Mobilemenu
Profile

Nedir Bu Tough Mudder?

Kimileri buna spor diyor, kimileri ise eğlence… Birçokları da bu yarışı delilik olarak nitelendiriyor. Sadece birkaç insan bu "spordan" çılgınlar gibi para kazanıyor.

İnsanların bilerek, isteyerek, bir de üzerine para vererek katıldıkları garip bir yarış bu ‘’Tough Mudder”. Yarışma son derece zorlayıcı ve alışılmadık engellerden oluşuyor; ki buna buz kırıklarıyla dolu bir havuzda yüzüp hemen ardından ateşlerden atlamak; çamurlarda sürünmekten, yağlı duvarlara tırmanmaya kadar pek çok tuhaf aktivite dahil. Unutmadan; elektrik yüklü kabloların arasında koşmak da bu yarışmanın bir başka etabı. Hatta bu yeni etap için “acaba Tough Mudder fazla mı ileri gitti?” yorumları bile yapıldı.

Şu ana dek bahsettiklerimiz size son derece garip gelmiş olabilir ancak anlatılan her şey tamamıyla gerçek. Sporcuları ise hafta içi, ofislerinde sakince excel dosyalarına veriler girip, akşam arkadaşlarıyla dışarı çıkan, haftasonu geldiğinde ise bilet alıp, kendilerini türlü işkencelere maruz bırakan hafif kırık insanlar aslında. Çünkü bu yarışmada bir an normal seyrinizde koşmanız, hemen ardından çamurlara yatmanız, sonrasında yağlı barları tutup sallanarak belli bir mesafeyi kat etmeniz, sonra yine koşmanız, ardından tekrar burnunuza kadar çamur dolu bir tünelden sürünerek geçmeniz gerekiyor. Tüm bunları yaparken acıyı, ağrıyı, teri, kiri de umursamamalısınız. Üstelik bu, katılımı zorunlu bir etkinlik de değil; bu işe bilerek giriyor, “eğlenmek” için üzerine bir de para veriyorsunuz. İşte size dünyanın en hızlı popülerleşen sporlarından bir tanesi olan “Tough Mudder”ın acılı (!) hikayesi.

İnsanların fiziksel gücünü ve dayanıklılığını sınayan bu çılgın etkinlik, yaklaşık 20 kilometrelik 22 ana engelden oluşuyor ve dünyanın en zorlu yarışmalarından biri olarak gösteriliyor. Koşma, yürüme, sürünme, tırmanma ve yüzmeyi kapsayan tüm etapları bitirmek ortalama 3,5 saat sürmekte. Üstelik bahsettiğimiz üzere her etap için katılımcılardan 50 ila 120 euro arasında değişen bir ücret de alınıyor. İngiltere’de Kettering, Derbyshire, Lincolnshire gibi kasabalarda gerçekleşen bu akıl almaz yarışmaya katılabilmekse bir “ayrıcalık” olarak görülüyor.

Bu yarışmanın ortaya çıkış hikayesi ise şöyle: Eski bir asker olan Billy Wilson 1986 yılında, Staffordshire’daki çiftliğinde bir kış yarışı düzenlemiş. Tough Guy (Sert Çocuk) ismindeki bu yarışma başlarda birkaç çamur engelini kapsarken, yıllar içinde neredeyse 128 kilometreyi bulan ve askeri taarruzu andıran bir forma bürünmüş.

Yarışma sırasında kırılan kemiklerin ve hipotermi sebebiyle hastanelik olanların çokluğu, yarışmanın namının yayılmasına sebep olmuş. Wilson o dönem, ticari girişimciden çok, “garip” biri olarak görülmüş. O dönem yarışmalarından elde edilen gelirin çoğu yerel hayır derneklerine bağışlanmış.

32 yaşındaki Will Dean ise bugünkü Tough Mudder’ı marka haline getiren esas adamımız. 4 yıl Dış İlişkiler Ofisi’nde terör karşıtı organizasyonda çalışan, ardından Harvard’da MBA yapan Dean, 2009 yılında okulun iş planlama yarışmasına, geniş katılımlı bir engelli yarışma önerisi sunmuş. Okulun yarışmasını kaybeden, derslerine ise iyi çalışan Dean, Billy Wilson’ı “Tough Guy” yarışmasının lojistik ve finansal sırlarını paylaşmaya ikna etmiş.

Eski okul arkadaşı Guy Livingstone’la ortaklığa giren Dean, ilk Tough Mudder yarışmasını 2010 Mayıs’ında, Pennsylvania’da düzenlemiş. 8000 dolarlık pazarlama bütçelerini akıllıca kullanan ikili, ilk senelerinde ciddi bir gelir elde etmişler. Öyle ki; yarışmasının son halinden memnun kalmayan Wilson’ın açtığı mahkemeyi kaybettiklerinde, ona 750 bin dolar ödemek durumunda kalmışlar.

Tough Mudder’ın 31 yaşındaki başkan yardımcısı Sara Harvey, yarışmanın insanları güvenli alanlarından dışarı çıkardığını söylüyor. İnsanların genellikle evlerinde internet başında olduğundan ve bu yarışmayla mücadeleye atılıp,  kendilerini sınamak istediklerinin altını çiziyor.  Guy Livingstone da insanların tekrar çocuk olmayı istediklerini ve normal şartlarda çamurda yuvarlanmak ya da kaydıraktan kaymak gibi şeyler yapmaktan çekineceklerken, sırf para verdiler diye bütün bunları fütursuzca yapabildiklerini söylüyor.

Bir pazarlama dehası olan Tough Mudder artık günümüzde ederi 250 milyon dolar olan bir marka haline geldi ve hala pek çok yarışmacıya “eğlence” sunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 1 milyonuncu giriş biletinin satışını kutlayan organizasyon, günlük hayatın alışılageldik rutininden sıkılıp, kendini sınamak isteyenlere, arayıp da bulamadıkları bir alan yaratıyor. Tabii yorulmak, can acısına katlanmak, zaman zaman elektroşoka mağruz kalmak ve her ne kadar “önceliğimiz güvenlik” deseler de başınıza gelebilecek her türlü talihsizliğe göğüs gerecek gücünüz varsa…