey zor ama onlar çıktıkları yoldan dönmeye pek niyetli değiller. Onları bu instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Bali'de sürdürülebilir bambu evleri inşa etmek için işini bırakan kadın

Elora Hardy, Endonezya'da inşa ettiği sıra dışı evlerle New York moda dünyasında epey ünlü bir isim. Bali’de yaşayan Elora, yaklaşık 5 yıldır işini gücünü bıraktı ve bambudan ağaçlar yapmaya ömrünü adadı.

Hardy, bambuyu tedavi etmek daha doğrusu böceklere karşı sindirilemez kılmak için bilim insanlarından yardım aldı ve bu ağaçlara enjekte ettiği ilaçlar sayesinde artık hem bambulara böcek gelmiyor hem de çok daha sağlam evler inşa edebiliyor.

Peki, Elora’ya tüm bu macera için gerekli ilhamı ne mi vermiş? 9 yaşındayken annesinin ona bir kağıt kalem verip “hayalindeki evi çiz” demesi. Elora o günden beri hayalindeki evleri inşa ediyor.

Dünyayı dolaşmak için işinden ayrılan ve Instagram fenomeni haline gelen finans uzmanı kadın

“Finans sektöründe çok iyi bir kariyeri olan bir kadın, lüks yaşam biçiminin onu mutlu etmediğini fark ettikten sonra dünyayı dolaşmak için işini bıraktı.”

Evet, Kiersten Rich’in adı haberlerde ilk olarak böyle geçmiş. Pahalı kıyafetlerin, lüks dairelerin ve şımartıcı restoranların kendisini mutlu etmediğini fark ettikten sonra 2011'de finans uzmanı olduğu şirketinden ayrılan Kiersten, yola çıktı ve şimdi tam bir Instagram fenomeni. Tüm deneyimlerini TheBlondeAbroad.com'da yazan Kiersten şu an 440..000 takipçiye sahip en ünlü seyahat bloggerlarından biri. Instagram hesabı ise burada.