Mobilemenu
Profile

Venezuelalı Genç Kite Yıldızı: Sophie Carache

Merhaba Sophie! Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkürler. Bize kısaca kendinden ve kiteboard’a başlama hikayenden bahseder misin?

Bu benim için bir zevk! Adım Sophie Carache, 17 yaşındayım. Venezuela’da doğdum ve Margarita Adası’nın küçük bir kasabası olan Playa El Yaque’de yaşıyorum.

Kitesurf’e 5 yıl önce tamamen hobi amacıyla başladım. Her zaman uçmanın hayalini kurmuşumdur. Bebekliğimden beri de etrafımda rüzgar sörfçüleri ve kitesurf’çüler vardı. Bu yüzden su sporlarıyla içli dışlı bir şekilde büyüdüm.

7 yaşında Venezuela’da bilinen bir rüzgar sörfçüsü olan babamın yönlendirmesiyle bu spora başladım. O benim kendi favorisi olan rüzgar sörfünü yapmamı istiyordu ama ben kite’a daha çok ilgi duyuyordum. Babamın kite’a başlamamı istememesinin en büyük nedeni de akrabalarımızdan birinin kite yaparken geçirdiği kaza sonucu felç kalmasıydı. Yine de bu beni durduramadı.

Bu sporu neden bu kadar seviyorsun?

Board’la kayma ve kite’ı kontrol etme duygusunu her zaman hissetmek istedim. 6 ay boyunca YouTube’dan temel kite hareketlerini öğrendim ve daha sonra da denemeye karar verdim.

Çalıştım, çalıştım… Sabırla ve diğer sporcuların tavsiyelerini dinleyerek hareket ettim ve daha sonra her şey yoluna girmeye başladı.

Favori disiplinlerim freestyle ve slalom ama ben aslında kendimi bir “freerider” olarak görüyorum. Bütün disiplinleri domine etmek istiyorum ve başarısızlığı başarıya giden yolun normal bir parçası olarak kabul ediyorum. Sadece rüzgarı hissetmek, huzurla dolu denizde yol alırken havaya yükselmek ve bu hissi yaşayabildiğim kadar yaşamak istiyorum…

Şu anda yaşamakta olduğun Playa El Yaque bölgesini bize nasıl anlatırsın? Kitesurf’ü öğrenmek ve geliştirmek için ideal bir yer olduğunu söyleyebilir misin?

Playa El Yaque dünyada rüzgar sörfü ve kitesurf için en iyi yerlerden biri. İnanın abartmıyorum! Dünyanın farklı yerlerinden bu sporlara aşık olan insanlar iyi rüzgar, sığ su ve yıl boyunca eksilmeyen güneş ışığını bulabilmek için buraya geliyor. Genelde bölgeye daha çok Avrupalılar geldiği için buradaki okullarda çalışan eğitmenlerin çoğu Fransız, İngiliz, Birleşik Amerikalı ve Alman…  

Şu sıralar neler yapıyorsun? Sıradan bir günün nasıl geçiyor?

Üniversitede Grafik Tasarımı bölümünde okuyorum. Hafta içi okulda olsam da dersler saat 8’den 12’ye kadar sürdüğü için günde 2-4 saat arası suda kalabiliyorum. Hafta sonu ise sabahtan akşama kadar suda olduğumu söyleyebilirim. Ayrıca salı ve perşembe günleri sponsorum olan Energy Training Club’da fonksiyonel çalışmalar yapıyorum.

Üniversite hayatını biraz anlatır mısın? İleride profesyonel kitesurf’çü mü yoksa grafik tasarımcı mı olmak istersin?

Venezuela’dan bir sporcunun çıkıp global ölçekte mücadele etmesi çok zor bu sıkça da eleştirilen bir durum. Bu yüzden ailem de eğitimime yoğunlaşmamı ve diploma sahibi olmamı istiyor. Ancak yine de her fırsatta suda kalmak için elimden geleni yapıyorum.

Suda olmadığın zamanları veya rüzgar olmayan günleri nasıl değerlendiriyorsun. Başka bir hobin var mı?

Sosyal medya hesaplarımı sık sık kontrol ediyorum. Ağımı genişletmeyi ve sosyal medyada daha etkili olmayı hedefliyorum. 10 bin takipçiye ulaşmama az kaldı! Yeni bir YouTube kanalı da kurdum. Zaten boş zamanlarımda video düzenleme işleri üzerinde çalışıyorum. Bunun haricinde fiziksel egzersizlerimi de ihmal etmiyorum.

Aynı zamanda “normal” board’lardan daha süratli olan kite-foil de yapıyorsun. Kite-foil’i nasıl buluyorsun?

Evet, foil de yaptım ve bu inanılmaz bir histi. Özellikle rüzgara karşı giderken foil çok daha hızlı. Söylediğim gibi tüm disiplinleri denemek ve öğrenmek istiyorum. Strapless board da denemek istiyorum ancak henüz fırsatım olmadı. Şimdilik diğerlerini öğrenmeye devam ediyorum.

Yaşadığın yer haricinde favori kite bölgelerin nereler?

Isla de Coche, yaşadığım yerden 8 kilometre uzakta, tekneyle 20-30 dakikada veya bazen kite’la bile ulaşabiliyoruz. Burada rüzgar çok iyi, deniz çok sakin ve su tam anlamıyla transparan. Ay ışığı ve yıldızlar sayesinde geceye kadar kite yapabilirsiniz.

Ayrıca Los Roques’te de bulundum ve bu inanılmaz bir deneyimdi. Kristal sularda, güneşin içinizi ısıtan ışığında ve eşsiz manzara eşliğinde kaymak kesinlikle heyecan verici ve bunu ancak Los Roques’te bulabilirsiniz. Los Roques turistik bir bölge ve Venezuela’da kitesurf için en iyi imkanları burası sağlıyor. Bölgede temel ve ileri düzeyde eğitim veren, ekipman kiralayabileceğiniz çok sayıda okul var.

17 yaşında olmana rağmen 2014, 2015, 2016 yıllarında Venezuela şampiyonu olmayı başarmışsın. Bu da demek oluyor ki ilk şampiyonluğunu 14 yaşında kazanmışsın. Bunu nasıl başardın?

Evet, bu çılgın bir andı. İlk şampiyonluğumda şanslı olduğumu düşünüyorum çünkü çok kısa bir süredir bu sporu yapıyordum. Çok sevindim ancak ilk seferimde şanslı ve başarılı oldum diye büyük bir kararlılıkla çalışmayı asla bırakmadım.

Takip ettiğin kitesurf sporcuları var mı?

Gisela Pulido’yu çok beğeniyorum. Yaptığı her şeyle benim için bir ilham kaynağı!

Buradan teşekkür etmek istediğin sponsorların var mı?

Evet, gelişimime inanan ve güvenen Cabrinha Kites, VZLA Kite, Espíritu Aloha, Los Roques Paradise, Energy Training Club ve Giorni Eyewear’a teşekkürler!

İlerisi için en büyük hayalin nedir?

Yarışmaktan çok kendimi geliştirmek ve bana inanan herkesi yaptıklarımla etkilemek istiyorum. İlk hedefim dünyayı dolaşıp var olan tüm kite bölgelerini denemek. Kitesurf benim yaşam tarzım ve bunu yapmaya devam edeceğim çünkü bu spor beni tatmin ediyor ve bana mutluluk katıyor.

Ayrıca röportaj için benimle iletişime geçtiğiniz için bir kez daha teşekkür ederim!

Sophie Carache – Resmi Instagram hesabı

Sophie Carache – Yeni kurduğu YouTube kanalı